Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Miliard złotych dla dolnośląskich przedsiębiorców. Dolnośląski Pakiet Gospodarczy

Dopłaty do pensji, pożyczki, poręczenia, uproszczone formy spłat już zaciągniętych zobowiązań oraz specjalistyczne doradztwo - to tylko niektóre z form pomocy dla dotkniętych kryzysem przedsiębiorców. Suma wsparcia, jakie przygotował samorząd województwa przekracza miliard złotych. Pełną ofertę Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego zaprezentował dziś marszałek Cezary Przybylski.
Miliard złotych dla dolnośląskich przedsiębiorców. Dolnośląski Pakiet Gospodarczy

Autor: UMWD

- Dziś trudno precyzyjnie określić skutki trwającego kryzysu i to jak długo potrwa, jednak już teraz chcemy minimalizować negatywne skutki epidemii w dolnośląskiej gospodarce. Przygotowane przez nas wsparcie pomoże ocalić tysiące miejsc pracy w całym regionie – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Dolny Śląsk to uznana marka na ekonomicznej i gospodarczej mapie Europy. Swoją pozycję zawdzięczamy zarówno sprawnie realizowanej strategii rozwoju, jak i doskonałym warunkom dla lokowania biznesu. W ostatnich latach region wspiął się wysoko we wspólnotowych rankingach stając się najlepszym w Europie pod względem tworzonych miejsc pracy, a także jednym z najdynamiczniej rozwijających się w całej wspólnocie. Chcąc utrzymać i wzmocnić tę pozycję wobec aktualnej sytuacji samorząd województwa dolnośląskiego przygotował Dolnośląski Pakiet Gospodarczy.

Czym jest Dolnośląski Pakiet Gospodarczy
To system pomocy dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorcom na Dolnym Śląsku. Wartość różnorodnych działań oferowanych w jego zakresie przekroczy miliard złotych. Przygotowany przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego Pakiet złagodzi ekonomiczne i gospodarcze skutki epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.

Pomoc oparta będzie na dwóch filarach: finansowym oraz koordynacyjno-doradczym. Zaangażowane będą w nią podległe samorządowi województwa instytucje otoczenia biznesu oraz agencje współpracy gospodarczej. Celem jest dotarcie do dolnośląskich przedsiębiorców z szeroką ofertą działań osłonowych pozwalających na zachowanie miejsc pracy i wsparcie funkcjonowania ich firm. Program działań będzie podlegał  ciągłej weryfikacji oraz będzie przystosowywany do zmieniających się warunków gospodarczych.
Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych oraz środków będących w dyspozycji samorządu województwa.

- Stworzenie naszego pakietu wsparcia dla przedsiębiorców poprzedziliśmy dokładnymi konsultacjami. Dzięki temu mamy pewność, że nasza pomoc jest szyta na miarę potrzeb – dodaje marszałek Cezary Przybylski.

Dla kogo
Wsparcie kierowane jest do dolnośląskich mikro, małych i średnich przedsiębiorców dotkniętych kryzysem wywołanym przez epidemię koronawirusa. Wsparcie oparte będzie na dwóch głównych filarach: finansowym i doradczym, a wprowadzane będzie w trzech etapach.
Pierwszy zakłada bieżącą pomoc dla firm, które ucierpiały na skutek epidemii. W jego ramach dostępnych będzie będące w dyspozycji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy 338 milionów złotych na dopłaty do wynagrodzeń dla prowadzących własne firmy. Według szacunków z tej pomocy może skorzystać kilkadziesiąt tysięcy firm i ich pracowników w regionie. Dodatkowo 220 milionów pozwoli zorganizować pożyczki obrotowe, płynnościowe, inwestycyjne i poręczenia – za te działania odpowiadać będzie Dolnośląski Fundusz Rozwoju.

Kolejnym, tym razem pośrednim wsparciem, będzie system uproszczeń procedur w rozliczaniu będących już w toku projektów. Ich wartość na dziś przekracza 500 milionów złotych, a dzięki uproszczonym ścieżkom dynamika ich realizacji znacznie wzrośnie. Innym ułatwieniem będą tzw. „wakacje” od spłat pożyczek oraz prolongaty poręczeń.

Drugi i trzeci etap realizacji pakietu to łagodzenie skutków kryzysu i pobudzanie rozwoju. Termin ich uruchomienia i wielkość środków, jakie zostaną na nie przeznaczone będzie bezpośrednio wynikał z przeprowadzanych na bieżąco przez samorząd województwa analiz. W tym okresie dla przedsiębiorców również oferowane będzie wsparcie zwrotne i bezzwrotne, profesjonalne doradztwo zarówno dla pracodawców, jak i osób szukających pracy oraz dedykowane wsparcie branżowe dla najbardziej potrzebujących.

- W tym trudnym czasie nie pozostawimy dolnośląskich przedsiębiorców bez pomocy. To właśnie im w ogromnej mierze zawdzięczamy dobrą pozycję gospodarczą regionu i na nich będziemy opierać przyszłość naszego rozwoju – mówi marszałek.

Jak skorzystać
Każdy z etapów realizacji Dolnośląskiego Pakietu Gospodarczego będzie dysponował stosownymi narzędziami. Najważniejszym z nich jest strona internetowa dolnoslaskipakiet.pl.  Strona dostępna jest od dziś i można na niej znaleźć komplet informacji o wsparciu, jego źródłach i możliwościach aplikowania o pieniądze. Również za jej pośrednictwem, poprzez chat oraz infolinię, można skontaktować się z zespołem profesjonalnych doradców, którzy służyć będą swoim wsparciem dla przedsiębiorców.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mieszkanka 22.04.2020 09:16
Szkoda, że nie ma nic dla szarego pracownika, który traci teraz pracę. Rząd wspiera mini przedsiębiorców, niektórzy nachapią się więcej teraz niż normalnie zarabiają: 5000 mikropożyczki, zwolnienie z ZUS 3x 1431, postojowe 3x 2080 i jeszcze dofinansowanie do kosztów działalności z PUP zależnie od przychodu.

tobi 24.04.2020 13:58
Przecież można było się nachapać i założyć własną działalność a nie wylewać żale zza biurka w jakimś urzędzie .

abuk 21.04.2020 15:17
Czy aby te 338 milionów w Wojewódzkim Urzędzie Pracy to nie jest pomoc rządowa wliczona w którąś tarczę reklamowaną przez Morawieckiego? W ten sposób miliardy nam się mnożą, a to te same pieniądze. A pożyczki z Dolnośląskiego Funduszu Rozwoju nie pochodzą z istniejących już programów europejskich? A uproszczenia rozliczeń projektów na czym polega, bo szczegółów nie podano. Panie Marszałku wystarczy aby złożone wnioski o płatność rozpatrzono w ciągu miesiąca i już będzie dobrze. Na razie każdy błąd beneficjenta to poprawki, długie rozpatrywanie i tak można miesiącami. Tutaj znajdźcie uproszczenia i załatwiajcie w miesiąc taki wniosek to będzie dobrze.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
kajakpolo
faza
koncert dla M
koncert
festiwal nowogrodziec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: BogdanTreść komentarza: Wszystkie radary zarejestrowały lot, jedynie tylko Polskie nie, a dlaczego ? Bo Polska nie posiada żadnych radarów które są w stanie zarejestrować lecące obiekty z taką prędkością. Polska jest rozbrojona całkowicie a wiedza polityków kończy się na opowiadaniu bajek podczas debaty co zrobią jak już dostaną posadę głowy Państwa, zapominając o tym że rządzą już krajem kilka lat. Syf i nic więcej, rosyjskie samoloty naruszają naszą przestrzeń i wiadomo o tym tylko od sąsiadów bo w kraju kwitnącej cebuli jesteśmy ślepi i głusi. Zgodnie ze słowami Grzegorza B. ratuj się kto może.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 15:55Źródło komentarza: Radziecka sonda nad Polską. Deorbitacja zarejestrowana nad PeruAutor komentarza: MarysiaTreść komentarza: Który nie ma odwagi stanąć na debacie obok facetów którzy maja coś do powiedzenia i to bez opiekunek —żenada nie kandydat wszystkich PolakówData dodania komentarza: 10.05.2025, 15:42Źródło komentarza: Baner tak jak się pojawił, tak zniknął. Ktoś promował kandydata bez zgody?Autor komentarza: MarysiaTreść komentarza: Kochani przeciwnicy PIS i Karola Nawrockiego . Karol Nawrocki w przeciwieństwie do waszego mizernego kandydata ma jedną bardzo ważną cechę ODWAGĘ CYWILNĄ i z nim miała bym odwagę stanąć przed jakimkolwiek imigrantem z waszym mizernym kandydatem nie wyszłabym wieczorem do TeczowejData dodania komentarza: 10.05.2025, 15:30Źródło komentarza: Baner tak jak się pojawił, tak zniknął. Ktoś promował kandydata bez zgody?Autor komentarza: RysiekTreść komentarza: Zamiast siedzieć przy grylu to polazł w góry. Przygoda przygoda każdej chwili szkoda no i dupa teraz jak będzie miał szczęście to miesiąc w szpitalu.Data dodania komentarza: 10.05.2025, 12:55Źródło komentarza: Wypadek wspinacza. W akcji ratownicy GOPR i śmigłowiec LPR
ReklamaPowiat Lubań
Reklama