Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
środa, 5 października 2022 05:16
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
ReklamaProAdventure - Sklep górski
ReklamaCentrum Drewna Gryfów - Profesjonalny skład drewna

Wojsko Putina w Donbasie! Światowi przywódcy zapowiadają sankcje wobec Rosji

Napięcie między Rosją a Ukrainą przybiera na sile. W poniedziałkowy wieczór Władimir Putin uznał niepodległość Donbasu i Ługańska, twierdząc, że państwo Wołodymyra Zełenskiego to „sztuczny wytwór Rosjan”. We wtorkowy poranek pierwsze rosyjskie wojska wkroczyły do Donbasu.
Wojsko Putina w Donbasie! Światowi przywódcy zapowiadają sankcje wobec Rosji
Autor: iStock
Oceń

W swoim poniedziałkowym orędziu Władimir Putin uznał niepodległość dwóch zbuntowanych rejonów Ukrainy: Doniecka i Ługańska. Prezydent Rosji wydał również rozkaz rozpoczęcia – jak to określił – „operacji pokojowej” i skierował do Donbasu swoich żołnierzy. Potwierdził to minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Siły rosyjskie weszły na terytorium samozwańczych republik, a więc de facto naruszyły granice Ukrainy. Zostało naruszone prawo międzynarodowe. Nie ma przyzwolenia na tego typu działania” – podkreślił szef MON.

Podniesiony stopień zagrożenia

Tuż po podpisaniu przez Putina dekretu premier Mateusz Morawiecki wydał zarządzenie, na mocy którego z pierwszego (ALFA-CRP) do trzeciego stopnia (CHARLIE-CRP) podwyższony został stopień zagrożenia cybernetycznego w naszym kraju. Oznacza to, że występuje większe ryzyko ataków terrorystycznych w sieci, a co za tym idzie, administratorzy kluczowych serwerów (np. służby specjalne) zobowiązani są do:

- wprowadzenia całodobowych dyżurów i reagowania na wszelkie incydenty mogące wskazywać na atak hakerski,
- dokonania rozeznania, które z zasobów mogą być potencjalnie wykorzystane w przypadku zaistnienia ataku,
- zapewnienia ciągłości działań, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów na wypadek ingerencji wrogów.


Posypią się sankcje

Światowi przywódcy nie pozostali bierni wobec decyzji Rosjan. W odpowiedzi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził, że Ukraińcy „są na własnej ziemi i nie boją się nikogo i niczego”. Zaznaczył też, że „Ukraina jednoznacznie kwalifikuje ostatnie działania Federacji Rosyjskiej jako naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej jego państwa”.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson działania Rosji określił jako „łamanie międzynarodowego prawa i naruszenia suwerenności i integralności Ukrainy”. Stwierdził również, że „sprawy zmierzają w złym kierunku”. Rząd Wielkiej Brytanii zapowiedział nałożenie na Rosję sankcji, które mają być ogłoszone jeszcze dziś (wtorek 22 lutego).

Zdecydowana była również reakcja Białego Domu. Stany Zjednoczone zapowiadają, że „prezydent Biden wkrótce wyda zarządzenie, które zabroni osobom z USA nowych inwestycji, handlu i finansowania w tak zwanych regionach Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej na terytorium Ukrainy”. To dopiero początek sankcji ze strony USA.

Nad pakietem kar dla Rosji pracuje również Unia Europejska. Choć wspólnota długo wstrzymywała się z wyciąganiem konsekwencji wobec Rosji Putina, działania militarne mają być wystarczające, żeby jej przywódcy nałożyli na agresora sankcje. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zdradziła, że wśród nich znalazłoby się m.in. całkowite odcięcie Rosji od rynków finansowych.

Ograniczenia mogłyby dotknąć Rosję również w kwestii Nord Stream 2. Jak powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalen Baerbock, „Niemcy gotowi są zapłacić wysoką cenę gospodarczą, jeśli konieczne będzie nałożenie sankcji na Rosję”.

Dotkliwych konsekwencji domaga się również polskie Ministerstwo Obrony Narodowej. „Oczekujemy sankcji i to poważnych sankcji, nie symbolicznych. Tylko poważne sankcje mogą zatrzymać odbudowę imperium rosyjskiego przez Władimira Putina. Jeżeli sankcje będą miały tylko charakter symboliczny, to one tylko rozzuchwalą agresora – podkreślił szef resortu Mariusz Błaszczak.

