System zdrowia nie wytrzyma piątej fali?

  • 19.01.2022, 15:58 (aktualizacja 19.01.2022, 17:04)
  • red.
System zdrowia nie wytrzyma piątej fali? gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Minister Zdrowia określił dzisiaj sytuację epidemiczną w kraju jako dramatyczną i zapowiada pracę zdalną dla administracji publicznej. Czarny scenariusz przewiduje też profesor Simon, który wprost mówi, że polski system zdrowia nie wytrzyma piątej fali.

Na dzisiejszej konferencji prasowej minister Adam Niedzielski określił sytuację epidemiczną w Polsce jako dramatyczną. Dotychczasowe prognozy o liczbie dziennych zachorowań na poziomie powyżej 100 tys. są coraz bardziej realne, a wirusolodzy mówią o dramatycznych najbliższych sześciu tygodniach. Ponieważ zarówno w czwartej fali jak i obecnie rząd nie podjął zdecydowanych działań, to piąta fala zdemoluje i tak średnio wydolny polski system zdrowia. Ponad 40 proc. społeczeństwa nie zaszczepiło się, czyli 15 milionów obywateli  jest obecnie narażonych na ciężki przebieg zakażenia. W takiej sytuacji minister Niedzielski zapowiedział dziś wprowadzenie pracy zdalnej dla administracji publicznej i być może kolejne obostrzenia w najbliższych tygodniach. Są to jednak działania niewystarczające, a prognozy wirusologów są naprawdę dramatyczne. Profesor Krzysztof Simon, ordynator pierwszego oddziału zakaźnego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu, Kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz konsultant wojewódzki ds. chorób zakaźnych, w wywiadzie dla Onetu wyraził się jasno:

Moja prognoza jest zła. Nie zdążyliśmy zaszczepić większości społeczeństwa trzema dawkami, które są gwarantem bezpieczeństwa. Jeśli rzeczywiście zakażenia będą gwałtownie narastać, nasz system tego nie wytrzyma. My nie jesteśmy z gumy. W Polsce jest za mało lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Część z tych ludzi się pochorowała, niektórzy umarli, a część przeszła na emeryturę albo odeszła z zawodu. Bardzo przepraszam, ale kto się ma tymi chorymi zajmować? Skala tego co czeka nas w kolejnych tygodniach jest trudna do oceny, bo mamy małą przerwę między deltą a omikronem

red.

Komentarze (38)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Maska w dupę
Maska w dupę 24.01.2022, 10:25
Minister zdrowia to najgorszy z najgorszych .Hu...
Stop bezprawiu
Stop bezprawiu 24.01.2022, 09:33
Do tych co ufają nauce i propagandzie z TV. Kazdy z nas byl szczepiony normalnymi szczepionkami czy to na gruźlice czy to na odre ,gruźlice i inne tego typu. Czy ktos podpisywał przed ta szczepionka ze bierze dobrowolnie ? Nie. Czy przed szczepieniem zapewniano kogos ze szczepionka jest bezpieczna ? Nie . czy ktos zachorowal na chorobe na ktora wzial szczepionke ? Nie. Bo to byly normalne szczepionki. A to co jest z tymi preparatami na covid19 to nic nie ma wspolnego ani ze szczepionka ,ani ze zdrowiem. Wiecej chodzi tu o polityke i nabijanie kasy kartelom farmaceutycznym. Nigdy w historii niebylo takiej wielkiej misryfikacji jak teraz. A propo nop-ów to z tych preparatów medtcznych na covid19 jest wiecej niepożądanych odczynów poszczepiennych i zgonów niz po wszystkich innych szczepionkach razem wziętych. To jest wojna , bez rakiet czołgów , popaganda gorsza niz za ZSRR ,giną ludzie ,padaja interesy ludzi ich dorobki, dzieci nie chodza do szkól, inflacja i kryzys jakiego nie bylo jeszcze nigdy. Nie widzicie tego? Co musi sie stac zebyscie sie obudzili. Ściągać te szmaty z twarzy i żyć normalnie nie ma pandemii z śmiertelnym virusem nawet moja babcia 90 lat ma i to wie i przezyla wojne i nie wierzy jak tak dużo ludzi dalo sie nabrać. Telewizor jest po to zeby manipulowac ludzmi , to oni decyduja jakie wiadomosci masz widziec i slyszec w radio To jest socjotechnika . Milego dnia
xyz
xyz 20.01.2022, 22:18
nooo.... i dalej nie ma wolności słowa ....
brawo redakcjo....
pegi su
pegi su 20.01.2022, 21:19
Donald, Holownia ,i inni KCPZPR ,UNIA NAS WYLECZA.
Toloolo
Toloolo 20.01.2022, 10:03
Nie wytrzymają to ludzie!
Korba102
Korba102 20.01.2022, 07:26
Tyle kłamstw a kaczki łykają kit szkoda czasu, wyłącz TV i radio włącz samodzielne myślenie powód to brak danych o zarażonych wśród zaszczepionych na st MZ od kilku miesięcy MZ nie publikuje informacji o tych przypadkach
Leon
Leon 20.01.2022, 10:46
Tak tego pelikany nie zrozumieją,,,, dla mnie lekarz to biznesmen, przedstawiciel firmy farmacetycznej o typowej wiedzy rokefelerowskiej wszyscy jakby w zmowie.Jedni za zezwoleniem grupy rządzącej trują obywateli pseudo żywnością ktora ma za zadanie nakrecic ten farmacetyczny biznes. Jedynie na lekarzy zasługują ci ktorzy bezposrednio ratuja transplantolodzy, chirurdzy, co otwierają czlowieka i go w spisub faktyczny ratują.
Iza
Iza 19.01.2022, 23:53
Jest nadzieja, że wymrze trochę ***ów antyszczepionkowców.
Lui-za
Lui-za 20.01.2022, 13:52
***'s ma to do siebie że nawet jak wymrze to sie wyrodzi kolejne pokolenie. Jakoś temu ich bogu Stworzycielu coraz częściej zdarzają sie wybrakowane egzemplarze człeko podobne.
zulu
zulu 19.01.2022, 23:11
Pracodawcy z zagranicznych koncernów muszą bardzo naciskać na ministra skoro następna fala tak przyśpieszyła.Swoją drogą ciekawa narracja :pacjent jest winien że jest chory , że system jest niewydolny że nie ma lekarzy i pielęgniarek ani wolnych łóżek.Ciekawe w jakim celu przez lata utrzymuje tych wszystkich pacanów żeby w razie potrzeby dowiedzieć się- zdychaj .To tak jak by utrzymywać latami wojsko które na widok wroga rzuca się do ucieczki i mówi ci broń się sam.Lekarze już dawno temu zdradzili pacjentów.
Hmm
Hmm 20.01.2022, 13:46
Wg ciebie co teraz robią lekarze w szpitalach? Leżą i opalają sie, oglądają telewizję czy moze ratują chorych na covid. Zgłoś się jako wolontariusz na oddział covidowy do Lubania, Bolesławca czy gdzie indziej. Zobaczysz jak zdradzają pacjentów przy respiratorach.
zulu
zulu 24.01.2022, 12:02
Dlaczego w szpitalu wirus jest a w przychodni prywatnej nie?
marian
marian 21.01.2022, 09:34
Hmmm nie ze..*** się... dlaczego odrazu respirator? a ratownicy leżący na kozetkach to co to jak nie opier... się?
Myslacy logicznie
Myslacy logicznie 19.01.2022, 22:56
Jak szczepionek nie było to mniej było zgonow . Swiadczy to o tym ,że nie leczycie ludzi niezaszczepionych skoro tylko oni umierają wten sposob zmuszacie innych do szczepiń.Taki chwyt marketingowy . Po trupach do celu .
hans
hans 24.01.2022, 12:04
Leczenie PAVULONEM weszło w krew.Kasa misiu kasa.
no on
no on 20.01.2022, 19:30
Ot znawca statystyk się znalazł. Jak szczepionek nie było to też brakowało testów i mniej testowano. Ponadto następne mutacje Covidu są bardziej zaraźliwe i zjadliwe.
do głąba wyżej
do głąba wyżej 20.01.2022, 09:57
Nie szczep sią i ********
Marian
Marian 21.01.2022, 09:35
Ile osób zaszczepionych jest chorych? a ile niezaszczepionych
Got
Got 20.01.2022, 11:57
Do głaba niżej ----Szczepionki wyprodukowane przez weterynarza, chemika i wojsklwego budzą wielki niepokoj .Proszę sobie przeczytać o co tu chodzi . Jak bedą szczepic 4 raz to juz nie pozwolę bo oni sami niewiedza czym nas szprycują .
dr who
dr who 19.01.2022, 21:10
nadchodzi kolejna fala chorych bez objawowo czyli ,jak zastraszyć społeczeństwo dla zysku 4ech firm produkujących szczepionki..
Got
Got 19.01.2022, 21:04
Panie Weekend nasz system zdrowia poległ w gruzach jak jeszcze pandemii nie było , dlatego tyle jest zgnow .Dzisiaj tylko teleporady paracetamol albo respirator macie dozaoferowania i nic więcej .
orzech
orzech 19.01.2022, 19:27
najwyższy czas zabronić wchodzić do lasu

ochroni nas to jak poprzednim razem
Apolinary
Apolinary 19.01.2022, 17:22
Napisałem do Ministra od Spodziewanej Śmierci żeby powołał do zespołu doradców naszego wybitnego specjalisty co sie kryje pod ksywą Regent.
regent
regent 19.01.2022, 19:34
Najlepszym doradcą jest rozum i samodzielne myślenie. Tobie najwyraźniej jest potrzebne szersze gremium „ekspertów”, bo na samodzielność w myśleniu , to chyba Cię nie stać. Ale szacun; byłeś w stanie sklecić te parę zdań w miarę w logiczny sposób. Ćwicz, ćwicz, a może rozum wróci…
Celsus
Celsus 20.01.2022, 13:54
Masz racje - ale rozum trzeba mieć, a jak w twoim przypadku masz luki (bo nie powiem że pustkę) to co...?
Deregentnerat
Deregentnerat 19.01.2022, 21:33
Przebudźcie sie ! śWIRUSa nie ma a w szpitalach leza statysci lub iluminaci . Cala nadzieja w atlantydach i druzynie pierscienia .Sexperyment medyczny zdejmijcie kagance i majtki.
Agregat
Agregat 19.01.2022, 18:52
Renegat z tego Regenta:)
regent
regent 20.01.2022, 13:40
Ze słownika: "Renegat – porzucający swoje przekonania, zdradzający dawnych sojuszników". Zapoznałeś się chociaż ze znaczeniem słowa renegat, że tak ci gładko poszedł ten wpis? Najpierw się doucz bezmózgu, a dopiero wtedy próbuj swych sił, choć nie wróżę ci zbytnich sukcesów przygłupie.
Maryjan
Maryjan 19.01.2022, 17:13
Podziękujny za otwarcie szkół bo to one sa inkubatorem do rozprzestrzeniania sie covidv
Babcia
Babcia 19.01.2022, 19:48
Gdzie sa rodzice?
Mila
Mila 19.01.2022, 21:51
No zapewne w pracy, a gdzie mają być? Siedzieć w domu na zasiłkach czy bezrobociu?
Lubanianin
Lubanianin 19.01.2022, 18:58
Ciekawe, to dodaj do tego, sklepy, fabryki, restauracje, kina, wesela i wszystkie eventy, i wszystko tam gdzie jest więcej niż jedna osoba hahah bo jak są już dwie to jedna może zarazić drugą, potem te dwie zarażą następnych 2 itd itd aby to działało świat musiał by się totalnie zatrzymać, bo co daje ograniczenie typu w restauracji może przebywać 5 osób, w sklepie 30 itp nic nie daje, wirus nie zaraża poniżej 5 osob ? czy 30 w sklepie ? to dobrze jest on zaprojektowany, ktoś MONDRY go wymyślił hahaha
Bzdura
Bzdura 19.01.2022, 18:46
Nauczyciele nie chcą się szczepić i jest tego efekt. Młodzież musi się uczyć w wielu innych krajach dzieci i młodzież normalnie uczęszczają do szkół. Nauka zdalna jest jakaś kpina, a sposób w jaki przeprowadzone są lekcje pozdrawia wiele do życzenia. Rodzice płaca horendalne kwoty za „korepetycje” i to niekoniecznie zdalne, w tym nauczyciele już nie widza problemu i Covida się nie boja. Zdawalność matur oraz testów w podstawówkach jasno wskazuje jak wpływa na uczniów to „zdalne nauczanie” i jakie ogromne braki z tego tytuły posiadają.
zulu
zulu 20.01.2022, 09:04
Nauczyciele to wolni ludzie.Moje ciało mój wybór.Musi to dotrzeć do takich dzbanów jak BZDURA.
To ja
To ja 20.01.2022, 19:38
Nauczyciele to druga grupa po medykach która jest najbardziej wyszczepiona, ok 80%. Poczytaj statystyki, to nie boli. Natomiast dzieci od 5 r.ż. zaszczepiono coś ok. 16 %.
Justyna
Justyna 20.01.2022, 05:35
Zauważ ze wśród chorych większość stanowią osoby zaszczepione wiec się szczep :)
Wytykasz słabe efekty nauki zdalnej? A powiedz mi kto i kiedy przygotował i przeszkolił nauczycieli do takiego trybu nauczania? Kto wyposażył w niezbędne narzędzia? Bo to co pisza czy mówią ma sie nijak do realiów....
Kolejny aspekt - czy zadbałeś o to zeby dziecko zmobilizować do czynnego uczestnictwa w tych lekcjach?
Bo z doświadczenia wiem ze oni nawet z łóżka czasami nie wstają a kamery nie włączy a ze sie zalogował? To za mało zeby coś wynieść z tej lekcji
A to ja
A to ja 20.01.2022, 19:36
Całą prawdę Pani napisała. Dałabym jednemu i drugiemu mądrali komputer, kazała wgrać Teamsa Meet czy inne programy, przygotować i poprowadzić sześciogodzinną ciekawą i z wieloma atrakcjami telekonferencję dla kolegów z pracy. Na swoim komputerze, korzystając ze swojego prądu, internetu itd. A potem bym krytykowała takiego pana czy panią "Bzdura".
Rodzic
Rodzic 20.01.2022, 05:12
Lepsze jest jak pochowasz dziecko czy jego babcie bo sie zarazi od niego?

Pozostałe