Gmina Lubań. Grupa 8 straciła większość w Radzie

  • 21.04.2022, 11:06 (aktualizacja 21.04.2022, 18:03)
  • red.
Gmina Lubań. Grupa 8 straciła większość w Radzie

Podziel się:

Oceń:

Ósemka radnych, która przez ostatnich parę lat faktycznie rządziła w Gminie Lubań straciła większość w Radzie Gminy. Stało się tak za sprawą rezygnacji ze sprawowania mandatu przez dwoje radnych.

Po wyborach samorządowych w 2018 roku w liczącej 15 osób Radzie Gminy Lubań powstała grupa ośmiu radnych, która skupiła wokół siebie władzę i faktycznie rządziła gminą. Mając większość, obsadzili „swoich” na stanowisku przewodniczącej Rady Gminy, zastępcy oraz mieli większość we wszystkich komisjach stałych Rady Gminy.

W efekcie przez ponad trzy lata między Radą (organem uchwałodawczym) a wójtem (organem wykonawczym) dochodziło do tarć i sporów. Koniec końców tracili mieszkańcy, bowiem urząd zamiast zajmować się ich sprawami tracił czas, energię i pieniądze na biurokrację, która wynikała z prowadzonych gierek i sporów.

Na przełomie lutego i marca tego roku dwoje radnych z przeciwnych ugrupowań zrzekło się mandatu. Agnieszka Dudek, wybrana w miejsce zmarłej Wandy Hybińskiej i Adrian Zioła, znany z wprowadzania hurtem zmian do uchwał budżetowych. (o przyczynach decyzji pisaliśmy tutaj)

W ten sposób pozyskanie na swoją stronę nowych radnych stało się kluczowe dla jednej i drugiej strony. Ośmiu radnych miało okazję umocnić przewagę, a wójt miała możliwość ją zdobyć.

Ostatecznie radnym, którzy przez ponad trzy lata stanowili większość w Radzie Gminy Lubań, nie udało się przekonać nikogo kto zechciałby wystartować w wyborach po ich stronie.

Natomiast w dwóch okręgach wyborczych komitety wyborcze zarejestrowały osoby wspierane przez urzędującą Wójt Gminy Lubań. W związku z tym mandaty obsadzono bez przeprowadzania głosowania. I tak w okręgu wyborczym nr 8 w Nawojowie Śląskim radną została Renata Żołędziewska, natomiast w okręgu wyborczym nr 6 w Mściszowie Angelika Zioła. Renata Żołędziewska jest rolnikiem i producentką wyjątkowych serów, natomiast Angelika Zioła to społecznik i aktywistka oraz sołtys sołectwa Mściszów.

Kalendarz wyborczy kończy się 22 maja, więc dopiero po tym terminie Wójt będzie miała większość w Radzie. Pojawiają się głosy, że w związku z tym w najbliższym czasie w Radzie Gminy nastąpią zmiany. Mówi się o zmianie przewodniczącej Rady, jej zastępcy oraz składów osobowych komisji stałych Rady Gminy Lubań.

Zapytana o to Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka, Wójt Gminy Lubań gasi te nastroje i uspokaja.

Nie ma takiego planu żeby od razu robić rewolucję. Zmiany będą, ale nie od razu i na pewno nie tak jak to dotychczas było w zwyczaju. Przed Gminą są ważne zadania i nie ma teraz czasu na walkę z Radą. - usłyszeliśmy od wójta Gminy Lubań.

Czy zmiana radnych wyjdzie na dobre pokaże czas, a mieszkańcy będą mogli to ocenić w wyborach samorządowych, które powinny odbyć się jesienią 2023 roku.

red.

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Rodzic
Rodzic 24.04.2022, 08:47
Łubu-dubu, łubu-dubu, ...
wiktor
wiktor 22.04.2022, 21:36
Chcieliscie czerwonych w samorzadzie .To macie -tak jest i w polskim senacie .Wazne ,ze donald bedzie brał 30 tysiakow ,a co zrobił dla nas polakow .? Zabierał wszystko i jeszcze putina zbudował z merkel i reszta.Hanba.
Teo
Teo 22.04.2022, 21:02
Pani Wójt rzeczywiście wygrała nazwiskiem!! Jest bardzo aktywna na FB i chwali się jakimś pseudo konkursami ,zabawami, kulturalnymi projektami itp, zamiast zająć się naprawdę pilnymi rzeczami dla gminy np drogi gminne - nic się nie robi!!, edukacja, pozyskanie inwestycji w Gminie, odbudowa wsi w Gminie, wodociągi, kanalizacje, światłowody ( np w Pisarzowicach zaczęli kłaść te przewody i w połowie wsi stanęło itd. A co jest bardzo zabawne w Pisarzowicach było głośno o budowie ogrodzenia na cmentarzu i co w zeszłym roku zrobili tylko wschodnią część i koniec. roboty stoją ( Brak pieniędzy???). Wstyd!!
Hh
Hh 21.04.2022, 22:11
Co radni z wykształceniem gimnazjalnym w gminie robią wystarczy być społecznikiem aktywistka a jakieś wykształcenie?
Cc
Cc 22.04.2022, 09:44
Pani wójt czym dysponuje w kwestii wykształcenie? Zwykły pracownik przerasta o 100% to jest dopiero WSTYD!!!
Cc
Cc 21.04.2022, 21:31
Rewolucja była robiona w Henrykowie wiadomo kto był organizatorem. Z radą będzie podobnie .
antypis
antypis 21.04.2022, 19:39
Pani H. wygrała nazwiskiem. Zero wiedzy samorządowej i menadżerskiej. Przez najbliższe półtora roku zniszczy gminę całkowicie i zaora nas podatkami.
Wytrwajmy te półtora roku, ale nie dajmy się znowu ogłupić podczas wyborów
Cv
Cv 22.04.2022, 13:02
Utopi wszystko w jedną miejscowość. Reszta będzie klaskać i przytakiwać. Ciężkie czas na horyzoncie i fotki na FB.
Cv
Cv 21.04.2022, 16:13
Inwestycje, którymi chwili się wójt powstały dzięki tej 8 marnowanie środków to zasługa pani z FB. Zobaczymy geniusz zmiany , już widać prawie każda uchwała to bubel prawny.
hans
hans 21.04.2022, 14:43
Bierzcie przykład z Olszyny.Radni zgodni jak gołąbki ,zdjęci niemocą nic ne mogą ,na niczym się nie znają i o niczym nie wiedzą.
Krzysztof
Krzysztof 21.04.2022, 13:25
Komentarz Pani Wójt, dość stonowany i mądry, ale cały artykuł to propaganda i brak całkowitego obiektywizmu.
Cv
Cv 21.04.2022, 16:15
Czego można się spodziewać , jednostronność tutaj to podstawa.
Tadeusz Kuś
Tadeusz Kuś 21.04.2022, 12:32
MOŻE WRESZCIE ZAPANUJE NORMALNOŚĆ ZARÓWNO NA SESJACH JAK I W GMINIE.
Cv
Cv 21.04.2022, 16:18
Słowa towarzysza niezastąpione.
Młody student
Młody student 21.04.2022, 12:31
Widzę eluban bierze przykład z góry od tvp pis,
Teraz będzie katastrofa jak zaczniemy wydawać pieniądze na przenoszenie słupów, lub gniazd zamiast robić inwestycje potrzebne dla mieszkańców. Przez lenistwo i braku wiedzy organu wykonawczego 95% inwestycji jest opóźniona w czasie (pieniądze były zabezpieczone). Oświetlenie które miało być gotowe w zeszłym roku dopiero jest budowane to absurd, ale tak lepiej wydawać pieniądze na integracje z czechami. Chociaż i w tym przypadku nie obeszło się bez wpadek, ponieważ na poczatku ustalano termin imienin henryka pod Czechów (wójt przekonywała, że inny termin nie wchodzi w grę), lecz jak mieszkańcy zaczęli się burzyć nagle zmieniono datę, wójt kompromituje się z każdą podjętą decyzją. Kolejny absurd wójt chciała najwyższe stawki (radni się nie zgodzili mowa o tej 8) za śmieci chociaż usługi są okropne w mieście śmieci są odbierane co tydzień (mowa o blokach jak i domach jednorodzinnych), a w naszej gminie raz w miesiącu, decyzją pani wójt został zamknięty PSZOK, ponieważ się nie opłaca( za to opłaca się kupowanie koszulek i love gmina Lubań xD). Wystawki wielkogabarytowe zawsze odbywały się min. 2 razy w roku przez 2 dni, od decyzji pani wójt są raz w roku przez 8 godzin od 8 do 16 więc większość ludzi jest w pracy i nie ma jak skorzystać. Kolejny absurd biblioteki gminne znów są otwarte w godzinach od 8 do 16 (wiadomo najlepiej zaprowadzic dzieci do szkoły o 8 i zabrać o 16, lecz podejmując takie zatrudnienie powinno brać się pod uwagę pewne kwestie w lubaniu jest otwarta do 18 i w soboty), nie licząc 1 soboty na kwartał w godzinach od 9 do 13 ( jest otwarta jedna biblioteka na całą gmine nie wszystkie więc wychodzi, że jest otwarta max 2 razy w roku) chociaż pani wójt to nie dotyczy, bo widać że nie czyta książek i nie zgłębia wiedzy chociażby z dzieciny administracji tylko cyka fotki na fb, a pracownicy mają obowiązek odrazu po wrzuceniu przez nią posta lajkować i udostępniać xD. Tak to wielka tragedia, że ta 8 nie ma większości, mam nadzieję, ze nie odpuszczą i będą walczyć o interes mieszkańców, a nie jak pani wójt o swój.