Ustawa pozwoli rozbudować polską armię

Dziś (wtorek 22 lutego) Rada Ministrów zajmie się ustawą o obronie ojczyzny, której założenia obejmują m.in. możliwość szybszego wydatkowania pieniędzy na rozwój polskiej armii, finansowanie zbrojenia poza budżetem państwa i kupowanie sprzętu wojskowego w leasingu.

– Dzięki nowym rozwiązaniom przyspieszymy modernizację techniczną, a liczebność Wojska Polskiego wzrośnie do 300 tys. żołnierzy. Polska musi być bezpieczna. To dobra ustawa na trudne czasy – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Minister dodał, że projekt przewiduje "dobrowolną, zasadniczą służbę wojskową skierowaną do młodych ludzi". Ustawa miałaby wejść w życie 1 lipca.

Do tematu wojny rosyjsko-ukraińskiej będziemy wracali.

 


Napisz komentarz
Komentarze
Milena 23.02.2022 22:33
Joe Biden nałożył sankcję na spółkę Nord Streem. Władimir Władimirowicz P. zadeklarował że pokryje Rosja wszelkie straty z tego tytułu na rzecz spółki. Czekają na kolejne sankcję. A może nasz rząd w ramach tych restrykcji zaprzestanie sprowadzania z Rosji węgla?

John_Bee 23.02.2022 19:34
Wielki przyjaciel Dudy, Kaczkodania i calej PiS-kamaryli były prezydent USA uznaje politykę Putina za… objaw geniuszu. W wywiadzie radiowym Trump opowiadał, że gdy zobaczył orędzie Putina aż krzyknął, że „to genialne”. – Powiedziałem też „jakie to sprytne”. A teraz (Putin) wejdzie tam (czyli na Ukrainę) i będzie strzegł pokoju. To będzie najsilniejsza siła pokojowa – dodał ex-prezydent USA. Po czym dodał, że podobne „siły pokojowe” przydałyby się na południowej granicy USA. Przypomnijmy – na tej granicy Trump miał postawić wielki mur, za który miał zapłacić Meksyk. Co oczywiście się nie stało. W wywiadzie Trump jeszcze raz podkreślił, że „Putin to sprytny gość”. I że gdyby to on zamiast Bidena był w Białym Domu, to w ogóle nie mielibyśmy takiego kryzysu na rosyjsko-ukraińskiej granicy. ============= Mądrego to aż miło posłuchać. Święte słowa Panie Prezydencie, święte słowa!

Miklosz 23.02.2022 10:35
Jago ekscelencja Victor Orban własnie byl oświadczył - że nie zgadza się na stacjonowanie wojsk amerykańskich na Węgrzech. - Brawo ! Tak trzymaj

Gienadij 23.02.2022 09:42
Cenzura zablokowała - posłane 21.02. na eLuban ==================== Lista krajów bombardowanych przez USA po II wojnie światowej. Korea – 1950 – 1953 Gwatemala 1954 Indonezja 1958 Kuba 1959 – 1961 Gwatemala 1960 Kongo 1964 Laos 1964 – 1973 Wietnam 1961 – 1973 Kambodża 1961 – 1970 Gwatemala 1967 - 1969 Grenada 1983 Liban 1983 – 1984 (Syria) Libia 1986 El Salvador 1980 Nikaragua 1980 Iran 1987 Panama 1989 Irak 1991 (Persian Gulf War) Kuwejt 1991 Somalia 1993 Bośnia 1994 – 1995 Sudan 1998 Afganistan 1998 Jugosławia 1999 Jemen 2002 Irak 1991 – 2003 (USA/UK regular basis) Irak 2003 Afganistan 2001 Pakistan 2007 Somalia 2007 – 2008 Jemen 2009 i 2011 Libia 2011 Rosja na Krym nie zrzuciła ani jednej bomby, ale to Rosję zmanipulowane media i politycy określają jako imperium zła. Może dlatego, że prawiesławna? Kiedy USA bezprawnie napadły na Irak „by znaleźć broń masowego tajenia” której jak się okazało nigdy tam nie było – to dla świata było OK! Od ataku wojsk USA w 2003 roku do zakończenia działań w grudniu 2011 zginęło w Iraku 128 tys. osób cywilnych, 29 tys. żołnierzy i innych zmilitaryzowanych obrońców kraju w Iraku oraz 4.4 tys. żołnierzy USA. Dla porównania na Krymie zginęło od „zielonych ludzików” (sic!) 2 Ukraińców.

