Raport o pedofilii. Większość sprawców jest spoza rodziny. Najwięcej duchownych

  • 03.08.2022, 11:51 (aktualizacja 03.08.2022, 11:55)
  • News4Media
Raport o pedofilii. Większość sprawców jest spoza rodziny. Najwięcej duchownych iStock

Podziel się:

Oceń:

Znamy kolejne wyniki prac Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Uderza to, że wiele osób krzywdzących dzieci to duchowni. Watykan nie chce z komisją współpracować.

Państwowa Komisja ds. Pedofilii pierwsze efekty swojej pracy przedstawiła już latem 2021 roku i już wówczas wnioski były porażające. Zresztą sam Błażej Kmieciak, przewodniczący komisji użył słów, że „materiały przerażają”.

Było to obszerne zestawienie spraw, które zostały temu ciału zgłoszone i kolejne, którymi zajęło się z własnej inicjatywy, np. po publikacjach medialnych. W sumie było 349 wszystkich przypadków. Spośród nich prokuratura została powiadomiona przez komisję o 37, a 36 dotyczyło faktu, że ktoś - mając wiedzę o możliwym przestępstwie - nie zgłosił tego organom ścigania.

Pierwsze dane

Wśród poszkodowanych znajduje się 188 dziewczynek i 173 chłopców (w pozostałych przypadkach nie ma informacji i płci). Najmłodsze dziecko, którego przypadkiem zajmowała się komisja miało rok, a najstarsze 16 lat. W 22 przypadkach poszkodowani to osoby w wieku do 3 lat. W 71 zgłoszonych do Państwowej Komisji sprawach poszkodowani to osoby w wieku od 3 do 10 lat. Pozostali to osoby w wieku od 11 do 15 lat.

Sprawcami przestępstw są w większości mężczyźni (94 procent), a ponad 64 proc. było obcymi dla poszkodowanych. Tylko 12,3 proc. wszystkich popełniających przestępstwo to krewni ofiar, a w 23,2 procentach byli to sami rodzice.
Komisja wyliczyła także, że 100 spraw, dotyczyło osób duchownych. 55 zgłoszono do prokuratury, spośród których 36 to skutek niepowiadomienia organów ścigania. Dodatkowo złożono zawiadomienia o czterech sprawach podjętych „z urzędu” przez komisję. Dwie z nich dotyczą osoby duchownej, która po wyroku skazującym za przestępstwo seksualne popełnione na szkodę małoletniego, nadal prowadziła rekolekcje i celebrowała nabożeństwa z udziałem dzieci, pomimo orzeczonego przez sąd dożywotniego zakazu wykonywania działalności związanej z wychowywaniem, edukacją oraz opieką nad dziećmi. Sama komisja zgłosiła śledczym dwa przypadki zatajenia przez hierarchów kościelnych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez duchownych.

Część druga

– Prawie 700 historii dzieci pokrzywdzonych niedawno lub w dalekiej przeszłości zostało, do chwili obecnej, powierzonych Państwowej Komisji do wyjaśnienia lub zbadania. Przez ostatni rok działalności Komisji wpłynęło 318 spraw od pokrzywdzonych, ich bliskich oraz innych osób. Na bieżąco monitorowane były 303 toczące się postępowania karne – raportuje teraz komisja opisując drugą część raportu.

Ale to nie te liczby są najbardziej bolesne. Uwagę przykuwa inna kwestia.

Od 25 lipca 2021 r. komisja prowadziła 513 spraw, w tym 318 nowych. Do prokuratury przekazano 96 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa. Dwa z nich dotyczyły kwestii zatajenia wiedzy o pedofilii.

161 osób pokrzywdzonych to dziewczynki, a 114 to chłopcy. W niektórych przypadkach (chodzi o cyberprzestępstwa) nie udało się ustalić płci. Aż 82 ofiary nie ukończyły 10 roku życia, a dziewięcioro najmłodszych pokrzywdzonych nie miało 3 lat.

W 121 przypadkach sprawcami były osoby niespokrewnione z ofiarą, ale w 106 przypadkach  to krewi. Co do „obcych” - chodzi głównie o duchownych (57 przypadków). Na liście są także

  • nauczyciele, wychowawcy, opiekunowie,
  • trenerzy sportowi,
  • lekarze.