Dramat
Dramat 22.04.2022, 08:27
Masz jakiejkolwiek pojęcie o pracy w samorządzie? Zainteresuj się i dowiedz ile Gminy płacą za gospodarkę śmieciową. Ile dokładają do interesu. Gdyby mieszkańcy płacili większą opłatę, pieniądze gminy mógłby iść na inne zadania, ale po co.
Młody student
Młody student 24.04.2022, 16:20
Mam bardzo dużą wiedzę o samorzadzie. Dokładają, ponieważ pozwolili na monopol, odpowiedz dlaczego jeszcze niecałe 3 lata temu były wysatwki przez 2 dni i mogłeś wyrzucić wszystko. Teraz jest 8 godzin nie przyjmuja 90% śmieci a koszta są jeszcze wyższe to jest absurd. Mam pytanie kto kontroluje ile śmieci jest w danej smieciarce przywożonej z terenu gminy, ile wpisuje się ton. Właśnie tym powinna pani wójt się zająć( a nie nic nie dające spotkania z marszałkiem), zwrócił na to uwage jak dobrze pamiętam rady Usyk. Jestem ciekaw skąd mieszkańcy mieli by wziąść na to wszystko skończy się na tym ze będą śmieci znów na drogach gminnych i wtedy gmina będzie masę pieniędzy dokładać. Przez tyle lat działał PSZOK a wraz z nadejściem pani H. został zamknięty. Pieniądze gmina ma ale podejmowane decyzje podejmowane przez panią h. Narażają na niepotrzebne koszta np. 17 tysięcy na przeniesienia gniazda, które niczemu nie przeszkadzało ale pewna firma musiała zarobić.
Cc
Cc 22.04.2022, 09:36
Zacznij pilnować koszty i naciąganie. Jakie zadania słup 50 tyś. Kwisa 25tys. 17 tyś przestawienie gniazda 15m dalej !!! Wycinanie zadań budowa dróg itd. Pensja potężna otrzymana ,to płać. Zajmij się tymi, którzy NIE PŁACĄ !!!
Obserwator1
Obserwator1 21.04.2022, 17:37
Student nie do informowany .W Lubaniu odpady niesegregowane odbierane są raz na 2 tygodnie.
Młody student
Młody student 24.04.2022, 16:23
Oj to chyba ty jestes nie doinformowany odpady są odbierane co tydzień a nawet 2 razy np. Ulica torowa , mickiewicza lub ulica Górnicza. Mam na to dowody
Mieszkaniec Gminy
Mieszkaniec Gminy 21.04.2022, 15:12
I tak macie najniższe stawki w okolicy, które nie pokrywają kosztów wywozu śmieci a jeszcze chcecie wywóz ponad gabarytów. Ta 8 była taka dobra dla was, że teraz żeby starczyło środków na wywóz nieczystości należało dokonać korekt częstości wywozu. Na PSZOKU w Lubaniu przyjmują wszystko od każdego, tylko należy tam przywieźć. To jest właśnie paradoksalne działanie tej 8 - cieszcie się, że zapłacicie mniej za śmieci, ale będziecie mieli gorszą jakość usług. Jest taka zasada - jak płacicie tak macie.
Młody student
Młody student 25.04.2022, 14:14
Gmina Lubań miała PSZOK w Radostowie Dolnym, i muszę cię zdziwić, ponieważ nie przyjmują wszystkiego ostatnio nie przyjeli styropianu i opon bo oni nie mają jak utylizować to jakiś absurd podpisali umowę na odbiór wsystkich śmieci a teraz selekcja i stawki coraz wyższe. Stawki mamy jedne z najniższych, bo właśnie ta 8 nie dała się omamić z tej grupy radnych wzięli przykład radni z siekierczyna, więc widzisz to chyba nie jest tak jak piszesz plus ponawiam pytanie kto kontroluje ilość ton przywozonych z gminy luban, wtedy można by było mówić o realnych kosztach a tak mogą pisać cały tonaż a w rzeczywistosci jest 1/4. Zanim zaczniesz komentować sprawdź uchwały i dokladnie się z nimi zapoznaj.
Cc
Cc 22.04.2022, 12:44
Pokaż co jest w uchwale , dopiero pisz głupoty . Wyniki ile osób posiada zaległości i śmieje się z niepłacenia. Co zrobiła wójt - NIC jedynie wezwanie bezskuteczne i podwyżki dla płacących .
MałaMi
MałaMi 21.04.2022, 12:12
No i dobrze. Może wreszcie, zamiast przepychanek, będzie działanie na rzecz wspólnego dobra gminy.
Cv
Cv 21.04.2022, 16:01
Co zrobiłaś dobrego ? Podniesienie podatków i marnowanie środków, twoja zasługa . Obłuda i krętactwa szczyt możliwość.
Agnieszka_MW
Agnieszka_MW 21.04.2022, 11:54
No wyjdzie na dobre bo nareszcie opcję rozbijacką klanu Anety U. posłano w piekielne czeluści.
M P
M P 28.04.2022, 22:58
No i to jest wielkie zwycięstwo klan U sie skończył sesje na ranczu w Radostawiu tez bo i po co zacznie sie normalna spokojna praca

Pozostałe