xyz 23.02.2022 19:34
No, no, pogratulować szkolenia z rosyjskiej polityki medialnej + korepetycji z socjotechniki propagandowej w Korei Płn. Czyli jak do twojego domu weszliby goście w nienagannie skrojonych garniturach i kulturalnie oświadczyli by, że oni teraz będą pokojowo przejmują twoje mieszkanie i to oni od teraz tu rządzą, a tobie pozostawiają dowolnego dysponowania garaż, piwnicę i strych, to też byś się tak rozpływał w pochwałach, że tacy pokojowi, elokwentni i kulturalni, i w ogóle to przecież nic takiego się nie stało? Czy zdecydowana większość wymienionych krajów została zagarnięta lub włączona w obszar USA, wykorzystywana gospodarczo, lub były ważne z punktu znaczenia militarnego, bo posiadały tam lub założyły swoje stałe bazy wojskowe? A może by tak wymienić kraje, w których po II wojnie wielki brat ze wschodu, czy to oficjalnie, czy przez wagnerowców lub im podobnych, maczał swoje imperialne paluchy ? Tak dla równowagi przekazu.

Ja 24.02.2022 12:52
Polak tego nie zrozumie im Ameryka te Amerykanskie bałwany to autorytet wszedzie wojnę rozpętają byle było by napięcie byle sprzedawać sprzęt wojskowy jak widze Dudę, Kaczora nie dorozwinietego to napewno będę walczył po stronie Putina mam dość patrzenia na celebrytow, influanserów, Lgbt, wojna to antybiotyk straszne ale prawdziwe 9 mld ludzi jak to wyżywić

Obserwator 22.02.2022 20:55
Prawdziwy Putin juz dawno nie zyje a ta marionetka sterowana przez olgarchow . faktycznie moze narobić biedy .Rosją rzadza oligarchowie i wiecznie zywy Putin jest im bardzo potrzebny . Napewno na wszelki wypadek maja juz kolejnego . Byla zona Putina juz dawno powiedziała ze to nie jest Putin a jej maz dawno nie zyje .

Szef_Sztabu 22.02.2022 17:56
W całej Polsce trwają właśnie zakrojone na szeroka skalę ćwiczenia wojskowe SABR STRIKE = ale podkreślam POKOJOWE, cały sprzęt jest pokojowy, łącznie z amunicją, rakietami ziemie-ziemia, czy ziemia-powietrze. Nawet samoloty F-15 i czołgi Abrams M1A2 - wszystko jest pokojowe. ============ W przeciwieństwie do ćwiczeń armii Rosyjskiej.

Rezerwista 22.02.2022 21:51
Armia rosyjska ćwiczy na Ukrainie?. 17 IX 1939 też Ruscy "ćwiczyli" tylko że w Polsce.

Witia 23.02.2022 22:36
I dobrze. Niemcy nie mieli już podstaw do bombardowania a Kargule i Pawlaki przeżyli okupację

Romina_P 22.02.2022 17:24
Rosja popiera suwerenność swoich sąsiadów, ale została zmuszona zrobić wyjątek dla części Ukrainy – powiedział Władimir Putin. W poniedziałek prezydent Rosji ogłosił uznanie niepodległości Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także podpisał z ich przywódcami traktaty o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy. Wieczorem Putin wysłał wojsko na zajmowane przez separatystów obszary, oficjalnie w celu "zapewnienia pokoju". ==== No o o co chodzi, skoro publicznie gwarantuje POKÓJ?

Byly wojak jw 2943 Zwiad 3 kp 22.02.2022 13:45
Załóżmy, że dojdzie do wojny kto ma niby walczyć polskie wojsko? Brak wyszkolenia, fizycznie miernoty jak i intelektualnie coś pokroju gen, Skrzypczak który co chwile ma wizję jak jasnowidz maly z brzuszkiem szalenstwo w oczach generałek,jak wspomnialem o co tu walczyc ma bidota 90 procent społeczeństwa, ich majatek to to co na sobie i obok siebie stary pasasat i mieszkanie czynsz i inne opłaty i co ma taka bida walczyc za sprzedany kraj? Bronić Morawiecki ego działki za 15 mln zł, kamienic i innych molochów należących do kapitału nie znanego pochodzenia. Tylko czekam na wezwanie z WkO tyle mnie zobaczą. Media w kółko to samo winny Putin, ja nie widzę winy to Ameryka szuka wojny bo już nie ma skim zadłużona u Chińczyków po uszy a wojna jak wiadomo nakręca pieniądz, Polska teraz będzie kupować broń za każde pieniądze. Żołnierz ma mieć cechy bandyckie odwaga, siła ciekawy jestem ile mln zł kosztowało wyszkolenie żony Szymona Holowni jego baba jest pilotem bojowego samolotu, ciekawe czy wsiądzie karierowiczka za stery zostawiając Szymusiowi dzieci w domu i zmierzy się w powietrzu z weterenami Radzieckimi już to widzę że strach okres dostanie i zdrętwieje.

Rezerwista 22.02.2022 17:43
Ale stek bzdur żeś waść napisał. A już największa że to Ameryka chce wojny. Putin wjechał czołgami na Ukrainę, a Pan piszesz że to USA wojuje. Logika iście putinowska, odwrócić kota ogonem.

Wojak 22.02.2022 23:35
Rezerwista przejrzyj na oczy, USA zawsze szuka wojny bo tylko z tego mają pieniądze sprzedają później broń za grube miliardy jednej ze stron, po drugie nie chcą rakiet 450 km od Moskwy wymierzonych w stolicę, po trzecie jak na Kubie rozmieścić chcieli to Ameryka od razu sprzeciw to może tak być, po czwarte od strony ojca jak i matki moich pradziadów wymordowali Ukraincy, długo po wojnie dzicz jeszcze mordowała Polaków, a po piąte jak wojna się zacznie to ciebie wyślą a politycy biznesmeni z rodzinami wyjadą na chwilę a ty będziesz walczyl bez szans za ich mienie w głodzie i chłodzie bo warty jesteś dla nich tyle co nic.

? 22.02.2022 17:55
Ja napewno nie pójdę walczyć przeciwko ruskim bo Ruski to mój ziom

Marian 22.02.2022 18:43
Nie , nie wojsko polskie , pierwsi będą walczyć cywile ponieważ wojsko ma rozkazy , regulamin i przepisy . A cywila się wzywa po ubranko zielone i broń , potem się wiezie w pewien punkt i pyta czy widzi czołg , on mówi że widzi i pada komenda ,, na przód " - resztę sobie dopowiedz

IUPOL 22.02.2022 12:43
ZACHÓD CHCE I PROWOKUJE ROSJĘ , BY WOJNA ODBYŁA SIĘ W POLSCE LITWIE ŁOTWIE RUMUNI .OBCE WOJSWKA W POLSCE WCALE NIE SĄ DO OBRONY , W KAŻDEJ CHWILI W RAZIE NIEBEZPIECZEŃSTWA SIĘ ULOTNIĄ , TAKI PRZYKŁAD WIDZIMY .

xyz 22.02.2022 16:04
Nie krzycz. Nie nosi -10 dioptri. I czy możesz rozwinąć tą swoją myśl , że Zachód prowokuje Rosję i chce by wojna odbyła się (co za określenie, jak akademia, sic!) m.in. w Polsce? Chętnie poznam argumenty alternatywnej logiki myślenia.

? 22.02.2022 18:01
Mądre narody się nie wpier.. bo jest to ważny partner gospodarczy od którego jesteśmy uzależnieni. A my będziemy płakać za dumę naszej władzy jak zacznie brakować ropy i gazu a ruski pokaże nam środkowy palec.

Krzysiu bosak konfederacja 22.02.2022 12:05
A moze by tak wyjechac do niemiec ? tam placa lepiej , autostradki prostsze kraj ze wspaniala historia az serce rosnie pod sztandarem pieknie tak maszerowac w brunatnej koszyli z opaska na ramieniu .

Lelek 22.02.2022 11:07
Do tematu wojny rosyjsko-ukraińskiej będziemy wracali. ========= Obu oni nie wrócili się do nas.

Wicek 22.02.2022 11:05
Przy okazji możemy sie trochę pośmiać z politycznego skilla Andrzeja Dudy który najpierw twierdził ze Putin srra po krzakach z obawy przed międzynarodową solidarnością a teraz głosi ze Rosja ugnie sie pod natychmiastowymi sankcjami. To bardzo oryginalna wypowiedz jak na kogoś kto sam miał wew doopie unijne sankcje za praworządność i Turów.

Gregorii 22.02.2022 11:02
I bardzo dobrze tak trzymaj Putin !!! Polska ma swoj NOWY ŁAD A pan Putin ma swoją wizje PORZĄDKU ŚWIATA

? 22.02.2022 14:12
Wolę Władka od kaczora przynajmniej gaz i paliwo tańsze ma Władek ?

Klusek 22.02.2022 16:23
Nie Władek tylko Włodzimierz - Wladimir Wladimirowicz ...

xyz 22.02.2022 15:44
W podejściu do polityki Putin od Stalina różni się co najwyżej brakiem wąsów. Widać już spakowany jesteś i przygotowany na survival w jakiejś kolonii karnej na Syberii. Pewnie pocieszasz się też, że skoro klimat tak się ociepla, to można zabrać tam też krótkie spodenki, co? Myśl tak dalej. Popytaj swoich co starszych sąsiadów. Może któryś z nich tam był w latach 40-stych ubiegłego wieku i mógłby opowiedzieć ci o atrakcjach pobytu, i o tym, jak bardzo przypadły mu do gustu tamtejsze metody sprawowania władzy. Ciesz się dalej.

Janecka 22.02.2022 10:57
Pojawiły sie u naszych popołudniowych przyjaciół Czechów takie bilbordy: NECHCEME VOJNU S RUSKOM! NATO GO HOME! =========== Czesi to jednak bardzo mądry naród.

xyz 22.02.2022 15:59
I co z tego? Bo czy te plakaty kolportuje i rozkleja Honza z czeskiego Pcima Górnego, czy oficjalne czeskie władze? Jak na mój gust, to robota Honzy. Zawsze znajdą się inteligentni inaczej, którzy później będą starali się poprawić swój wizerunek, organizując zamach na swojego Heydricha. Byleby nie byli oni większością. Jakiś czas temu Ukraina na własne życzenie zrezygnowała z ubiegania się o członkostwo w NATO. Ciekaw jestem, czy gdyby teraz była w NATO, to nie miała już Krymu i traciła właśnie Donbas z Ługańskiem?

Rezerwista 22.02.2022 17:49
Pewnie oddadzą swój kraj bez wystrzału tak jak w 1938. Wojny nie będzie, ale i niepodległości też. Mądry naród?, raczej tchórzliwy.

AKa 23.02.2022 22:43
Zachowali wiele istnień i mają Złotą Pragę a my pełne cmentarze i powstańczą Warszawę.

? 22.02.2022 17:57
Bo w Polsce fanatycy myślą że tupolewa odzyskają a ewentualnybkrysys wojenny da im kolejną kadencję

ReklamaPunk Pobrań COVID-19 i badania laboratoryjne
ReklamaOlivex Auto Części - Dynamiczna wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegów
ReklamaZakład pogrzebowy ZGiUK Lubań
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Dobra radaTreść komentarza: Kup sobie płyn lugola. Będziesz mieć nie jedną tabletkę, a całą butelkę.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:57Źródło komentarza: Do Lubania trafiły tabletki z jodkiem potasu, ile ich mamy?Autor komentarza: IMAKONKATreść komentarza: Nie zauważyłam, nikogo odważnego, oprócz Tereski i Anny. Ja też do odważnych nie należę. Firma miała różne etapy od tyrani, poprzez rodzinną atmosferę (te słynne poziomki 😘),aż do robienia sobie na wzajem pod górę. Duże grono pracowników pracuje po 20 i więcej lat (też jestem, prawie byłam długoletnim pracownikiem). Niektórzy byli jak firma zaczynała swoją działalność i są również teraz, gdy kończy... Już tak nie narzekajcie, bywało różnie, ale nie było źle. Jest mi jednak żal rozstawać się z załogą i patrzeć jak IMAKON powoli gaśnie... Jest to przykre ii łza się kręci w oku 😪 Dziekuje za miłe chwile i życzę wszystkim Imakonkom super pracy, więcej życzliwości i wszystkiego dobrego🙂Data dodania komentarza: 04.10.2022, 20:02Źródło komentarza: Lubań. 70 osób z dnia na dzień straciło pracęAutor komentarza: Kapral_LWPTreść komentarza: Tak sobie myślę w swojej łepecie - jak to jest że jeszcze walczą na Ukrainie? Jak podaje TVP Info: przecież ta armia rosyjska to kompletne dno, morale tam nie ma, sprzęt stary, wojsko niewyszkolone, dowódcy skorumpowani, chuligani, złodzieje, pijacy i dezercja nagminna.... Tymczasem ponad 7 miesięcy już ta wojna trwa...Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:45Źródło komentarza: Utrudnienia na A4. Zderzenie amerykańskich pojazdów wojskowych przewożących amunicjęAutor komentarza: ApolinaryTreść komentarza: Ja-ro-sław! Ja-ro-sław! Tak trzymaj! Jak wydrzesz z Niemiec za zbrodnie wojenne - to każdy Polak dostanie po 168 000 zł. Glosujemy na PiS! Po III wojnie przywrócimy ich ponownie do rządów.Data dodania komentarza: 04.10.2022, 19:40Źródło komentarza: Ropa tanieje, ale kierowcy zapłacą więcej
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama