Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
czwartek, 9 maja 2024 00:58
Reklama
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna
Reklama
Reklama

Urząd Skarbowy w Lubaniu wyjaśnia - Ulga na zabytki

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w ewidencji zabytków.
Urząd Skarbowy w Lubaniu wyjaśnia - Ulga na zabytki

Autor: Obraz ❄️♡💛♡❄️ Julita ❄️♡💛♡❄️ z Pixabay

Od rozliczenia podatku dochodowego (PIT) za 2022 r. wprowadzono możliwość dokonania nowego odliczenia zwanego potocznie ulgą na zabytki. Ulga ta skierowana jest do podatników PIT opłacających:

  • podatek według skali podatkowej,
  • podatek liniowy,
  • lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będący właścicielami lub współwłaścicielami zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w ewidencji zabytków, którzy ponieśli wydatki na:

  • wpłaty na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni mieszkaniowej utworzony, zgodnie z odrębnymi przepisami, dla wspomnianego zabytku nieruchomego,
  • prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w zabytku nieruchomym,
  • odpłatne nabycie zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub udziału w takim zabytku, pod warunkiem, że podatnik na nabytą nieruchomość poniósł wydatek o charakterze remontowo-konserwatorskim.

W 2022 r. ulga polega na odliczeniu od podstawy opodatkowania:

  • 50% kwoty poniesionych wydatków na wpłaty na fundusz remontowy oraz na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane dotyczące zabytku (wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w ewidencji zabytków);
  • poniesionego wydatku na nabycie zabytku wpisanego do rejestru zabytków pod warunkiem, że na nabytą nieruchomość poniesiony zostanie wydatek o charakterze remontowo – konserwatorskim - nie więcej niż kwotę odpowiadającą iloczynowi 500 zł i liczby metrów kwadratowych powierzchni użytkowej tego zabytku z tym, że limit odliczenia na wszystkie inwestycje z tego tytułu nie może przekroczyć 500 000 zł (ulga z tego tytułu obowiązuje tylko w rozliczeniu za 2022 r.; od 2023 r. wydatki na zakup zabytku nie mogą być odliczane).

W przypadku wydatków na wpłaty na fundusz remontowy podatnik musi być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego (mieszkania w budynku wpisanym do rejestru zabytków) w momencie ponoszenia wydatku (wpłaty) oraz posiadać dowód wpłaty lub zaświadczenie wydane przez wspólnotę mieszkaniową bądź spółdzielnię mieszkaniową o wysokości dokonanych w roku podatkowym wpłat na ten fundusz. Należy pamiętać, że nie każdy „wiekowy” budynek (np. przedwojenny) jest zabytkiem. Dokonując przedmiotowego odliczenia należy się więc upewnić, że nieruchomość budynkowa została wpisana do stosownego rejestru.

W przypadku wydatków na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane podatnik musi:

  • być właścicielem lub współwłaścicielem zabytku nieruchomego w momencie ponoszenia wydatku,
  • posiadać sporządzone na piśmie pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków na prowadzenie tych prac – w przypadku zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków,
  • posiadać sporządzone na piśmie zalecenia konserwatorskie w przypadku zabytku nieruchomego znajdującego się w wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków, oraz
  • posiadać fakturę wystawioną przez podatnika podatku VAT niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Wpłaty na fundusz remontowy, wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane odliczyć można w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki. W przypadku wydatków na nabycie zabytku nieruchomego odliczenia można dokonać w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym po raz pierwszy na rzecz tego zabytku poniesione zostały wydatki na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane.

Jeżeli w danym roku dochód/przychód jest niższy od kwoty przysługującego odliczenia - to z ulgi można skorzysta

w zeznaniach za kolejnych 6 lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym można było skorzystać lub skorzystano z odliczenia.

Podatnik nie może skorzystać z ulgi, jeżeli:

  • dokonał już odliczenia w ramach ulgi tych samych wydatków w innym zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym poniósł wydatek na zabytek, np. gdy złożył PIT-28 i skorzystał z ulgi na zabytki nie może odliczyć tych samych wydatków w PIT-37,
  • odliczył poniesione wydatki w ramach innej ulgi np. w ramach ulgi termomodernizacyjnej,
  • wydatki zostały mu w jakikolwiek sposób zwrócone.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Krakowiak 31.03.2023 14:22
Można odliczyć niezależnie od miejsca zamieszkania, w dowolnym programie, w pitax ja odliczyłem.

Kacper 21.03.2023 19:36
Czy w Zgorzelcu też tą ulgę można odliczyć?

Reklama
Reklama
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama