Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 8 maja 2024 09:02
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Zadymienie w Pobiednej. Jak to jest z tym paleniem gałęzi?

We wtorek druhowie OSP KSRG Pobiedna kończąc jedną interwencję, zostali zadysponowani do zadymienia ul. Dworcowej w Pobiednej. Jak się okazało, jeden z właścicieli posesji wypalał gałęzie za co dostał od strażaków reprymendę. Okazuje się, że są pewne odstępstwa i są sposoby, by nie łamać prawa.
Zadymienie w Pobiednej. Jak to jest z tym paleniem gałęzi?

Autor: iStock

We wtorek po południu dyżurny stanowiska kierowania PSP w Lubaniu zadysponował druhów OSP KSRG Pobiedna do usunięcia gniazda szerszeni z jednego z domów jednorodzinnych w Wolimierzu.

W trakcie zwijania sprzętu dostaliśmy kolejne zgłoszenie. Tym razem zostaliśmy zadysponowani do zadymienia całej ulicy Dworcowej w Pobiednej. W trakcie przejazdu przez tę ulicę, na jednej z posesji zauważyliśmy palącą się stertę gałęzi. Przy pomocy szybkiego natarcia oraz wideł zgasiliśmy ogień. Ponadto właściciel został pouczony, iż takie praktyki są nielegalne i grozi za to mandat od policji. - relacjonują druhowie z Pobiednej.

Co ciekawe, o ile nawet na własnej posesji nie wolno wypalać gałęzi i liści, to wolno już rekreacyjnie palić ogniska. Ważne jest, by nie zadymiać okolicy i nie być uciążliwym dla sąsiadów, bo Ci swoich praw mogą dochodzić nawet przed Sądem. Dym nie może też ograniczać widoczności na ulicy, bo wówczas możemy spodziewać się interwencji policji. 

Duże zadymienie występuje zawsze gdy spalane są liście oraz niedostatecznie suche gałęzie. Jeśli więc chcemy rozpalić ognisko, używajmy do tego wysuszonego drewna, które będzie wydzielać minimalną ilość dymu, najlepiej o wilgotności między 20% a 30%.

Paląc ogniska musimy też zachować kilka zasad, by nie naruszyć przepisów przeciwpożarowych.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 109, poz. 719) zabrania się wykonywania czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się, a w szczególności:

  • rozpalania ognia lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych (§ 4 ust. 1 pkt 5),
  • składowania poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu (§ 4 ust. 1 pkt 6),
  • używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (§ 41 ust. 3),
  • wykonywania czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach nie wyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów (§ 40 ust. 1).

W obecnych czasach to raczej się nie zdarza, ale zgodnie z art. 13 ust. 3 dopuszcza się spalanie zgromadzonych pozostałości roślinnych poza instalacjami i urządzeniami, jeżeli na terenie gminy nie jest prowadzone selektywne zbieranie lub odbieranie odpadów ulegających biodegradacji, a ich spalanie nie narusza odrębnych przepisów.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Otruty 04.10.2023 05:22
Ja zadzwoniłem do sąsiadki i poprosiłem grzecznie, żeby zgasiła ognisko, ona na to że zagrabiła śmieci i musi je spalić, ja jej na to że bardzo proszę w mieszkaniu smród od dymu głowa boli, ona mi na to Że nie ma czasu rozmawiać bo musi podrzucić do ogniska śmieci

Gracjanna 03.10.2023 17:35
Palą bo hołota plemienna ma w genach zakodowane pozostałości z epoki jaskiniowców. Palili dziady i pradziady i tak im do dzisiaj pozostało. To że trują siebie is woje dzieci (wnuki) to do tych zakutych mózgoczaszek nie dociera.

!!! YebaćPIS !!! 04.10.2023 06:44
No, ale zobacz proszę ile łapek w dół w ocenie Twojej wypowiedzi. Elektorat mocherland zobowiązuje. Mi też dołożą, bo nie lubię smrodu w przeciwieństwie do NICH.

Wolimierz 04.10.2023 12:29
Gracjanna vel Monika vel Sara, niezawodne plucie jadem z ukrycia.

Hebel 03.10.2023 16:34
Najlepiej użyć dmuchawy do liści. Wdmuch powietrza na odgień, bez machania dmuchawą bo rozrzucamy iskry i z odległości raczej większej skraca czas spalania tego co tam mamy średnio x 10 i więcej. W godzinę spalimy to co normalnie zajmuje cały dzień. Dymu też będzie więcej niestety. Można drugą dmuchawą wtedy ten dym rozwiewać dmuchając nad ogniskiem żeby nie szedł do góry.

Sadza 04.10.2023 05:17
Więcej dmuchaw, najlepiej kierować dym na sąsiada

Z Pobiednej 03.10.2023 14:28
Ja już też mam dość uciążliwej sąsiadki, która pali nie dość wysuszoną trawę i generuje smród nie do wytrzymania. Moja cierpliwość się wyczerpała i teraz niech się spodziewa interwencji OSP. A że blisko to złapią na gorącym uczynku🤨

wiochal 03.10.2023 18:55
Nic ci nie da! Ja zgłosiłem "dzielnicowemu" (nie wiem czy ktoś taki jeszcze istnieje) jeszcze w maju do tej pory nawet się nie zainteresował takim sąsiadami.

DonLeonio 03.10.2023 19:49
Brawo! Tak trzeba. gdyby ludzie właściwie reagowali to by takich bezmózgowców nie było... Ale u nas mentalność kmiota - co mnie obchodzi.... Nie wtrącaj się....

Reklama
Reklama
ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama