Uwaga żaby!

  • 10.03.2022, 13:37 (aktualizacja 10.03.2022, 13:59)
  • red.
Uwaga żaby!

Podziel się:

Oceń:

Wiosna wypycha zimową aurę, a przyroda powoli budzi się do życia. Mino że jeszcze wcześnie, to akcja ratowania płazów, które giną pod kołami aut już wystartowała. Prowadząc samochód zwróćcie uwagę na znaki ostrzegające przed wędrówką żab. Niestety bez naszej pomocy na drogach giną tysiące tych cennych dla ekosystemu zwierząt.

Od kilku lat wolontariusze i miłośnicy przyrody walczą o bezpieczeństwo żabich wędrówek godowych. Różne organizacje i Karkonoski Park Narodowy apelują o uwagę dla tych zwierząt w trakcie wędrówek i podróży samochodem.

Podczas wiosennych wędrówek do zbiorników wodnych tysiące płazów giną pod kołami samochodów. W wielu miejscach wolontariusze próbują im pomóc, montują płotki, przenoszą zwierzęta przez ulice. Uważajcie na nie!

Wolontariusze w okresie wiosennym, a więc w czasie wędrówek żab ręcznie przenoszą je przez ruchliwe drogi, montują siatki i zabezpieczenia, aby zwierzęta miały większą szansę na dotarcie do celu. Pierwszą w tym roku akcję pomocy żabom przeprowadziła już Izerska Łąka, chętni mogą dołączyć do dyżurów przenoszenia żab w marcu i kwietniu:

Zapraszamy do kontaktu wszystkie zainteresowane osoby, które chcą pomóc zarówno przy montowaniu siatek i wkopywaniu wiaderek, jak i z dyżurami przenoszenia płazów na drugą stronę drogi (marzec i kwiecień). W zeszłym roku mieliśmy wspaniałą ekipę, oby w tym również dopisała. Pamiętajcie żaby czekają na Waszą pomoc! - zachęca Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 Izerska Łąka.

Pamiętajmy, że żaby są bardzo ważnym elementem ekosystemu. Te płazy to nasi sojusznicy w walce ze szkodnikami, ich głównym pokarmem są chrząszcze, ślimaki i larwy owadów, np. komarów.

Kontakt w sprawie dyżurów przenoszenia żab: 
Koordynator ds. Organizacji Wydarzeń Ekologicznych, Kulturalnych i Promocji
Centrum Edukacji Ekologicznej Natura 2000 IZERSKA ŁĄKA

email: [email protected]

red.

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe