Nowi emeryci dostaną więcej. Wyższa umieralność przekłada się na wyższe emerytury

  • 30.03.2022, 13:03 (aktualizacja 30.03.2022, 13:12)
  • Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
Nowi emeryci dostaną więcej. Wyższa umieralność przekłada się na wyższe…

Podziel się:

Oceń:

Nowe tablice GUS - są korzystne dla przyszłych emerytów. Najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Wyższy wskaźnik umieralności przekłada się na wyższe kwoty emerytur.

W ubiegłym roku odnotowano 519 tys. zgonów, czyli o 33 tys. więcej niż w 2020 r. oraz o 111 tys. więcej niż w 2019 r. Główny Urząd Statystyczny ogłosił nową tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn. Na podstawie zawartych w niej danych ZUS oblicza wysokość emerytury osobom, które osiągnęły wiek emerytalny i złożyły wniosek o emeryturę.

A w rezultacie po raz drugi z rzędu nastąpił spadek średniego dalszego trwania życia we wszystkich przedziałach wiekowych, co uwzględniają najnowsze tablice GUS – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Rzeczniczka wskazuje, że dane zawarte w tablicy GUS są niezbędne do obliczenia wysokości emerytury.

Żeby obliczyć wysokość przyszłej emerytury należy podzielić kwotę składek zgromadzonych na koncie w ZUS przez przeciętne dalsze trwanie życia. W tablicy jest ono wyrażone w miesiącach. Im większy licznik oraz mniejszy mianownik tego matematycznego działania, tym jego wynik, czyli wysokość emerytury, będzie wyższy – wyjaśnia.

Według rzeczniczki, najnowsza tablica trwania życia pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż na podstawie poprzedniej tablicy. Dla przykładu 60-latka z kapitałem 500 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 2092,51 zł, czyli większej o 74,36 zł. Z kolei 65-latek z kapitałem 500 tys. zł uzyska emeryturę w kwocie 2548,42 zł, czyli większej o 101,04 zł. Zaznacza przy tym, że ZUS będzie korzystał z nowej tablicy GUS od 1 kwietnia.

„Jednak osoby, które osiągną wiek emerytalny między kwietniem br. a marcem przyszłego roku, nie muszą spieszyć się z przejściem na emeryturę, aby skorzystać z tegorocznej tablicy. Przyznając emeryturę ZUS zawsze sprawdza, czy dla zainteresowanego korzystniejsze jest przyjęcie do obliczeń danych z tablicy trwania życia, która obowiązuje w momencie złożenia wniosku o emeryturę, czy ukończenia wieku emerytalnego” – zapewnia Kowalska-Matis.

Nie wszyscy mogą skorzystać z nowych tablic GUS. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne. Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do swojej emerytury. Nowa tablica zostanie wykorzystana wyłącznie w odniesieniu do dodatkowych, a nie wszystkich składek. Jednak, co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę.

Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

witia
witia 31.03.2022, 22:04
Doni byłby lepszy dałby jeszcze wiecej gdyby rzadził i jeszcze z balcerowiczem .Torba i kij i nauka rosyjskiego zamiast angielskiego .Tego trzeba.
wkurzony emeryt
wkurzony emeryt 31.03.2022, 09:32
Szanowna redakcjo nie jestescie niezaleznym portalem .Przychylne i glupie komentarze są na miejscu . Jestescie w błędzie sądząc, że jestesmy ciemniakami.Skrocenie życia Polaków dotyczy wszystkich emerytów. Znowu podzialy.Jednym się wydłuża innym skraca..ABSURD ,czyż nie???
Wkurzony emeryt
Wkurzony emeryt 30.03.2022, 20:15
Brawo rząd dojnej zamiany !!! Ci co przejdą na emeryturę mają skrócony żywot. Emeryci pobierający swiadczenia mają wydłużony.
Łebski fachowiec wymyślił ten system.Wysoka premia się należy z pieniedzy naleznych seniorom.

Pozostałe