Problemem, jaki napotkała komisja jest niechęć do współpracy ze strony Kościoła. W sprawie zgwałcenia dwóch ministrantów jest kłopot z dotarciem do kościelnych dokumentów. Watykan nie chce się dzielić takimi informacjami, a zaznaczmy, że zgodnie z wewnętrznymi regulacjami Kościoła katolickiego w Polce, to właśnie ze Stolicy Apostolskiej komisja ma pozyskiwać dane.

Państwowa komisja

Została przez parlament powołana w 2019 roku, a od listopada 2020 roku zaczęła przyjmować zgłaszane sprawy. „Wniosek do Państwowej Komisji ds. Pedofilii może złożyć każdy, kto wie o takim czynie. Nie tylko pokrzywdzony lub osoba dla niego najbliższa. Nie musi to być sprawa aktualna. Zgłoszenie dotyczyć może wydarzeń sprzed wielu lat.” – czytamy na rządowych stronach i dalej: „Komisję można zawiadamiać nie tylko o podejrzeniu popełnienia przestępstwa pedofilii, lecz także o tym, że jakieś osoby lub instytucje miały informacje o przestępstwie, ale nie podjęły działań albo starały się to ukryć”.

News4Media

Komentarze (17)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Lewiatanka
Lewiatanka 04.08.2022, 16:47
Pedofilia i inne seks afery, nie płacone przez księży alimenty... Pustoszeją kościoły bo ubywa wiernych - ogłupianych od wieków owieczek. Przychodzą po rozum ... Niebawem i u nas zacznie sie rozbiórka tych usakralnionych szopek. Żaden wychodek ani stara stodoła tak nie zaszkodziły Ludzkości - a wręcz przeciwnie! - jak setki tysięcy podobnych pustostanów przeróżnych religii które pożarły miliardy dni ludzkiej pracy - czasu - i Himalaje - zasobów Ziemi często nieodnawialnych... Dziś wyburzanie tych sakralnych od zawsze pustostanów bez bogów, to dokładanie do już zmarnowanych, kolejnego zmarnowanego "czasu i atłasu" a także energii, i podgrzanie atmosfery. Pozostaje zostawić te kurniki aż - jak dawne góry - ulegną erozji, i to się stanie kiedy wiarę zastąpi Wiedza i Myślenie a Człowiek, który dotąd wciąż brzmi durnie, zacznie brzmieć dumnie...
Pan Heraklusz
Pan Heraklusz 04.08.2022, 13:53
A celebryci tez lubia sie bawic małymi dziewczynkami pamietamy sopot czy nie ?
Pan Herklusz
Pan Herklusz 08.08.2022, 14:14
Brak inteligencji czy głupota jest Twoim mechanizmem ,masz problemy emocjonalne w rodzinie ,problemy z seksualnoscia ,spoleczne .Nie domysliłes sie ,ze to był myk...Nie lubisz siebie ,a zatem i innych .Nie akceptujesz siebie .Taka była by opinia psychologa .Pozdrawiam ....
.Ja..kliusz
.Ja..kliusz 04.08.2022, 20:54
Słuchaj cymbale pospolity. Jak chcesz się pod kogoś podszyć - zrób to poprawnie ...
Woźny
Woźny 04.08.2022, 15:50
No i te zakryte seks-wybryki z Ukrainkami pewnego pana z Sejmu!
Acek
Acek 05.08.2022, 08:24
Z Białorusinkami raczej i Bułgarkami.
Rysiek
Rysiek 03.08.2022, 18:51
Brawo duchowni 1 miejsce.
Pan Herakliusz
Pan Herakliusz 03.08.2022, 17:59
Umiłowani Siostry i Bracia!
Podłóg mojej ateistyczno-heretyckiej oceny to Kościół rzymsko-katolicki czyli pedofilski popełnia moralne samobójstwo!
***
Nie chodzi o "dawne dzieje", stulecia mordów, inkwizycji i konkwisty, tortur czy wyzysku, podbojów, krucjat, niszczenia innych kultur.
Chodzi o jak najbardziej współczesną postawę kościelnych instytucji i hierarchów wobec ujawnianych przestępstw i innych niegodziwości, popełnianych przez poszczególnych duchownych.
Czy to w sprawie współpracy z UB i SB, czy w tzw. aferach pedofilskich, czy finansowych przekrętach - cały czas stosuje się identyczną metodę: przemilczeć, przeczekać, zbagatelizować, zastraszać i kompromitować świadków czy poszkodowanych, szykanować tych nielicznych, którzy walczą o prawdę i minimum sprawiedliwości.
Nie ma mowy o rzetelnym zajęciu się jakąkolwiek sprawą, nie mówiąc o przyznaniu się czy zadośćuczynieniu pokrzywdzonym. Dobrowolnym zadośćuczynieniu.
W USA i Irlandii kościelnymi aferami zajęły się w końcu państwowe sądy. Pękło tabu, przemówili świadkowie, posypały się sprawy, wyroki, gigantyczne grzywny i odszkodowania. Bankrutują parafie. Drastycznie ubyło wiernych.
Zdaje się, że podobna historia wydarzy się i w Polsce. Boże ich spraw - oby tak się stało!
***
A może znajdzie się w Kościele wystarczająco wielu odważnych i sprawiedliwych, by rozproszyć tę eklezjalną pychę, usakralnioną głupotę, świętobliwą obłudę, inercję - i powstrzyma ten samobójczy dla instytucji proces?

Pedofilia, to straszna i obrzydliwa zbrodnia - brak słów. A co sądzić o tych, którzy te zbrodnie ukrywają? Dla mnie to chyba jeszcze gorsi złoczyńcy, bo tamci to dewianci, których należy odizolować i leczyć. A ci niby zdrowi kim są? " Apostołami?", "dusz pasterzami"?
Trudno się dziwić tej powszechnej zmowie milczenia, jeżeli w 1962 roku (16 marca) Pan na Watykanie wydał dokument, który nakazywał milczenie i ukrywanie pedofilii pod groźbą ekskomuniki. Kto by się tam w tych ciemnych sprawach połapał. Tak to jest, jak duchową władzę nad niemal 1/5 ludności powierza się nieodpowiedzialnym zwierzchnikom o nieograniczonej władzy, którzy przypisują sobie jakieś boskie i nadzwyczajne cechy nieomylności.
Pan Heraklyjusz
Pan Heraklyjusz 08.08.2022, 14:17
Ale u Ciebie tez zaraz beda dewiacje seksualne jak bedziesz taki zazdrosny .A miałes kiedys kobiete ? Chyba nie ?
Juhas
Juhas 03.08.2022, 17:54
Znamy kolejne wyniki prac Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Uderza to, że wiele osób krzywdzących dzieci to duchowni. Watykan nie chce z komisją współpracować.
============
Przecie to zrozumiale.Przy rzetelnej i pełnej (nie tylko ewangelicznej) prawdy współpracy liczba wielebnych pedofilów by sie potroiła.
Dth
Dth 03.08.2022, 15:37
Nic nowego. Od kilku lat o tym się mówi. PiS i kler sprawę zamiata sprawę pod dywan.
marc55
marc55 04.08.2022, 12:28
Nie kłam, to PiS powołał Komisję i sporządził sądowy rejestr pedofilów.
Ale masz rację powinien powstać jeszcze rejestr ***ów.
Wiktoria
Wiktoria 04.08.2022, 15:58
Tylko że w tym rejestrze nie ma ani jednego księdza! Obłuda i hipokryzja popędzona eklezjalnym fałszem!
Chalina
Chalina 05.08.2022, 08:27
Księżulo z Ruszowa jest.
Pietrek
Pietrek 05.08.2022, 12:20
Nie ma Piotra Mianowskiego z Ruszowa ani żadnego innego księdza pedofila czy gwałciciela.
https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Co…
16tyLogin
16tyLogin 03.08.2022, 13:34
Statystyka pokazała że duchowni to nie tak aż dominująca grupa.
Pytanie brzmi: dlaczego?
Jakie są przyczyny?
Dlaczego Watykan nie pomaga?
No i jak to się ma do krajów gdzie jest tego więcej np. Szwecja oświecona.
O krajach ci.....ch tzn. tzw. egzotycznych nie wspominam bo to czasem zwykła norma.
duch_swiety
duch_swiety 04.08.2022, 20:58
A co? Myślałeś że wśród tych seks dewiantów będą na I miejscu ... murarze, tynkarze... a może górnicy?

Pozostałe