Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 06:03
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Wyrok w sprawie kopalni Turów: co czeka mieszkańców regionu?

31 sierpnia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie o zgodności z prawem decyzji środowiskowej, na podstawie której kopalnia Turów uzyskała koncesję na wydobycie do 2044 roku. Zaangażowane w sprawę organizacje ekologiczne zwracają uwagę, że rząd zaniedbał konieczność przygotowania planu transformacji regionu i to jego brak jest poważnym problemem dla mieszkańców, a nie wyrok WSA.
Wyrok w sprawie kopalni Turów: co czeka mieszkańców regionu?

Polski system energetyczny poradzi sobie bez Turowa, ale mieszkańcy regionu bez swojego głównego chlebodawcy, a także zaopatrzenia w wodę i ciepło – już nie. Rząd zawalił kwestię olbrzymich funduszy dla regionu, bo nie przygotował planu jego transformacji, a teraz próbuje wszystkich przekonać, że o być albo nie być Bogatyni przesądzi jeden wyrok sądu. Tak nie jest, bo jakikolwiek ten wyrok nie będzie, to nie odwróci on trendów ekonomicznych i planów transformacji energetycznej rządu, które przybliżają moment zamknięcia kopalni. Rząd powinien o tym uczciwie z ludźmi rozmawiać i zadbać o to, co dalej z nimi będzie – stwierdza Radosław Gawlik ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

WSA w Warszawie 31 sierpnia postanowi o tym, czy uwzględnić skargi organizacji ekologicznych na wadliwość decyzji środowiskowej dla kopalni, czy je oddalić. Pierwsze rozstrzygnięcie może oznaczać zakaz wydobycia węgla w Turowie.

Skład sędziowski znalazł się pod ogromną polityczną presją przedstawicieli partii rządzącej, którzy poprzednie orzeczenie WSA ws. Turowa nazywali “bezprawiem” czy nawet zapowiadali zamiar jego nierespektowania. Jednak warto w tym miejscu przypomnieć, że rolą sądu jest rozpatrzenie wniesionych skarg w świetle obowiązującego nas wszystkich prawa oraz stwierdzenie, czy decyzja środowiskowa dla Turowa została wydana prawidłowo czy też nie. Jeśli sędziowie orzekną o wadliwości decyzji środowiskowej, to konsekwencje takiego wyroku nie będą obciążać ich, tylko tych, którzy do wydania wadliwej decyzji doprowadzili – zwraca uwagę Agnieszka Stupkiewicz, radczyni prawna z Frank Bold.

Jak relacjonowała niedawno w lokalnych mediach dr hab. Katarzyna Majbroda, badaczka z Uniwersytetu Wrocławskiego, mieszkańcom regionu turoszowskiego towarzyszy wielka obawa o przyszłość związana z brakiem planów transformacji. Uczestnicy jej badania podkreślali m.in. to, że władze nie rozmawiają z mieszkańcami o przyszłości regionu. Mieszkańcy protestują też przeciwko rosnącym cenom ciepła kupowanego od PGE.

Zaangażowanie rządu w sprawę Turowa jest zasłoną dymną, za którą politycy PiS chcą ukryć to, że zostawiają Bogatynię na lodzie, bez pieniędzy i bez przyszłości. Morawiecki i Ziobro pozbawili mieszkańców regionu miliarda złotych z UE, które można było zdobyć, by stworzyć nowe bezpieczne miejsca pracy. Energia z węgla jest coraz droższa, więc zapowiedzi rządu o tym, że elektrownia w Turowie będzie działać do 2044 roku są wyssane z palca. Zamiast bezpiecznej przyszłości rząd dał mieszkańcom puste slogany i polityczną nawalankę mówi Marek Józefiak z Greenpeace.

Jak zauważają organizacje, dotychczasowy sposób prowadzenia polityki wokół kopalni Turów przyniósł Polsce i regionowi gigantyczne straty. Spór z Czechami skończył się dla polskich podatników wydatkiem rzędu 500 mln zł, zaś brak harmonogramu transformacji Turowa poskutkował wyrzuceniem regionu z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji i utratą olbrzymiej sumy miliarda złotych środków dla powiatu zgorzeleckiego (dla porównania: roczny budżet powiatu to ok. 130 mln złotych).

Transformacja powinna zacząć się już dziś, kiedy kopalnia i elektrownia wciąż działają. Jestem przekonany, że wciąż jest możliwe pozytywne rozwiązanie dla Bogatyni i powiatu zgorzeleckiego. I zależy ono przede wszystkim od polityki rządu, który powinien przedstawić harmonogram wyłączania poszczególnych bloków Turowa do 2030 roku, przygotować konkretną wizję regionu po węglu” z zabezpieczeniem miejsc pracy dla mieszkańców i upomnieć się unijne o środki na realizację tych planów – komentuje Tomasz Waśniewski z Ogólnopolskiej Koalicji Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. – Doświadczenia krajów takich jak Belgia, Niemcy czy Słowacja pokazują, że szybsza decyzja o transformacji to większa szansa na jej powodzenie. Ta prawda musi dotrzeć do decydentów, którzy robią z Turowa twierdzę, choć mają świadomość, że węgiel nie ma już przyszłości – dodaje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Zygmunt 03.09.2023 07:21
A co stało się z mieszkańcami Wałbrzycha i innych miast gdzie zamykano kopalnie węgla poumierali z głodu?

Boobo 03.09.2023 07:19
A co było z mieszkańcami Wałbrzycha i innych miast gdzie zamykano kopalnie?zmarli z głodu???

Lewą,lewa 30.08.2023 22:30
☆☆☆☆☆ bidę i Lipę. Nie damy zamknąć Niemcom Turowa.

Sivy 30.08.2023 21:09
😂😂😂😂

Realista 30.08.2023 16:51
"W Nadrenii Północnej-Westfalii w zachodniej części Niemiec koncern energetyczny RWE zdemontował jedną z ośmiu turbin wiatrowych. Według niemieckich mediów pozbycie się farmy pozwoli na wydobycie do 20 mln ton węgla brunatnego więcej. Wcześniej koncern wyburzył miejscowość Luetzerath, aby ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego. Powodem tej sytuacji jest zamknięcie elektrowni jądrowych przez niemiecki rząd – czytamy na portalu Interia."

PWM 30.08.2023 15:22
Czy napisałem coś niewłaściwego, a może mijam się z prawdą. Spróbuję zatem jeszcze raz. Niemiecki koncern energetyczny RWE rozpoczął prace demontażowe farmy wiatrowej, dzięki czemu możliwa będzie rozbudowa kopalni węgla brunatnego - podaje portal Europejska Prawda, powołując się na niemieckie media. Wcześniej koncern wyburzył miejscowość Luetzerath, by ustąpić miejsca kopalni. Drogi Redaktorze, to prawda. Zajmij się zatem dobrą dziennikarską robota, a nie szerzeniem PO-wskiej propagandy. Fakty nie mity, prawdziwi ludzie jasne sytuacje. O takiej prasie marzę. I oczywiście pozdrawiam serdecznie samorządowców z grupy PO, którzy tak troszczą się o to żeby ukarać nasz region, a co za tym idzie Polskę. Może Panowie i Panie zmienicie zdanie i zaczniecie mówić "ludzkim" głosem. Pozdrawiam Gminę Siekierczyn, tak blisko z niej do Bogatyni.

dumbo1955 30.08.2023 12:14
W Niemczech i Czechach węgiel jest inny? Zielony?

dumbo1955 30.08.2023 12:09
A gdzie Te zielone GNOJE BYLI jak rozpoczęła się budowa zamku na terenie parku rezerwatu Noteć 2000? Obszar lęgowy ptaków? Ani jednego protestu, nie przywiązywali się do drzew,proszę o odpowiedź ..jak rząd budował autostradę w Roszpudzie to Zielone Guma y spali na drzewach bo Tam odbywały się łęgi jakichś ząbek a gdzie był Greenpis? Kur....o

PWM 30.08.2023 09:34
Drodzy PO-wianie. Jak wam nie wstyd wygadywać bzdury na temat kopalni węgla i elektrowni lezącej na granicy naszego powiatu. Myślcie bracia i siostry samodzielnie i szanujcie siebie i innych, nawet PiS-orów, którzy jak zwykle mają rację. Poniższa informacja jest dla wszystkich, nawet dla samorządowców np z Siekierczyna, co ze zniczem ich pod sądem można szukać. Zatem drodzy Państwo, Niemiecki koncern energetyczny RWE rozpoczął prace demontażowe farmy wiatrowej, dzięki czemu możliwa będzie rozbudowa kopalni węgla brunatnego - podaje portal Europejska Prawda, powołując się na niemieckie media. Wcześniej koncern wyburzył miejscowość Luetzerath, by ustąpić miejsca kopalni. Pozdrawiam serdecznie.

TOkarek 30.08.2023 06:34
PO i PSL zamknęły by kopalnie i elektrownie beż planów awaryjnych pajace durnie i złodzieje ty niezganiaj na PIS on zrobił więcej dla Polski i Polaków w rok niż te durnie Z PO PRZEZ 8 LAT *******WREDNE

Marko 30.08.2023 01:13
Jak zwykle 5 kopalni w Czechach i 7 w Niemczech nie zagrażają środowisku a 1 z Polski tak opamiętajcie się sprzedawczymi od gówna w Wiśle

Nie Tusk! Nie Kaczyński! 29.08.2023 22:11
Śmiechu warte. Ekologia. Jeszcze niedawno za zachodnią granicą energia z węgla górowała . W Niemczech teraz jest na drugim miejscu, a niemiecka gospodarka nas wyprzedza i to dobrze. Nikt o tym nie mówi że tam otwiera się również kopalnia! Nie zamyka! OTWIERA! A i swoją drogą Polska potrzebuje inwestycji w dobrą energię, nie atom.

NN 30.08.2023 18:41
Energia atomowa jest dobra ekologiczna i tania

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama