Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 17:44
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Lubań. Wideoinformator

W wideoinformatorze pracownicy Łużyckiego Centrum Rozwoju opowiedzą o wręczeniu Medali za Zasługi dla Miasta Lubania oraz o Dniu Aktywnej Rodziny.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Lubań pamięta i docenia osoby, które miały szczególny wpływ na jego najnowszą historię.

Nie mniej ważne jest „tu i teraz”, a tę przestrzeń tworzą społecznicy i pasjonaci, którzy jak co roku zaprosili lubanian do wspólnej zabawy.

Dziś przedstawimy kolejnych odznaczonych Medalami Za Zasługi Dla Miasta Lubania oraz opowiemy o Dniu Aktywnej Rodziny.

W tym roku mijają 33 lata od pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych. Na pamiątkę tego wydarzenia 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego.

W przeddzień tego święta odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego wręczone zostały najwyższe lubańskie odznaczenia.

- Jeszcze w roku 2020 Rada Miasta Lubań, z okazji 30-lecia samorządu terytorialnego przyznała Medale Za Zasługi Dla Miasta Lubania byłym burmistrzom, panu skarbnikowi oraz byłym przewodniczącym Rady Miasta. Oczywiście w tym gronie znaleźli się również: pan Jerzy Zieliński – burmistrz dwóch kadencji oraz pan Marian Zwierzański – skarbnik miasta wszystkich kadencji od 30 latwyjaśnił Przewodniczący Rady Miasta Lubań Kamil Glazer.

Jerzy Zieliński właśnie w Lubaniu rozpoczął swoją działalność samorządową, biorąc udział w pierwszych wyborach w 1990 roku. Jako burmistrz w latach 1993 – 1998 postawił przede wszystkim na rozwój gospodarczy i społeczny naszego miasta.

- Moja radość polegała na tym, że mogłem w tym uczestniczyć od samego początku, zarówno przy tworzeniu samorządu gminnego, powiatowego, jak i wojewódzkiego, i w każdym z tych samorządów udawało się osiągać sukcesy, które dzisiaj procentują. Dziś pozwalają żyć nam w miarę normalnym kraju, w normalnych warunkach, cieszyć się tymi osiągnięciami, które mają nasze jednostki, nasze spółki, nasze szkoły. To jest ta wielka radośćwspominał Jerzy Zieliński.

Z kolei Marian Zwierzański z lubańskim samorządem związany był nieprzerwanie od 1990 do 2019 roku. W tym czasie wspierał kolejnych włodarzy miasta, a jego umiejętność sprawnego zarządzania budżetem sprawiła, że możliwa była realizacja wielkich inwestycji, takich jak budowa hali sportowej i krytej pływalni przy ul. Różanej czy odbudowa tak zwanego „tretu”.

- Nie było inwestycji, która by nie rozwijała miasta. Każda inwestycja była przedyskutowana, świadomie podjęta przez Radę i na do dzisiaj służy. Nie znam inwestycji, która po prostu by szkodziła miastu. Wszystkie były pozytywne i oby tak dalej – podkreślił Marian Zwierzański.

Początki samorządności to także powstawanie i rozwój infrastruktury i jednostek organizacyjnych, bez których dziś nie wyobrażamy sobie Lubania.

- Jak widać w ocenach, które pojawiały się właśnie przy okazji takich jubileuszy, niezależnie od opcji politycznej – wszyscy samorządem się chwalą, że to ta najlepsza z wszystkich reform i ta Polsce się udałapodsumował J. Zieliński.

 Odznaczonym serdecznie gratulujemy i jesteśmy dumni z tak wyjątkowych osobowości, które tworzyły podwaliny samorządu terytorialnego, a potem przez lata ciężko pracowały na rzecz Lubania i jego mieszkańców.

W pierwszy czerwcowy weekend centrum naszego miasta objęły we władanie stowarzyszenia, fundacje, kluby i grupy pasjonatów, które do wspólnej zabawy zaprosiły lubanian w każdym wieku.

- Piękną sprawą jest to, że możemy się dzielić tymi swoimi talentami. Cieszę się, że robią to lubańskie stowarzyszenia. Cieszę się, że są one reprezentowane tutaj na lubańskim rynku tak licznie, a naszą rolą, rolą samorządu jest tylko wspieranie tego typu inicjatyw. Oby było ich jak najwięcej – mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński.

Dzień Aktywnej Rodziny to wyjątkowe wydarzenie, które ma promować działalność lokalnych organizacji pozarządowych oraz aktywizować rodziny do kreatywnego spędzania czasu.

- Celem stowarzyszenia jest propagowanie historii Górnych Łużyc i Lubania w Polsce i poza granicami, tak że taka okazja, jak dzisiaj, jest okazją właśnie do pokazania, że istniejemy, że łączy nas pasja, historia, chwalimy się tym, co dokonaliśmy, co jest przed namiwyjaśnił prezes Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc Janusz Kulczycki.

Organizacje przygotowały dla uczestników imprezy zadania, będące częścią gry terenowej.

- Najpierw na przykład trzeba było w piasku poszukać jakąś metalową rzecz, później trzeba było zrobić deskę minutę i tutaj przed chwilą robiłem quiz, żeby zadania pani mi zadawała opowiadał Maks.

- Wykonywaliśmy zadanie fizyczne, dziewczynka musiała wykonać 10 skłonów, takich pogłębiających. Mamy na swoim stanowisku quiz albo zadania fizyczne do wykonania i dzieci poprzez sport troszkę się poruszająopisywała pani Gabriela z Bojan Boks.

- Ciężko było. Deskę musiałam zrobićwyznała Julia.

Każdy, kto zapełnił kartę gry, miał szansę otrzymać nagrodę główną, a wszyscy grający mogli liczyć na drobne upominki.

-  Te dzieci tylko w tych telefonach i w telefonach, a teraz aktywniecieszyła się pani Wioleta.

Nagrody przygotowano też dla osób, które pojawiły się w najbardziej fantazyjnych nakryciach głowy.

W trakcie imprezy odbywały się występy na scenie. Najpierw zaprezentowały swoje umiejętności dzieci z miejskiego żłobka, potem przedszkolaki i uczniowie lubańskich podstawówek.

Swoje wejścia mieli też członkowie organizacji pozarządowych. Jak ryby w wodzie czuli się tam artyści na co dzień działający w Miejskim Domu Kultury.

Na najmłodszych czekało mnóstwo innych darmowych atrakcji. Dmuchańce, przejazdy ciuchcią, malowanie twarzy, balonowe zwierzątka oraz bogata oferta warsztatów sprawiły, że nie było czasu na nudę.

- Wszystko jest fajne, bardzo dużo wszystkiego, dużo zabaw różnychmówiła Alona.

- Warsztaty dla dzieci super są, naprawdę. Córka właśnie teraz tam sobie robi jakieś z gliny, breloczki… Tak że bardzo fajnie dodała pani Magdalena z Lubania.

- Daje się szablon, na ten szablon klej no i po prostu na wybrane kolory przez siebie no… dajesz brokat, jak jakby uzupełniasz. No i potem się to zdejmuje no i to ponoć na długo jest i można w tym wszystko robićopowiadała Lena.

Tegoroczną nowością były stanowiska służb mundurowych, które budziły żywe zainteresowanie nie tylko najmłodszych.

-  Tak, jak dla chłopczyka, to i wozy strażackie, i policyjne, tak że tutaj pod tym względem plus na pewno dużynadmieniła pani Monika.

Jak zawsze mieszkańcy Lubania pamiętają o potrzebujących. Stowarzyszenie Młodzi Dla Lubania prowadziło stoisko charytatywne, którego celem było wsparcie Oriany Pudy w powrocie do zdrowia po wypadku samochodowym.

