Na wystawie zobaczyć można miniaturowe czołgi, samochody, budowle, figurki i wiele innych modeli redukcyjnych, redukcyjnych bo pomniejszonych do wymiarów, które można zaprezentować na stole. Niektóre obiekty wykonane są z oszałamiającą wręcz precyzją, zadziwiają ilością szczegółów i starannością wykonania. Naprawdę warto odwiedzić wystawę bo to prawdziwa gratka dla dzieci, dorosłych i chociażby fotografów.
Krótki film prezentujący część modeli
Dla modelarzy udział w podobnych konkursach to sprawdzian swoich umiejętności i przygotowanie przed konkursami o rangach krajowych i europejskich. Jest to niemal dyscyplina sportowa, organizowane są nawet mistrzostwa świata. W konkursie wygrywa model najbliższy doskonałości, liczą się najmniejsze detale, staranność wykonania, odwzorowanie proporcji, jednym słowem wszystko.
Jednak gdyby ktoś chciał spróbować swych sił w tej ”dyscyplinie” nie może liczyć już na możliwość skorzystania z modelarni bo jak mówi Zbigniew Fedyna sędzia klasy I - wprowadzone w ostatnich latach przepisy wymagają, aby instruktor modelarni miał wykształcenie wyższe o kierunku inżynieryjnym oraz ukończony kurs pedagogiczny, co w rezultacie doprowadziło do tego, że w naszym rejonie takie modelarnie już nie istnieją.
Osoby, które mimo to chętne są do tworzenia modeli redukcyjnych i korzystania z wiedzy doświadczonych modelarzy odsyłamy do działającego w Lubaniu Stowarzyszenia Miłośników Modelarstwa „Pasjonat", które to jest organizatorem IV Łużyckiego Konkursu Plastikowych i Kartonowych Modeli Redukcyjnych 2013 o Puchar Burmistrza Miasta Lubania i Starosty Lubańskiego.
Cały konkurs zorganizowano przy współpracy z Urzędem Miasta, Starostwem Powiatowym, Miejskim Domem Kultury i Łużyckim Centrum Rozwoju.
Napisz komentarz
Komentarze