Zabawa i nauka, czyli Górski Park Przygody w Świeradowie-Zdroju

  • 16.05.2022, 16:02 (aktualizacja 16.05.2022, 17:04)
  • red.
Zabawa i nauka, czyli Górski Park Przygody w Świeradowie-Zdroju www.dolnimorava.cz Park Wodny Mamutka w Dolny Moravie

Podziel się:

Oceń:

Inwestor, który wybudował wieżę Sky Walk przygotowuje się teraz do budowy wartego 20 mln zł parku rozrywki w Świeradowie-Zdroju. Założeniem projektu jest zorganizowanie dobrej zabawy dla rodzin z dziećmi i grup przyjaciół, którzy będą mogli poznać Świeradów-Zdrój z innej strony, spędzić tam fascynujący dzień i nauczyć się czegoś o przyrodzie.

Gdy w ubiegłym roku uruchomiono więżę widokową Sky Walk w Świeradowie-Zdroju, burmistrz kurortu i inwestor zapowiadali, że wkrótce ruszy budowa żabiego parku i parku adrenaliny w pobliżu wieży.

Z doświadczenia wiemy, że początkowo frekwencja jest duża, po czasie się stabilizuje, a później powoli spada. - mówił w mówił miesiąc po uruchomieniu Sky Walk Jiří Rulíšek, czeski inwestor.

Dlatego, już wówczas zapowiadano pojawienie się wokół wieży kolejnych atrakcji. Górski Park Przygody to kontynuacja projektu rewitalizacji Kompleksu Świeradowiec i kolejna atrakcja turystyczna, dla rzeszy turystów odwiedzających izerski kurort. O pierwszych już podjętych decyzjach dotyczących budowy parku rozrywki za 20 mln zł poinformował Roland Marciniak, burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Na marcowej sesji Rady Miasta złożyłem projekt uchwały zmian w budżecie, w którym zalazło się zadanie: wykonanie dokumentacji projektowej za 130 tys. zł z pozwoleniem na budowę górskiego parku przygody. Inwestycja będzie realizowana w modelu budowy Sky Walk, czyli miasto wykona dokumentację techniczną z pozwoleniem na budowę na gminnych działkach przy wieży, które wydzierżawi inwestorowi na 25 lat z obowiązkiem wybudowania Żabiego Parku.

Czym będzie Górski Park Przyrody w Świeradowie-Zdroju?

Według inwestora park pozwoli poznać Świeradów-Zdrój, dobrze bawić się z przyjaciółmi i rodziną oraz nauczyć się czegoś o przyrodzie. Park będzie składał się z dwóch części: wodnej i parku adrenaliny. Ich znakami rozpoznawczymi będą płazy - żaba o wymiarach 10 m na 10 m i salamandra 9 m na 40 m.

Część górna związana z wodą i przyrodą, przeznaczona będzie przede wszystkim dla rodzin z dziećmi. Wzorowana będzie na parku wodnym znanym z Dolny Morawy w Czechach, gdzie funkcjonuje już taka atrakcja. (Wideo z parku znajdziecie poniżej). Tematem przewodnim tej części parku będzie woda i żaba stąd nazwa Żabi Park. Znajdziemy w nim wodny labirynt, dźwiękowy plac zabaw (rozpoznawanie odgłosów izerskiej fauny i flory), domek zabaw oparty na przykładach symbiozy w przyrodzie, górkę z grawitacyjnymi zjeżdżalniami, zapory wodne (siła i energia wody), strzelnica wodna (moc ciśnienia), korytka i zastawki wodne, młyny, śruby Archimedesa, wiry wodne, olbrzymią sylwetkę żaby z wewnętrzną strefą edukacji, zaginiony świat (stanowiska archeologiczne), jeziorko z wysepkami i tratwami, żabie skoki (wbudowane trampoliny), terenowe kryjówki żaby (podziemne tunele orientacyjne) oraz wahadłową karuzelę czasu.

Park adrenaliny i grawitacji czyli część parku poniżej wieży Sky Walk przeznaczona będzie dla nastolatków.

To co się tam znajdzie zmusi młodych ludzi do myślenia i pokonywania przeszkód. Uważamy, że dzieci trzeba ponownie skierować ku aktywnościom fizycznym i nauczyć spadać na ziemię. Mamy w tym czasie powinny raczej udać do kawiarni, żeby nie bały się o swoje pociechy. - mówił jeden z inwestorów w trakcie przedstawiania koncepcji parku na listopadowej sesji rady miasta Świeradów-Zdrój.

W części parku, której znakiem będzie salamandra znajdziemy wysokie na 9 m pajęcze sieci do lewitacji, słoneczny punkt widokowy z miejscami do leżakowania, dwunastometrową huśtawkę przeciążeniową, zjazd na linie tzw. tyrolce, głazy i kamienie, czyli ściankę wspinaczkową, 40-metrową salamandrę z wewnętrzną przestrzenią edukacyjną i 20-metrową zjeżdżalnię w jej ogonie, drzewa i drążki czyli park ninja, jamę jaszczura (podziemny labirynt), liść buka - podwieszone w przestrzeni pułapki drapieżników.

Projekt jest tak innowacyjny, że nie ma podobnego w Polsce, Czechach, Słowacji i wschodnich niemieckich landach. Wartość projektu to ponad 20 mln zł. Inwestor zwróci nam poniesione nakłady na projekt i pozwolenia. Jedziemy do przodu i Urząd Miasta bierze się za kolejny trudny projekt w ramach rewitalizacji kompleksu Świeradowiec. - informuje Roland Marciniak Burmistrz Świeradowa-Zdroju.

Rada miasta jest podzielona co do pomysłu rozbudowy parku bez wcześniejszego zapewnienia miejsc parkingowych. Już teraz turyści przyciągnięci sławą Sky Walk w trakcie weekendu doprowadzają do komunikacyjnego paraliżu liczącego 5 tys. mieszkańców izerskiego kurortu. W ciągu roku wieże odwiedziło około 400 tys. turystów.

Sposobem na to ma być wyciąg kanapowy, który już w przyszłym roku ma przewozić turystów pod wieżę widokową z położonego na obrzeżach miasta parkingu.

Inwestor zapowiada, że Górski Park Przygód zostanie wybudowany w ciągu roku od momentu zakończenia fazy projektu.

Podobne realizacje w Dolny Moravie w Czechch

loadingŁaduję odtwarzacz...

loadingŁaduję odtwarzacz...

 

red.

Zdjęcia (3)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

avanti
avanti 17.05.2022, 01:43
Miejmy nadzieje ze w projekcie jasnie panujacego nam burmistrza zostala uwzgledniona rowniez budowa tzw. przelewu, ktory pozwalalby na odprowadzenie nadmiaru deszczowki zmieszanej ze sciekami prosto do tego Wodnego Labiryntu. Oczywiscie chodzi tylko o "sytuacje awaryjne", ale wlasnie wtedy adrenalina bylaby chyba najwieksza, bo nie jest latwo lawirowac miedzy plywajacym g****m. Od rzeki Kwisy lapy precz!

Pozostałe