Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 8 maja 2024 21:26
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Projekt lubańskiej biblioteki. Sieciowanie w projekcie BLISKO

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Lubaniu kończy realizację dwuletniego projektu „Kultura zbliża…zwłaszcza w bibliotece”.
Projekt lubańskiej biblioteki. Sieciowanie w projekcie BLISKO

Autor: MiPBP w Lubaniu

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. M. Konopnickiej w Lubaniu kończy realizację dwuletniego projektu „Kultura zbliża…zwłaszcza w bibliotece”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji zadań w Kierunku interwencji 4.1. BLISKO – Biblioteka | Lokalność | Inicjatywy | Społeczność | Kooperacja | Oddolność.

Głównym celem projektu było wzmocnienie roli bibliotek jako „trzeciego miejsca” jednoczącego społeczność lokalną działaniami kulturalnymi, przyczyniającego się do rozwoju aktywnego czytelnictwa i uczestnictwa w kulturze. Ale też wzmacnianie kompetencji bibliotekarzy poprzez udział w szkoleniach, wizytach studyjnych i sieciowaniu.

Temu też służył wyjazd do Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Pleszewie, która od kilku lat funkcjonuje w budynku po adaptacji dawnego dworca oraz kolejowego budynku technicznego. W efekcie realizacji tej odważnej wizji architektonicznej, powstał unikatowy kompleks kulturalny, który może być inspiracją dla innych bibliotek.

W wyjeździe, oprócz lubańskich bibliotekarzy, uczestniczyli bibliotekarze z powiatu lubańskiego, zgorzeleckiego i bolesławieckiego, a także burmistrz Miasta Lubań Arkadiusz Słowiński, który przyjął zaproszenie dyrektora lubańskiej biblioteki, by zapoznać się z funkcjonowaniem instytucji kultury w zmodernizowanych obiektach.

W spotkaniu w pleszewskiej bibliotece uczestniczył Arkadiusz Ptak - Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew, który opowiedział o idei adoptowania obiektów pokolejowych na placówki kultury (oprócz biblioteki w starej zajezdni funkcjonuje Zajezdnia Kultury Pleszew), oraz praktycznych aspektach prowadzenia inwestycji.

Korzystając z okazji grupa bibliotekarzy wybrała się również do nieodległego Jarocina, by obejrzeć tamtejszą filię biblioteczną Kamienica Kultury, która jest także efektem głębokiej przebudowy dawnego centrum handlowego w obiekt biblioteczno-kulturalny.

Wszystkie te miejsca charakteryzują się ciekawymi rozwiązaniami mającymi na celu wykreowania biblioteki jako miejsca otwartego na potrzeby czytelników, atrakcyjnego i zachęcającego do korzystania z oferty biblioteki.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Dora 16.11.2022 13:51
POWODZENIA!...

Avo 16.11.2022 09:36
A jak tam remont domu solnego?

avanti 17.11.2022 00:55
W sumie to Dom Solny jak najbardziej nadawalby sie na biblioteke i tak naprawde nie bardzo mozna tam umiescic nic innego. Ze wzgledu na mikroskopijne okna budynek absolutnie nie nadaje sie do tego, aby pelnic funkcje administracyjne, czy edykacyjne. Mozna by tam przeniesc biblioteke z Ratusza, ktora i tak peka w szwach, a wolne pomieszczenia zagospodarowac na cos innego. Kosztowaloby to na pewno nie malo, ale to na pewno dobry pomysl.

Okienny 17.11.2022 08:37
Okna zawsze mozna wymienic na wieksze.

avanti 17.11.2022 22:00
W obiekcie, ktory jest w ewidencji zabytkow raczej nie bardzo.

Krystyna 15.11.2022 19:45
Nasza stacja jest bardzo dobrym pomysłem na bibliotekę, będzie dostępna dla kazdego.

M. 16.11.2022 09:05
taka jest prawda, tam można windę zrobić a po tych schodach w ratuszu moja mama nie wejdzie i książki nie wypożyczy

Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama