Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro
Reklama

Jeśli dokarmiać ptaki, to z głową

Choć obecna zima była łaskawa dla ptaków, to i tak wiele osób zdecydowało się je dokarmiać. Niestety jak zauważyła jedna z naszych czytelniczek sporo ludzi robiło, i wciąż robi to źle, czyniąc im krzywdę.
Jeśli dokarmiać ptaki, to z głową

Autor: Czytelniczka

- Pozwalam sobie do państwa napisać i zainteresować tematem dokarmiania ptaków i za państwa pośrednictwem nagłośnić temat ochrony ptaków i powstrzymać niefrasobliwe postępowanie ludzi, którzy dokarmiają ptaki chlebem i resztkami jedzenia robiąc im wielką krzywdę. Ptaki umierają przez bezmyślność człowieka. Karmienie chlebem nie tylko narusza ich zdrowie, ale też powoduje wiele chorób oraz prowadzi do kalectwa i śmierci - pisze do nas mieszkanka Lubania.

Jak podkreśla ostatnio z zainteresowaniem przeczytała, iż władze Sopotu rozpoczęły kampanię edukacyjną mieszkańców oraz turystów w tym temacie.

- Od pewnego czasu codziennie obserwuję jak ludzie wyrzucają chleb koło śmietnika, a ptaki oblegają dachy budynków na osiedlu w oczekiwaniu na resztki z „pańskiego stołu”. Na klatkach schodowych administracja rozwiesiła kartki z prośbą o „nie dokarmianie przed wejściem do klatki z uwagi na zabrudzenie”, ale ani słowa o tym jaką krzywdę ludzie im wyrządzają. Wiem, że portal eLubań ma wielu obserwatorów i jeśli uda się dotrzeć z apelem chociaż do nielicznych to i tak uważam, że warto ten temat poruszyć - kontynuuje nasza czytelniczka.

Korzystając z okazji przypominamy podstawowe zasady dotyczące dokarmiania ptaków.

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że pomaganie naszym skrzydlatym przyjaciołom to duża odpowiedzialność. Przez źle zorganizowane dokarmianie można im bardziej zaszkodzić niż chłód czy głód. Dokarmianie najlepiej jest rozpocząć dopiero po pierwszych opadach śniegu. Wtedy zdobywanie pożywienia staje się utrudnione. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, ważne zatem jest konsekwentne i regularne zaopatrywanie karmnika.

Pokarm musi być świeży, naturalny, bez dodatku soli i przypraw. Ptaków nie wolno karmić zepsutym jedzeniem, czy resztkami ze śmietnika, bo pleśń może im tak samo zaszkodzić jak ludziom.

Czym karmić poszczególne gatunki podpowiada Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

- drobne ptaki wróblowate, czyli wróble, sikory, kowaliki, dzwońce czy trznadle najlepiej karmić mieszanką nasion: słonecznika, konopi, prosa, pszenicy, owsa albo płatków owsianych - część z nich można wyłuskać, inne pozostawić w łupinach;

- większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą oraz pokrojonym w kostkę czerstwym białym pieczywem;

- dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny, ale nie może ona wisieć dłużej niż dwa tygodnie;

- kosy lub kwiczoły chętnie zjedzą pokrojone jabłka, owoce rokitnika, jarzębiny, borówki, albo rodzynki czy suszone morele;

- ptaki wodne, takie jak kaczki czy łabędzie można dokarmiać tylko w czasie silnych mrozów, najlepiej ziarnami zbóż, drobno pokrojonymi warzywami czy kukurydzą.

Oprócz regularnego dokarmiania i wykładania smacznego jedzenia ważne jest też bezpieczeństwo skrzydlatych. Na zawieszenie karmnika należy wybrać miejsce zaciszne, osłonięte od wiatru, np. za ścianą domu lub szpalerem krzewów. Ptaki muszą mieć do niego łatwy dostęp i zapewnioną drogę ucieczki np. przed innymi większymi gatunkami albo przed kotem. Karmnik powinien mieć duży skośny dach chroniący przed śniegiem i deszczem. Namoczony pokarm szybko pleśnieje, a zjedzenie przez ptaka zepsutego pokarmu może spowodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ada 04.03.2020 08:43
A może by tak administracja budynków zainteresowała się bardziej przedmiotowym tematem i w swoich komunikatach do lokatorów o niedokarmianie ptaków zawarła więcej informacji niż tylko taką, że ptaki zanieczyszczają niższe kondygnacje budynków?

Kinga 03.03.2020 16:42
Dokarmiając ptaki często dokarmiasz szczury. Zbieraj niezjedzony pokarm na noc.

Krystyna 03.03.2020 06:54
Wystarczy posadzić więcej krzewów z owocami które dokarmią ptaki, krzewy zimozielone gdzie ptaki mogą się skryć np. przed kotami. Nasze osiedla - miasto też to oazy pustynne niby coś robią ale efektów brak

sztormowy 02.03.2020 17:36
U nas na osiedlu TBS nie może sobie poradzić ze sprzątaczką, która zasypuje chlebem osiedle. Jestem z nielicznych jako wyklęty ze społeczności, bo ptaszki umierają z głodu itp. czepiam się dobrej duszy.

Lena 02.03.2020 15:46
Powyżej przeczytałam czym dokarmiać ptaki w tym "- większe gatunki ptaków, takie jak sierpówki, gołębie, kawki czy gawrony należy dokarmiać większymi nasionami, np. pszenicą, grubą kaszą oraz pokrojonym w kostkę czerstwym białym pieczywem"- podpowiada Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. Żadnych ptaków nie wolno dokarmiać chlebem ( nawet białym) !!! Chleb szkodzi ptakom, ponieważ zawiera bardzo dużo soli, której ptaki nie powinny jeść. Poza tym pieczywo bardzo szybko chłonie wodę i pleśnieje. Ptaki, które są karmione pieczywem, mogą cierpieć na szereg różnych schorzeń wynikających właśnie z niewłaściwej (opartej na chlebie) diecie. Tak, to właśnie my, którzy ten chleb rzucamy, przyczyniamy się do cierpienia ptaków. One zjedzą to, co im damy. Na co ptaki mogą przez nas zachorować:? zespół anielskiego skrzydła – zwyrodnienie stawów, które sprawia, że skrzydła coraz bardziej się wykrzywiają, odstając od ciała ptaka. Choroba występuje najczęściej u ptaków wodnych, ale pojawia się nawet u gołębi. Wynika w dużej mierze z niewłaściwej diety. Anielskie skrzydło u młodych ptaków czasami można skorygować, natomiast u dorosłych jest ono nieodwracalne. Znacznie utrudnia ptakom latanie, a w swojej najostrzejszej formie może sprawić, że ptak nie będzie mógł latać w ogóle. kwasica – choroba, przez którą w organizmie gromadzi się zbyt wiele kwasów. Powoduje ona dużo innych problemów zdrowotnych, takich jak osteoporoza (znaczne osłabienie kości, które zwiększa ich łamliwość), choroby i zwyrodnienia stawów czy cukrzyca. uszkodzenie nerek i odwodnienie organizmu zatrucia pokarmowe, biegunka A to tylko część problemów, jakie możemy przysporzyć ptakom, karmiąc je chlebem. Nie dokładajmy im ich, one i bez tego mają dużo własnych z dostosowywaniem się do życia wśród ludzi. Jest szereg innych pokarmów, które możemy przygotować dla ptaków zamiast tego! Naprawdę mamy w czym wybierać, jeśli będziemy się trzymać pewnych podstawowych założeń. Czym nie karmić ptaków? Ptaki nie mogą jeść nic solonego ani w inny sposób przyprawionego przez człowieka, dlatego wszelkie ludzkie potrawy (w tym chleb, zaznaczę jeszcze raz!) są dla nich szkodliwe. Resztki ze stołu odpadają, tak samo mocno przetworzone pokarmy. Zatem nie solimy, poza tym nie smażymy i nie wędzimy tego, co chcemy im później dać (gotowe wędzonki ze sklepu też, rzecz jasna, odpadają!). Pokarm musi być świeży, bez jakichkolwiek oznak zepsucia. Tak, jak my możemy się zatruć nadpsutym jedzeniem, tak samo jest z ptakami. Tylko że my możemy później wspomóc się lekami, a zwierzęta muszą się męczyć, dopóki im nie przejdzie (o ile przejdzie).

Cezary Cezary 02.03.2020 14:21
Przu Lubańskim molo ostatnio widziałem mewy z młodymi.

Tadeusz 02.03.2020 13:41
Bloku na Hermana podobnie jak innych należących do spółdzielni nic nie jest w stanie oszpecić. Wystarczy spojrzeć na kolor elewacji jaki zafundowała nam spółdzielnia kilka lat temu, zgnita zieleń, szarości albo czerwień czy bordo....

Anna Maria 03.03.2020 13:03
O gustach się nie dyskutuje - jednak... Mieszkam w Zgorzelcu i chciałabym aby bloki w Zgorzelcu wyglądały tak jak w Lubaniu. Kolorowe, docieplone i zadbane.

Tadeusz 04.03.2020 07:53
Kolorowe haha, na serio szaro bordowo zielony blok jest taki piękny? Docieplone? Docieplone w taki sposób, że mieszkańcy byli zalewani wodą podczas opadów deszczu, bo firma ocieplająca blok nie potrafiła ułożyć styropianu. Zadbane? Hydraulicy, którzy nie potrafią zlokalizować awarii, albo przestarzała instalacja elektryczna grożąca zwarciem, która pomimo wielokrotnych zgłoszeń do spółdzielni nie jest naprawiana. To są realia SM w Lubaniu.

ejno 02.03.2020 13:32
Dokarmianie ptaków grozi mandatem. Czas ponagrywać sąsiadów i podesłać do straży miejskiej niech zasilą budżet.

ReklamaZakład Pogrzebowy Hades S.C. 24/h 600451593, 781791731
Reklama
Wystawa Magdalenki
noc muzeów
faza
koncert dla M
koncert
festiwal nowogrodziec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaPowiat Lubań
Reklama