DAR zakończyło rozdanie nagród w konkursie plastycznym „Rodzinnie tu i teraz – w Lubaniem w tle” oraz głównych nagród w grze terenowej. Szczęśliwcy otrzymali bony o wartości 200, 300 i 500 zł.

Pełen wrażeń dzień zakończył się pokazem ogniowym Grupy Prototype.

Piękna pogoda sprzyjała, a lubanianie jak co roku tłumnie zjawili się, by świetnie się bawić, a tym samym przyjąć ten najpiękniejszy DAR od miejscowych aktywistów.

- I to bardzo cieszy, że wychodzimy z tych domów, jesteśmy na wolnym powietrzu, korzystamy z atrakcji i mam nadzieję, że później będziemy – po wchłonięciu tej pozytywnej energii – dzielić się również nią na zewnątrz - burmistrz

Bogata oferta i niespotykany klimat Dnia Aktywnej Rodziny to zasługa wielu osób i ich ciężkiej pracy. Nagrodą dla organizatorów z pewnością były radosne uśmiechy najmłodszych i pozytywne opinie ich rodziców.

Zadanie dofinansowane zostało ze środków budżetu Gminy Miejskiej Lubań. Sponsorem nagród głównych w grze terenowej była firma Chromex.

Wydarzenie koordynowały Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu, Łużyckie Centrum Rozwoju i Miejski Dom Kultury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Redemptor 09.06.2023 13:57
A nasz złotousty świętobliwy klakier przy okazji tak zwanego „bożego ciała” palnął homiliję w ramach której rzekł był, że: „Nie ma innej drogi dla Polski jak jej wierność nauczaniu Kościoła, jak budowanie ciągle na nowo naszej ojczyzny na fundamentach chrześcijańskiej tradycji i chrześcijańskich wartości”. ============================ Panie Jędraszewski! Nie te czasy. W jakiej epoce Pan żyje - średniowiecze już daleko za nami. Umiłowani Siostry i Bracia! - Chrześcijaństwo to zabawa w Dwór Królewski, to Cyrk starych kawalerów, żydowskich plemiennych pastuchów z Bliskiego Wschodu, którzy mieli sny o potędze i marzenia aby zasiąść na tronie Cesarza Rzymskiego. Papież jest właśnie komicznym następcą takiego Cesarza. Apeluję do konsekrowanych szamanów; nie kradnijcie, nie szantażujcie, nie wyłudzajcie, sami utrzymujcie swój teatr czy raczej cyrk. Gdyby polski rząd przekazał przy każdej wypłacie te pieniądze, które przeznacza na utrzymanie Kościoła, to każdy Polak otrzymałby trzynastą wypłatę (2533zł.) - Księży jest - 30725, biskupów - 136, zakonników - 12673, zakonnic - 19538, to jest armia 63072 saprofitów w sutannach i habitach, plus służba sprzątająca, służba urzędnicza, kierowcy, i inni z logistyki to jest około 100 tysięcy osób, żerujących na ogłupionej masie ludzkiej naiwności i wrażliwości. Armia na utrzymaniu pracujących Polaków. Rodacy! Zaprawdę powiadam Wam, - myślenie nie boli. - Religia, czyli ideologia konsekrowanych pasożytów, oparta na bliskowschodniej Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy, jest jednym ze sposobów na okradanie ludzi naiwnych. To jest obrzydliwe. Wiedzą ci szamani jak jest ludziom ciężko a mimo to szantażują i wyłudzają ciężko zarobione pieniądze w zamian za urojoną i obłudną gwarancję jakiegoś zbawienia. Jest tyko dowodem na to, że naiwny uwierzyłeś tym, którym bardzo zależało abyś uwierzył. Jednym z cudów religii rzymsko katolickiej jest to, że baśń z tak ogromną ilością przemocy, pogardy, krwi i przestępczych zachowań uznano za coś świętego i jako słowo boże. O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama