Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wideoinformator. Historia najstarszego lubańskiego szewca

W lubańskim wideoinformatorze opowiemy o wnioskowaniu do programu odbudowy zabytków oraz lubańskim szewcu, który od siedmiu dekad z uśmiechem naprawia buty.
Kliknij aby odtworzyć
Drogi użytkowniku! Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Zabytki. Czas bywa dla nich nieubłagany. Aby przetrwały, należy o nie dbać i je remontować.

Obok materialnych śladów przeszłości na ulicy mijamy czasem ludzi, którzy stanowią żywą kronikę miejską. Każda zmarszczka u tych seniorów to wspomnienie i opowieść z dawnych lat.  W dzisiejszym wideoinformatorze opowiemy o wnioskowaniu do programu odbudowy zabytków oraz lubańskim szewcu, który od siedmiu dekad z uśmiechem naprawia buty. 

31 marca kończy się nabór wniosków do Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Oferuje on bezzwrotne dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy obiekcie wpisanym do rejestru zabytków lub gminnej ewidencji zabytków. 

Program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, a za ich pośrednictwem do innych podmiotów, będących właścicielami lub zarządcami zabytków. Wnioskodawca może złożyć maksymalnie 10 wniosków. Wkład własny, konieczny do uzyskania dofinasowania, to minimum 2% wartości inwestycji. 

Złożyliśmy 10 wniosków: 3 wnioski dotyczą obiektów, które należą bezpośrednio do gminy, kolejne 3 wnioski to są wnioski, które złożyły za naszym pośrednictwem wspólnoty mieszkaniowe, no i kolejne 4 wnioski to są wnioski, które złożyły do nas 2 parafie – mówił Burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński. 

Obiekty gminne to wieża trynitarska, przyległy do niej teren zielony i budynek dawnej szkoły łacińskiej, a obecnie siedziba Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Straży Miejskiej. Wnioski, dotyczące tych obiektów, opiewają na kwotę 500 tysięcy złotych każdy. 

O środki na prace remontowo-konserwacyjne zabytkowych obiektów ubiegają się parafie Świętej Trójcy oraz Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Łącznie (na 10 wniosków) Gmina Miejska Lubań występuje o dofinansowanie w wysokości 3 milionów 200 tysięcy złotych. O tym, jak duża pula środków trafi do Lubania, dowiemy się prawdopodobnie w czerwcu br. 

Ja bym chciał, żeby to były wszystkie wnioski, dlatego że wiem, że te wszystkie podmioty, które się starają o dofinasowanie, bardzo im zależy na tym, żeby te pieniądze pozyskać, bo to jest bardzo atrakcyjna oferta – stwierdził A. Słowiński. 

Małe zakłady drobnych rzemieślników powoli znikają z krajobrazu polskich miast. 

Pan Henryk Gorczyński to jeden z ostatnich lubańskich szewców, ale nie tylko to go wyróżnia. W tym roku skończył 91 lat, a w zawodzie przepracował ponad 70 lat i wciąż aktywnie prowadzi swój niewielki warsztat przy ul. Bankowej. Aby docenić i uhonorować człowieka, którego zna i szanuje nie tylko cały Lubań, pana Henryka odwiedził burmistrz Arkadiusz Słowiński. 

Pan Gorczyński przyjechał do Lubania 1 maja 1954 roku w poszukiwaniu lepszego życia. -

A wcześniej uczyłem się na Mazurach, koło Giżycka – Wydminy, taka miejscowość wczasowa, u takiego szewca z Wilna, u wileńszczaka. I tam rok przepracowałem w tych Wydminach, w spółdzielni w Giżycku. A brat jechał do Lubania, bo tu przyjechała sąsiadka, mówi: „Jedźcie do Lubania! Tam tyle zakładów, tyle fabryk jest!”. No brat jechał no i ja przyjechałem – wspominał pan Henryk. 

W naszym mieście pierwszą pracę – oczywiście jako szewc - podjął w oddziale zaopatrzenia robotniczego księgińskich kamieniołomów. Po dwóch latach, w związku z likwidacją stanowiska, zatrudnił się w Spółdzielni Wielobranżowej, gdzie pracował do 1990 roku. Opinia świetnego fachowca towarzyszy mu do dziś, a klientów ma nie tylko z Lubania. 

Pani, ja mam trzy światy! Świeradów jak przyjedzie albo Pobiedna – płaczki te, jak przyjadą… „Panie, zrobić!”. O widzi pani, przyniosła kobieta i zrobić dzisiaj. No, na 15.00 będą gotowe – mówił najstarszy lubański szewc. 

A czy dziś, w dobie konsumpcjonizmu i pogoni za coraz nowszymi trendami, potrzebne są takie zakłady? 

Bardzo są potrzebne i należy je utrzymać, i naprawdę dbać o to, bo takich rzemieślników już nie ma, zaginęli – podkreśliła pani Katarzyna. 

Aż szkoda, że… no że zakańcza działalność, no bo ileż lat można, prawda? Siedemdziesiąt lat to jest ogrom czasu – mówiła pani Elżbieta. 

Rzeczywiście po ponad 70 latach pracy i ponad 160 tysiącach naprawionych par butów pan Henryk wspomina o zasłużonym odpoczynku. Nasuwa się jednak pytanie, jak to się w ogóle stało, że osiemnastoletni Heniek wpadł na pomysł zostania szewcem? 

Jak nas wywozili na roboty, na nogi przeziębiłem, to ja rok czasu leżałem, 10 lat miałem. No i jak miałem 18, „Gdzie Ty pójdziesz?”, noga nie rosła, do szkoły nie mogłem chodzić, to zrobiłem szkołę 7. klasę dlatego i tak… za szewca. I tak od 1950 roku ja szewcuję – wyjaśnił pan Gorczyński. 

Panu Henrykowi życzymy, aby dobry humor nigdy go nie opuszczał, a zdrowie dopisywało jeszcze długie lata.

Nie piłem jak szewc. Palić papierosów całe życie nie paliłem, no i tyle – zdradził tajemnicę swojej długowieczności lubański szewc.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kasia K 30.03.2023 22:30
Fantastyczny człowiek,solidny ,dokładny i sympatyczny

Elżbieta Błaszczyk. 30.03.2023 17:19
Też buty tam nosiłam.

Qua 30.03.2023 00:53
...a klnie jak Szewc ponoć (-;

Jaa 29.03.2023 21:44
Wszystkiego Najlepszego , zawsze miły i i sympatyczny człowiek

Ja 29.03.2023 20:53
W sumie siedzący tryb życia, opary z kleju a Pan żywotny jak mało kto !

Ania 29.03.2023 13:26
Super Człowiek

Reklama
Reklama
Zajęcia korekcyjne
Rolki
owd
Wystawa Magdalenki
Szkrab
noc muzeów
LAWA
Koncert plenerowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: XyzTreść komentarza: Jak zagłosują na rafałka albo drugiego z popisu, na mentzena, to już dawno jesteśmy sprzedani... Taka prawda..Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:29Źródło komentarza: Wybory 2025. Na kogo zagłosują młodzi? I czy w ogóle chcą iść na wybory?Autor komentarza: Gryf IzerskiTreść komentarza: Pijemy coli coli , Glin I inne dodatki w wodzie pitnej. Rolek nas truł latami i Edzia robi to samo. Złotówki nie wydała na poprawę jakości wody pitnej przez ro swojego urzedowania . Pani burmistrz nie informuje nas o niezdatnosci wody pitnej do spożycia. I to jest jej największe przewinienie. Może eluban zapyta w lubańskim sanepidzie o tegoroczne mandaty dla gminy ? To jest temat , o którym warto napisać .Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:21Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwcaAutor komentarza: Masz duże mieszkanieTreść komentarza: Czy to prawda, że trzaskająca radna Marlena ma zamiar wziąść pod swój dach migrantów i innych inżynierów, których jej kandydat w ramach solidarności z UE wprowadzi masowo do Polski?Data dodania komentarza: 30.04.2025, 13:03Źródło komentarza: W Lubaniu drożej, bo krócej. W Zgorzelcu kwadrans za darmoAutor komentarza: SłowianieTreść komentarza: Może dość ogłupiania ludzi my mamy oczy uszy i widzimy co się dzieje w Polsce i w Europie.STOP umowie merkosur niszczącej nasze rolnictwo, STOP zielonej propagandzie, STOP imigrantom obcych kulturowo wwożonym przez niemcow do Polski, STOP ośrodkom dla imigrantów obcych kulturowo. STOP przyzwoleniu mordowania nienarodzonych dzieci.Data dodania komentarza: 30.04.2025, 12:54Źródło komentarza: Mieszkańcy zdecydują o przyszłości burmistrz. Referendum 15 czerwca
ReklamaPowiat Lubań
Reklama