Młody Polak, o którym już usłyszał świat

  • 21.05.2022, 15:36 (aktualizacja 21.05.2022, 16:30)
Młody Polak, o którym już usłyszał świat Materiały prasowe / archiwum Maksymiliana Paczyńskiego

Podziel się:

Oceń:

Wygrał prestiżowy konkurs dla młodych programistów, a aplikacja, którą opracował, może zrewolucjonizować rynek motoryzacyjny. O Paczyńskim już usłyszano poza granicami Polski.

Zwycięstwo w globalnym konkursie Intel AI for Youth otworzyło przed Maksymilianem Paczyńskim, uczniem z liceum w Iłży, drzwi najlepszych uczelni na świecie oraz poskutkowało licznymi ofertami pracy. On jednak chce pozostać w Polsce.

By mieć szóstkę z informatyki…

Ciekawość, ale i skromność – do tych dwóch elementów można sprowadzić pierwsze kroki Maksymiliana, które podejmował na polu uczenia maszynowego. Nastolatek chciał bowiem udowodnić swojemu nauczycielowi, że zasługuje na celującą ocenę z informatyki na koniec roku szkolnego. Informacji, które posłużyły mu później do stworzenia pierwszego poważniejszego projektu związanego z programowaniem, poszukiwał, wertując publikacje traktujące o sztucznej inteligencji. W ten sposób trafił na tematykę mikroruchów gałki ocznej, będących czymś na wzór linii papilarnych, lecz dających o wiele szersze spektrum możliwości.

Wyjątkowa aplikacja

Wiedza i zaangażowanie doprowadziły Maksymiliana do stworzenia aplikacji mogącej zrewolucjonizować rynek motoryzacyjny. Urządzenie na bieżąco analizuje oznaki zwiastujące zmęczenie u kierowcy. Są to m.in.: ziewanie, zamykanie oczu bądź pochylanie głowy. Gdy apka wykryje niebezpieczeństwo, jeszcze na etapie mikrosnu jest w stanie uruchomić alarm.

Dostrzeżony na świecie

Jak poinformowała Interia, Maksymilian początkowo nie brał pod uwagę światowego finału Intela. Swoją pracę najpierw zaprezentował na szczeblu krajowym. Maks wypadł dobrze, lecz nie dostał się do ścisłej czołówki.  W globalnym „pojedynku” było już tylko lepiej, gdyż jego dzieło „powędrowało” na szczyt – I miejsce zajęło ex aequo z dwoma innymi projektami. Zwycięstwo w uznanym konkursie sprawiło, iż nastolatkowi zaczęto składać oferty pracy. Chłopak jednak wszystkie z nich odrzucił, gdyż jego priorytetem jest w tej chwili ukończenie szkoły średniej, pójście na studia oraz… rozwijanie kolejnego programu.

Drugi duży projekt, nad którym pracuje Paczyński, będzie koncentrował się na ułatwieniu życia osobom niedowidzącym i niewidomym. Na razie nastolatek nie zdradza szczegółów, lecz dodaje, że obecnie nie ma planów, by komercjalizować swoje pomysły.


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kazia
Kazia 21.05.2022, 22:59
Sorry ale ja z innej beczki.
Czy odpowiedzialni za porządek w mieście może odwiedziliby wiadukt na ulicy Dąbrowskiego i zobaczyli, że przejście chodnikiem staje się niemożliwe ze względu na gałęzie drzew, ktore spychają przechodniów na ruchliwą ulicę. Matki z wózkami. Dwie osoby nie mają szans się wyminąć.
Wstyd, wstyd !!!!!!!!!!!!!

Pozostałe