Ukradli mosiężną tablicę z Krzyża Milenijnego w Lubaniu

  • 19.05.2022, 17:44 (aktualizacja 19.05.2022, 19:46)
  • red.
Ukradli mosiężną tablicę z Krzyża Milenijnego w Lubaniu

Podziel się:

Oceń:

Monumentalny Krzyż Milenijny, który stoi od ponad dwóch dekad na wjeździe do Lubania, został zdewastowany. Złodzieje ukradli potężną mosiężną tablicę upamiętniającą rok jubileuszowy i przełom tysiąclecia 2000/2001.

Krzyż Milenijny ufundowany został ze społecznych prowadzonych z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Milenium i Przełomu Tysiąclecia. We wrześniu 2001 roku w trakcie jego święcenia mówiono, że ustawiony na wzgórzu witał będzie wjeżdżających do Lubania.

Po ponad 20 latach krzyża niemal nie widać spośród porastających Zielone Wzgórze chaszczy. Sytuację wykorzystali złodzieje, którzy przez nikogo nie niepokojeni zdemontowali mosiężną tablicę o wymiarach 80 na 120 cm. Tablica z pewności ważyła paręset kilo, więc przy dzisiejszych cenach złomu wartość łupu musiała dobrze przekroczyć 1000 zł.

Lubańska policja nie czekając na zgłoszenie popełnienia przestępstwa sprawdziła okoliczne skupy złomu, niestety jak na razie bez rezultatu.

W dniu dzisiejszym zostaliśmy poinformowani o kradzieży tablicy pamiątkowej zamocowanej na Krzyżu Milenijnym stojącym na Zielonym Wzgórzu w Lubaniu przy DK30. Obecne trwa ustalanie osoby pokrzywdzonej, gdyż to ona musi złożyć oficjalne zawiadomienie w sprawie kradzieży i uszkodzenia krzyża. Mundurowi natychmiast dokonali sprawdzeń punktów skupu złomu działających na terenie Lubania i czynności w sprawie trwają. -  usłyszeliśmy od asp.szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, oficer prasowej KPP w Lubaniu.

Można powiedzieć, że ta kradzież to chichot historii. Dosłownie sto metrów dalej, po drugiej stronie drogi, znajdują się ruiny średniowiecznej szubienicy, gdzie trochę ponad dwa wieki temu regularnie tracono skazańców.

Aktualizacja
W chwili gdy publikowaliśmy artykuł otrzymaliśmy maila od Tadeusza Sztaby, byłego przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Milenium i Przełomu Tysiąclecia, który w dosyć oryginalny sposób składa doniesienie o popełnieniu przestępstwa.

Nieznany sprawca czy też sprawcy zbezcześcili krzyż, symbol naszej wiary, przez częściową dewastacje miejsca gdzie była przytwierdzona tablica inskrypcji krzyża. Skradziono przy tym również tablicę. 

Powiadamiam w publiczny sposób odpowiedzialne służby za ściganie tegoż przestępstwa jakim jest zbezczeszczenie krzyża, symbolu naszej wiary.

Tadeusz Sztaba, były przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Krzyża.

 

red.

Zdjęcia (9)


Komentarze (34)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jarek
Jarek 22.05.2022, 09:52
Na bank poszła w skupie w Platerówce o ile jeszcze działa:))
duch_swiety
Jean Babtist Molierre 20.05.2022, 22:12
Profanacją było ustawienie tego obiektu bałwochwalstwa na wysypisku śmieci. Faktycznie ten z bożej łaski Komitet nie miał innej lokalizacji? Na takim gruncie i takim podłożu to tylko chaszcze dobrze się mają a w ich gęstwinie lubański kwiat żulostwa i ćpuństwa - "Pod krzyżem"
- Tylko pod tym krzyżem, tylko pod tym znakiem....
Wielki Święty Heros Cnót Wszelakich - bo to trakt jego imienia - w grobie się przewraca..
Pokolenie JP2 ... ich mać....
MłotemCzarnąHołotę!
MłotemCzarnąHołotę! 20.05.2022, 22:09
Od 1056 lat Niejaki Kościół katolicki okrada Polskę więc de facto ukradł ją już wiele razy(!!!) a WADZA obchodzi to jako"...święto z udziałem" we wszystkich jublach z tym czynem kryminalnym związanych i przez tę WADZĘ finansowanych co tylko pogłębia dotychczasowy stan wyszlamowania nie mogącego przez 1000 z górą lat powstać z kolan Ludu Polan!! A tu proszę - jakaś ofiara bezskutecznego nauczania Kościoła w kwestiach Dekalogu ukradła kawałek mosiądzu i cały świat musi o tym wiedzieć! Stawiam dolary przeciwko hrywnom że koszt "odnowy krzyża" poniesie Samonierząd Lubania a końca nie będzie rączek biskupich całowania w geście ekspiacyjnego przepraszania...
Jontek
Jontek 22.05.2022, 21:24
Żadnego odnawiania, żadnych nowych tablic. Niech ta "profanacja" trwa jako świadectwo w katolickim do bulu narodzie i niech to wydumane i urojone pokolenie JP2 popadnie z jakąś usakralnioną refleksję nad głupotą jaką przejęli w spadku od dziadów i pra-pradziadów.
Darek
Darek 20.05.2022, 11:22
Patrząc na drugie w kolejności zdjęcie zdjęcie-kradzież ,lub ewentualna renowacja mogłaby być niezauważona przez pewien okres czasu.
Śledczy Maigret
Śledczy Maigret 20.05.2022, 10:40
Dla pana (z bożej laski) radnego tablica to drugorzędna sprawa - najważniejszy jest akt - jak to sobie uroił - zbezczeszczenia. Panie radny - zbeszczeszczenia nie było i w tym kierunku śledztwo nie pójdzie.
Tow.Jan
Tow.Jan 20.05.2022, 10:31
Tow. Tadziu! A gdzie ty do tej pory byleś z tym swoim Komitetem jak ten twój symbol twojej wiary zarastał w chaszczach a miejscowe ćpuny i żule obsikiwały i obsrywały okolicę uraczeni winem marki "wino" bezczeszcząc ten twój symbol wiary>?
Poza tym poczytaj ty co na temat takich obiektów stanowi Pismo.
"Będąc więc z rodu Bożego, nie powinniśmy sądzić, że bóstwo jest podobne do złota albo do srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka"
(Dzieje Ap. 17:29)
„Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemię. Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym" (Wj 20. 4-5; Kpl 26. l).
Amen!
hebel
hebel 22.05.2022, 09:47
Ten drugi cytat mocno odstaje jednak.
Struk
Struk 22.05.2022, 21:25
Odstaje? Od czego?
dziadek
dziadek 21.05.2022, 09:50
Kociarz zamiauczał! A co tam klamki drzwi wejsciowych na wsiach wyczyszczone!
Redemptor
Redemptor 22.05.2022, 21:28
No niestety. To ich Pismo wyraźnie stanowi. Chrześcijański krzyż jest symbolem rytualnego, sadystycznego mordu. Biorąc zaś pod uwagę historię uszczęśliwiania "jedynie słuszną" religią narodów świata ten znak staje się symbolem nigdy nie osądzonego ludobójstwa.
Ten znak cywilizacji śmierci nigdy nie będzie dla wielu czymś zasługującym na gloryfikację czy szacunek bo budzi u nich odrazę wciąż przypominając o najohydniejszych bestialstwach zgotowanych jednym ludziom przez drugich. W imię urojonej ideologii zbawienia. Ideologii która jeszcze nikogo nie zbawiła.
Lubaniak
Lubaniak 20.05.2022, 09:07
Niestety ale postawienie krzyża w tym miejscu było błędem. Teraz tego są skutki. Miejsce zapomniane, zarośnięte chwastami. Ten krzyż powinien stać w centrum miasta, np. przy obelisku na pl. 3-Maja lub na pl. Okrzei gdzie dawniej był klasztor franciszkanów.
regent
regent 20.05.2022, 08:09
Odbudowa szubienicy może być zbyt kosztowna, a i korzystanie z niej może być prawnie problematyczne. Ale np. postawienie na Rynku pręgieża i publiczna "wypłata nagrody" dla takich degeneratów, jak ci od tablicy byłaby wskazana. Inwestycja niewielka, a do jej wykorzystania zapewne byłyby długie kolejki. I efekt wychowawczy też nie do przecenienia.
hebel
hebel 22.05.2022, 09:50
Klatka na złodziei byłaby lepsza, choć droższa znacznie od pręgierza.
