Gdzie na studia? Perspektywy opublikowały ranking polskich uczelni

  • 22.06.2022, 14:08 (aktualizacja 25.06.2022, 09:25)
  • red.
Gdzie na studia? Perspektywy opublikowały ranking polskich uczelni

Podziel się:

Oceń:

Za dwa tygodnie maturzyści poznają wyniki egzaminu dojrzałości. Zostało niewiele czasu do podjęcia ostatecznej decyzji o kierunku dalszej edukacji. Perspektywy, jak co roku, przygotowały ranking polskich uczelni. Warto sprawdzić, jak wypada wasza uczelnia marzeń.

Najlepszą uczelnią akademicką w Polsce jest Uniwersytet Warszawski, który wyprzedza Uniwersytet Jagielloński i Politechnikę Warszawską. Dwie wrocławskie uczelnie znalazły się w pierwszej dziesiątce: Politechnika Wrocławska znalazła się na siódmym miejscu, a Uniwersytet Wrocławski zajął dziesiąte miejsce. Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu zajął miejsce dwudzieste, natomiast Uniwersytet Przyrodniczy 23. 

Ranking Perspektyw przez swoją ciągłość i szerokie kryteria oceny, pokazuje najlepszych tak pod względem progresu samej uczelni, jak jej studentów. O pozycji w rankingu decydują nie tylko osiągnięcia i potencjał naukowy, innowacyjność czy warunki kształcenia. Ważną rolę w ocenie odgrywa też pozycja absolwentów na rynku pracy, pod kątem zarobków i zatrudnienia. Z rankingu wynika, że najlepiej na rynku pracy radzą sobie absolwenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Politechniki Warszawskiej.

Pełen ranking znajdziecie TUTAJ.

Ranking Szkół Wyższych Perspektywy 2022 to w istocie cztery rankingi odzwierciedlające różne misje pełnione przez polskie uczelnie. Są to:

  • Ranking Uczelni Akademickich – obejmujący 96 szkół wyższych publicznych i niepublicznych (z wyjątkiem uczelni artystycznych), które posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora;
  • Ranking Uczelni Niepublicznych – obejmujący 43 niepubliczne szkoły wyższe posiadające uprawnienia do kształcenia co najmniej na poziomie magisterskim;
  • Ranking Publicznych Uczelni Zawodowych – obejmujący 19 publicznych uczelni specjalizujących się w kształceniu na poziomie praktycznym;
  • Ranking Kierunków Studiów – obejmujący 73 kierunki i grupy kierunków studiów, w którym po raz pierwszy pojawiły się kierunki: ratownictwo medyczne oraz ogrodnictwo.

Ranking Uczelni Akademickich uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Innowacyjność, Efektywność naukowa, Warunki kształcenia i Umiędzynarodowienie. Czyni to z niego jeden z najbardziej rozbudowanych i najbardziej transparentnych rankingów edukacyjnych na świecie. Jest też jednym z czterech, które posiadają międzynarodowy certyfikat jakości „IREG Approved”. Jego metodologię opracowuje Kapituła pod przewodnictwem prof. Michała Kleibera, b. prezesa Polskiej Akademii Nauk.

O ile w rankingu uczelni akademickich dominują kryteria związane z aspektami badawczymi, to w rankingach uczelni niepublicznych i zawodowych większą wagę mają kryteria związane z praktycznym charakterem studiów prowadzonych w tych uczelniach, m.in. ekonomiczne losy absolwentów (ELA) i studia podyplomowe.

red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe