Aktualizacja. Siedem osób brało udział w zderzeniu vana i busa

  • 18.05.2022, 15:06 (aktualizacja 18.05.2022, 15:07)
  • red.
Aktualizacja. Siedem osób brało udział w zderzeniu vana i busa

Podziel się:

Oceń:

Do zderzenia vana, którym podróżowało sześć osób i busa doszło około 12:30 na drodze wojewódzkiej biegnącej przez Zarębę. W wyniku czołowego zderzenia pasażerka VW Tourana, ze złamaną ręką, trafiła do szpitala.

Do zderzenia doszło gdy kierowca VW Tourana wyjeżdżał z drogi podporządkowanej i skręcał w prawo w kierunku Lubania. Jak wyjaśniał, widząc, że jego pas drogi jest wolny, włączył się do ruchu. Gdy wyjechał na główną zobaczył jadącego z naprzeciwka busa, który wyprzedzał auta jadące od strony miasta. Mimo gwałtownego hamowania, kierowcy VW T4 nie udało się uniknąć zderzenia czołowego.

VW Touranem podróżowała cała rodzina, w wyniku zderzenia matka kilkuletniej dziewczynki ze złamaną ręką została przewieziona do lubańskiego szpitala. Dziecku, które podróżowało w foteliku na szczęście nic się nie stało. Bez szwanku ze zderzenia wyszedł też kierowca busa T4.

Niestety nie dowiedzieliśmy się o czyjej winie zdecydował pracujący na miejscu partol policji. Z jednej strony, kierowca busa wyprzedzał przed skrzyżowaniem, z drugiej pojawiły się wątpliwości czy kierowca osobówki upewnił się, czy może bezpiecznie wjechać na skrzyżowanie.

Pytana o sprawę rzecznik prasowa lubańskiej policji odpowiedziała, że czynności wciąż trwają.

Aktualizacja
Zdarzenie zostało zakwalifikowane jako kolizja, mimo że pasażerka Tourana złamała rękę. Kobieta nie złożyła wniosku o ściganie kierowcy, stąd taka decyzja. Co do rozstrzygnięcia o winie uzyskaliśmy taką odpowiedź:

Pracujący na miejscu policjanci uznali winę prowadzącego VW Touran, gdyż to on nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu poruszającemu się główną drogą VW T4. Mężczyzna nie przyznał się do tego, że to on był sprawcą, dlatego nie został ukarany mandatem, a sprawa trafi do sądu. Natomiast kierujący Transporterem został ukarany mandatem karnym w wysokości 1000 zł i otrzymał 5 punktów karnych za wyprzedzanie na skrzyżowaniu.

red.

Komentarze (29)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

OjciecR
OjciecR 18.05.2022, 17:47
wina tylko kierowcy tourana On sie wlaczał do ruchu wiec powinien zalukac i w prawo i w lewo a kierowcy busa mandat za wyprzedznie na skrzyzowaniu I tyle w temacie
qaz
qaz 19.05.2022, 17:06
Ociec, ić spac. Wlaczal sie ty.


Dz.U.2022.988 t.j.Akt obowiązujący
Wersja od: 13 maja 2022 r. do: 3 września 2022 r.
Art. 17. [Zasady włączania się do ruchu]
1.
Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
1)
na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
2)
na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
3)
na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
3a)
na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
4)
pojazdem szynowym - na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
artek
artek 17.05.2022, 12:13
czy naprawde to wina kierujacego tourana? jak tak to chyba zart z przepisow. Wiec mozna wyprzedzac na skrzyzowaniu? prosilbym o oficjalna wypowiedz policji, czy redakcja taka posiada? Tam nagminnie jest ciagle wyprzedzanie od strony Lubania z gorki i w miare prosta nie wazne ze skrzyzowanie w lewo na Bazaltowa i zaraz w prawo na Piaskowa
Jan
Jan 19.05.2022, 07:09
Artek uspokój sie, baba z Tourana wjechała na droge główną na pałe tylko interesowalo ją czy z lewej nikt nie jedzie , a co by bylo jak by to jechała ciężarówka ktora np, wyprzedza rowerzystów i co wtedy? Mielonka....
artek
artek 19.05.2022, 12:16
powinni dostac oboje mandat, zakaz wyprzedzaniu na skrzyzowaniu jest zakazem chyba ze sie zmieni Kodeks Drogowy
Masterszef
Masterszef 19.05.2022, 09:54
Tyrolska sie chowa..
Kuchcik
Kuchcik 18.05.2022, 19:57
Jak nie doczytałeś to nie można wyprzedzać na skrzyżowaniu bo za to jest 1000zl mandat i 5 pkt. Tak samo przy wjezdzie na drogę z pierwszeństwem musisz ustąpić. Proste jak piko.
Jan
Jan 16.05.2022, 19:01
Policja wskazala winne kierującego touranem. Nie wiem czy ma to coś wspólnego z tym ,że policjant który przyjechał do tej kolizji był kolegą kierowcy t4. Mam nadzieje że ta sprawa zakończy się w sądzie.
Borewicz
Borewicz 17.05.2022, 10:20
Dziwisz sie. Kobieta z podporzadkowanej pcha sie na glowna jak nie ma miejsca, zeby wjechac, bo trwa wlasnie wyprzedzanie. Co prawda w niedozwolonym miejscu ale faktem jest, ze nie ma miejsca w danej chwili na wjazd na droge z pierszenstwem.
XXX
XXX 16.05.2022, 15:37
OCZYWIŚCIE,ŻE NIE POPIERAM ZACHOWANIA KIER.BUSA.ZOBACZCIE MOMENT HAMOWANIA I MIEJSCE SPOTKANIA DWÓCH POJAZDÓW.KIER.VANEM WJECHAŁ NORMALNIE W BUSA.DOKŁADNIE BĘDĄ DWA MANDATY.
przemyslaw-_pewniak
przemyslaw-_pewniak 16.05.2022, 05:56
W niedzielę wraz z żoną zatrzymałem samochód który wydał się mocno podejrzany jechał od Lubania w stronę Zaręby kilkukrotnie zajeżdżał drogę samochodem wjeżdżając na czołówkę przy kościele potracili by grupy ludzi okazało się że kierowca i pasażer byli mocno zmęczeni wódka wydmuchał 2.5 promila
Bkj
Bkj 16.05.2022, 01:33
Trzeci świat! Niech się nazywa droga wojewódzka, europejska itd. Nie zmienia to faktu, że jest to droga w terenie zabudowanym przez wieś. Tam nie powinno się wyprzedzać, ograniczenie do 30km/h,progi zwalniające przed skrzyżowaniami, wzniesione przejścia dla pieszych. Przecież ta droga była wyznaczona, kiedy nie było samochodów, trochę powagi. Tyle lat po wojnie a infrastruktura z przed 300 lat, powinni wybudować nowe drogi w polach, a tą starą zostawić dla mieszkańców. Prawda jest taka że wszystkie władze po wojnie, zapomniały o terenach odzyskanych, oddali Polsce dolny Śląsk,ludzie osadzili się w poniemieckich domach i każdy radził sobie sam. Komuna trochę zrobiła, bo i GSy i PGRy były, a po 1990r każdy sobie rzepkę skrobie, nie budują dróg, ani mieszkań. Przykro to mówić, ale Polska to trzeci świat.

Jan
Jan 19.05.2022, 07:16
No widać kolego, że nie masz auta jezdzisz rowerem ogladasz typ 1, a twoimi belferami są Kaczor. Ziebro, Tadek z Torunia,,,, Bóg i inne cuda nie widy juz czas sie przebadac
Wieś
Wieś 18.05.2022, 17:02
Masz racje,brawo za komentarz.Kazdy kto pojedzie na zachód i troche pomieszka w innych cywilizowanych krajach to stwierdzi.Polska to trzeci świat a pod względem infrastruktury zwłaszcza
xxx
xxx 16.05.2022, 15:40
Co ty kolego wypisujesz???Jakie progi,30km/h przez Zarębe.?Ale najlepsza jest Wiejska Obwodnica w polach...............
PDW Zaręba
PDW Zaręba 15.05.2022, 15:38
Kierowca busa pewnie nacpany znak Zaręba zakaz wyprzedzania 40km/h prawko zabrać dożywotnio
Taxidriver
Taxidriver 15.05.2022, 14:43
Kolege z Busa poniosla fantazja od kiedy to wyprzedza sie na skrzyzowaniu???
artek
artek 15.05.2022, 14:17
nad czym sie zastanawiać nie wolno wyprzedzać na skrzyżowaniu i tyle, gdyby nie manewr wyprzedzania nie dosxło by do zderzenia, tylko że tam często wyprzedzają nawet tych skręcających a potem ze sie nie upewnili czy mozna, a znak o skrzyżowaniu stoi jak byk, czyli w terenie zabudowanym 50 metrów od skrzyżowania
Remingoton
Remingoton 15.05.2022, 12:04
Niewątpliwie winny ten brudas z plandeką - skoro wyprzedzał to musiał grzać ponad normę przewidzianą na tym odcinku czyli 40 km/h. Takie ograniczenie dotyczy wszystkich ciężarowych.
Kierowca
Kierowca 15.05.2022, 10:17
Wina kierowcy busa od kiedy przed skrzyżowaniem się wyprzedza i gdzie 50ka
Miszek
Miszek 15.05.2022, 16:38
Dla ciężarowych - powyżej 3.5 t - 40 km/h
xxx
xxx 16.05.2022, 15:31
Raczej on nie waży ponad 3,5t.
Byle szybciej
Byle szybciej 15.05.2022, 09:27
Ja tu ewidentnie widzę że t4 nie przed a na skrzyżowaniu wyprzedzał.Zabrać prawko!!
!!! YebacPIS !!!
!!! YebacPIS !!! 15.05.2022, 09:03
Winą zostanie obarczona Pani z VW Touran. Mandat za wyprzedzanie w niedozwolonym miejscu, otrzyma busiasz. Doświadczyłem tego niestety na własnej skórze. Wyjątek stanowiłaby sytuacja, w której uczestnikiem wypadku byłaby była premier szydło. Wtedy niezależnie jakim autem by się poruszała, winę poniósłby oponent. Oczywiscie kierowca jej auta nie otrzymałaby nawet mandatu. Życzę zdrowia poszkodowanym.
Piotr
Piotr 18.05.2022, 19:42
Vw touran kierowal pan nie pani ale wszyscy wiedza lepiej 😅
J. B.
J. B. 16.05.2022, 19:23
Yebnąć to ty się możesz w bańkę... A doświadczyć to musisz niestety wizyty u psychiatry za te bzdury co wypisujesz...
panjapa
panjapa 16.05.2022, 14:45
Lecz nogi, bo na pustkę w głowie nie ma lekarstwa.
!!! YebaćPIS !!!
!!! YebaćPIS !!! 19.05.2022, 06:32
@J.B. & panjapa
Bzdury, pustka, ... Nie za bardzo rozumiem, w którym pojawia się miejscu. W ocenie tego co napisałem jak postąpi(ła) Policja, czy tego co napisałem o krętaczce szydło? Pierwsza i druga teza jest prawdziwa, więc proszę o wyjaśnienie.
Bunia
Bunia 14.05.2022, 23:11
A z jakiego powodu wyprzedzał kilka aut w terenie zabudowanym on też musi się upewnić czy ktoś nie włącza się do ruchu Bogu dzięki że nie było szybciej

Pozostałe