Wirus
Wirus 20.05.2022, 09:32
Napewno winowajcami sa nie zaszczepieni .Tylko takie osobnika sa zdolne do takich czynow.
regent
regent 20.05.2022, 12:42
Tak dla poprawności: niezaszczepieni piszę się razem; za dużo wagarowania było. A jeśli już mowa o niezaszczepionych, to przynajmniej nie musza walczyć o odszkodowania. Zdrowia życzę.
Yyyyyy
Yyyyyy 20.05.2022, 07:00
To nie bieda to cpuny za dzialke wszystko juz kradna
Korba102
Korba102 20.05.2022, 06:45
To system jest odpowiedzialny za zubożenie społeczeństwa. Jaki elektorat takie rządy i takie rezultaty tych rządów.
Polska to kraj absurdów, w którym to celebruje się porażki a sukcesy stają się znienawidzone.
Komu ten symbol jest potrzebny ?
Feudalny naród
obiektywny
obiektywny 21.05.2022, 09:54
Korab102 czyli trup po-lityczny zapiszczał trupim jadem! Dla kraju i Polaków nic nie robi ale kwiczy i szczeka! Odbuduj czerwony trupie po-lityczny sobie sierp i młot! I tam kwicz czerwieńcu!
Redemptor
Redemptor 20.05.2022, 10:44
Te wszystkie świetobliwe obiekty i pomniki to efekt kundlenia się rzymskiego Kościoła z władzą - jedni bez drugich egzystować nie mogą w tym porąbanym kraju. Cale nieszczęście sprowadzi na nas obywatel Mieszko I za sporawą kochanicy z południa i tak to od wieków trwa.
Nika
Nika 20.05.2022, 06:38
Już dawno każdy zapomniał o tym krzyżu bo jego poprostu nie widać . Czy jest ktoś odpowiedzialny za przycinanie tych krzaków? Wstyd że w takim stanie wiele lat to wszystko było. Moim zdaniem nikt tego nie odnajdzie bo już dawno zapewne tablica była odcięta i pocięta na kawałki a sprzedana na bank nie w okolicznych skupach. Możecie zapomnieć o tym i dać nadal zarastać się tym krzakom.
Lucyjan
Lucyjan 20.05.2022, 10:46
Tablica pocięta na kawałki wyjechała już poza powiat a może i województwo.
Czas powołać nowy Komitet ....
litościwy
litościwy 21.05.2022, 09:57
lucyjan bidaku z brakiem szarych! Lecz się! Moze jeszcze zdążysz!
avanti
avanti 20.05.2022, 02:50
Kto niby mial to przycinac? Ci wszyscy atencjusze, ktorzy byli propagatorami pomyslu postawienia tego krzyza? Dla nich liczy sie to co jest tu i teraz, a nie dalsze losy ich fantasmagorii. Tu przeciac wstege jedna czy druga, cos otworzyc, odslonic oczywiscie zawsze z obowiazkowym szamanem. Zrobic sobie zdjecie z biskupem do albumu, zeby miec pamiatke. To sie naprawde liczy! To ze nikt z tych ludzi przez ostatnie dwadziescia lat nawet w tym miejscu nie postawil nogi swiadczy o nich najlepiej. Teraz placz o obrazanie wartosci chrzescijanskich. . Kto o to wasze podrzucone kukulcze jajo mial dbac panie Sztaba? Urzad Miasta i podatnicy?!? Wiara na pokaz..
Puszek_Ateuszek
Puszek_Ateuszek 20.05.2022, 10:49
A co ma do powiedzenia świętobliwy burmistrz - na stoku z bożej laski? Wprawdzie daleko dla niego bo samochodem nie jeździ ale rowerem już umie. Dziwi, że nie miał w obowiązkach służbowych nadzorować ten obiekt ludowego bałwochwalstwa?
kibic
kibic 20.05.2022, 18:04
ROWEREM to strach POLICJA by go zatrzymała ta swołocz zamiast ścigać przestępców to za ROWERAMI jeżdżą i to na sygnale bo łobuzów się boją
Krzysiekx
Krzysiekx 20.05.2022, 10:04
Trafione w punkt...
Obserwator
Obserwator 19.05.2022, 22:23
Sposób, w jaki lubańska policja potraktowała zgłoszenie i osobę lubańskiego radnego, który to uczynił, wykonując tzw. zgłoszenie obywatelskie jest co najmniej dziwny. Radny jest osobą publiczną i jak zjawia się na policji to nie dla "widzimisię". Ciekawe, czy dyżurny policjant poniesie jakieś konsekwencje takiego "podejścia " do zgłoszenia?
Olaf
Olaf 19.05.2022, 19:59
A może zabrali ją do renowacji
aro
aro 19.05.2022, 18:46
To było tylko kwestią czasu do puki bida przyciśnie.
Gerwazy
Gerwazy 19.05.2022, 18:25
Komu do śmiechu że za.....i tablicę, temu do śmiechu. Czemu poważny portal postanowił tym razem sekundować chultajstwu?
A swoją drogą zaprzestano przycinania tych chaszczy. Dlaczego?
Romek
Romek 20.05.2022, 07:16
Co nazywasz powaznym portalem?? Nie rozsmieszaj mnie.
Chalina
Chalina 19.05.2022, 23:04
No właśnie!
Kszaczory wystają na chodnik, źle się jeździ na rolkach czy rowerem.
Nabite flaszek i kupa śmieci. Nikt nie sprząta tego rejonu id bardzo dawna.
kibic
kibic 22.05.2022, 19:51
wystarczy że ZGIUK ściąga śmieci z pół EUROPY a mieszkańców ma w *** RYŚ i jego banda odpoczywa a wy sprzątajcie i to gratis

Pozostałe