Wędkarzy czekają spore zmiany

  • 21.12.2021, 14:36
  • red.
Wędkarzy czekają spore zmiany eLubań

Podziel się:

Oceń:

Wielkimi krokami zbliża się nowy rok. Jak każdy przyniesie sporo zmian. Te m.in. czekają wędkarzy, którzy będą musieli dostosować się do kilku nowych zapisów. A te mają wpłynąć na ochronę szlachetnych gatunków - szczupaka, sandacza oraz okonia.

Wędkarze zrzeszeni w Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Jeleniej Górze mogą już dokonywać opłat na 2022 rok. Z pewnością wielu członków swoich kół zdziwi się otwierając Zezwolenie na amatorski połów ryb wędką na 2022 rok. Wśród zapisów pojawiły się nowe, które z pewnością wywołają poruszenie wśród miłośników połowu ryb drapieżnych.

Pierwszy z nowych punktów zabrania stosować jako przynęt ryb z gatunku karaś srebrzysty i karaś pospolity ("złocisty"). Jak czytamy w regulaminie wędkarz może złowić "żywca" wyłącznie nad zbiornikiem, nad którym aktualnie dokonuje połowu. Karasie uchodzą za jedne z najlepszych przynęt na drapieżniki i wędkarze często przywozili przynęty kupione w sklepie lub złowione w innym miejscu. Przepis w efekcie był martwy, bo podczas kontroli wędkarze zgodnie twierdzili, że wcześniej złowili karasie nad danym akwenem.

Kolejna zmiana ma uderzyć w nieetycznych wędkarzy, którzy polowali na sandacze gdy ten miał jeszcze okres ochronny (do 31 maja włącznie).

- Na wszystkich wodach Okręgu obowiązuje zakaz połowu na żywą lub martwą rybę albo jej części służące jako przynęta w okresie od 01.01 do 31.05 - czytamy w zezwoleniu.

Ponadto przy wędkowaniu metodą spinningową w okresie od 01.01 do 30.04 obowiązywać będzie zakaz stosowania przynęt o długości większej niż 7 cm.

Dodatkowo okres ochronny zyskał okoń. Tego gatunku, którego wymiar ochronny wynosi 20 cm, nie będzie można łowić od 15 marca do 30 kwietnia.

Wędkarze, którzy nie będą stosowali się do przepisów i zostaną "przyłapani" podczas kontroli będą musieli liczyć się z konsekwencjami.

red.

Komentarze (101)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

edziek
edziek 19.03.2022, 10:27
Mieszkamy w po***m kraju
Janusz
Janusz 27.12.2021, 10:15
Ja tam ubieram PRLowski sweterek na swój brzuch i jadę na walne głosować za postKomuną😉
Dość
Dość 25.12.2021, 10:21
Pyyanie po co komu był boleń i sum na jeziorach leśniaskim i złotnickim nikt tego nie łapie gdzie biała ryba liny amury itp ale co tam zakaz goni zakaz może tak zakazać wogóle łapania ryb logika związkiu to dno .Do tego ci co mówią czym można za rybiać dramat w komunie ryby było pełno i wszycy byli zadowoleni treaz to tylko płać tylko za co
........
........ 24.12.2021, 17:17
Można się bawić rybkami, którą wpuścić, która ma być zjedzona itd.. Zapomina się o najważniejszym - woda w zbiornikach ma być czysta bez ścieków ze Świeradowa, czy innych miejsc ulokowanych przy wodzie. Co do tej pory zrobili zrzeszeni wędkarze w tej sprawie?
Towarzysz oficer SB Józek
Towarzysz oficer SB Józek 24.12.2021, 15:33
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku życzę wszystkim wędkarzom i mięsiarzom upadku PZW , aby nad wodami nastał porządek i komercja a Szwedzi przyjeżdżali do nas na sandacze 😉
🤔
🤔 24.12.2021, 14:09
Bo jak wpuszczano to głównie większe sztuki które rosły.
Teraz napchali bolenia suma i wpuszczają wylęg który w większości zostanie zjedzony przez żerujące ryby bo nie ma roślinności i schronienia i chwalą się że wpuścili tysiące ryb - wylęgu 😂😂😂😂.
Na jednym z portali obliczyli że taniej wyjdzie kupic rybę żerującą w tej samej ilości , która według teorii w małym procencie przeżywa z wylęgu.
Ale żerującą rybę w gospodarstwa rybackie muszą wykarmić, a wylęg?
Więc wystarczy popatrzeć kto zasiada w zarządach gospodarstw rybackich pzw i odpowiedź macie.
Seba
Seba 23.12.2021, 20:40
Wędkarze może zrubmy odwrotnie Zabierajmy wszystkie ryby może wtedy otworzą oczy
🙏
🙏 24.12.2021, 14:10
Zróbmy przez Ó

Zakazać zabierania ryb i podnieść opłaty na zarybienia
Adam
Adam 24.12.2021, 12:40
Otworzysz jak dostaniesz 5 stówek przy pierwszej lepszej okazji. Te przepisy uderzają tylko w mięsiarzy.
Nikodem
Nikodem 23.12.2021, 13:47
Śmieszy mnie fakt dlaczego PZW jak i prawo polskie ogranicza wędkarstwo. Przynajmniej tak mi się wydaje ale no gdzie są nasze pieniadze za składki. Gdzie są ryby? No nie ma. W takim razie po co ograniczają sposoby/metody połowu ryb skoro wędkarz praktycznie ich nie widzi tak samo jak swoich pieniędzy z których rzekomo PZW ma zarybiać.
😉
😉 24.12.2021, 13:59
Między innymi pieniądze idą na wynagrodzenia pracowników biura okręgu 😉
Tadeusz Urbańczyk
Tadeusz Urbańczyk 23.12.2021, 13:04
Najlepiej ustanowić całkowity zakaz połowu wszelkich ryb. Akwariowych też. Wszystkie się męczy nieludzko a może nierybio. Połużmy się i nic nie róbmy. Samo się zrobi.
Szary556677
Szary556677 23.12.2021, 11:11
Powinni zakazać beretowania ryb drapieżnych i tyle w temacie. Zarybiać plotką, leszczem, karasiem, linem kleniem. Nie karpiem. Jak czytam wasze wypociny to ręce opadają. Będę kłusował itp.
Felicjan 2
Felicjan 2 23.12.2021, 10:04
Pokazują prezesów i przy***śów łowiących piękne sztuki w Szwecji za nasze składki a nasze wody coraz ubosze w ryby
ZNTK
ZNTK 23.12.2021, 08:35
Znam jednego działacza z Lubania ,taki z dużym brzuchem , wiecznie w rozciągniętym starym swetrze ! Tam gdzie nie ma dobrego biznesu jego nie ma ! /nie jestem wędkarzem / Pozdrawiam
😂😂
😂😂 24.12.2021, 14:00
Który to bo brzuchy i sweterki PRL to tam u większości by się znalazły 😂😂
I nie pisz głupot. Wszyscy robią społecznie
karaś
karaś 25.12.2021, 15:51
Ale mnie rozśmieszyłeś tym " Wszyscy robią społecznie" aż mi kąciki ust popękały. A imprezy po zawodach i wyjazdy to za czyją kasę?
Bolek
Bolek 23.12.2021, 07:50
Zakaz niechaj zrobią na wędkowanie obiektów pływających i echosąd a nie podpływa taki jeden z drogim i o i się nazywają wędkarzami to są jakieś kpiny
Sebastian
Sebastian 23.12.2021, 10:13
Zakazać powinni zabierania ryb na okres pięciu lat, to pozwoli na wyeliminowanie takich mięsiarzy jak Ty
Wędkarz
Wędkarz 23.12.2021, 01:42
PZW powinno iść do likwidacji . To jest komunistyczny twór który czyni samo zło
🤔
🤔 24.12.2021, 14:02
No i nadal są tam byli pracownicy SB
Hans Klos
Hans Klos 26.12.2021, 14:22
Ciekawe czy w PZŁ nie ma...
Mmm
Mmm 23.12.2021, 00:10
Tak panowie płaćie ale nie łówcie poronione przepisy za przywiezienie żywca który został zakupiony w sklepie czy ze stawu chodowlanego gdzie PZW też bierze ryby do zarybienia ale tobie nie wolno a jeszcze karę wlepić chcą za taką rybę z innej wody ale jak stawy wodę spuszczają na jesień na odłowy gdzie z wodą idzie drobnica i ten byczek karłowaty do rzek to nic się nie dzieje co za kraj
gryf
gryf 22.12.2021, 23:36
ile w ostatnich 15 latach wpuscili okonia a ile bolenia...
ja jak przyniose karasia to mandat. To za wpuszczenie bolenia... ichtiolog powimien siedziec. Chyba kazdy widzi ze jest to ryba inwazyjna, i caly dzien meczy drobnice, a szczegolnie male drapiezniki
Jaco
Jaco 22.12.2021, 21:37
Wolę dac zarobić osobie prywatnej na lowisku komercyjnym
Zacznijcie *** zarybiac te wody za ta kase co bierzecie a nie co roku…
Zacznijcie *** zarybiac te wody za ta kase co bierzecie a nie co roku podwyzoo nie wiem za co pasibrzuchy *** tylko kase do kieszeni. 22.12.2021, 20:30
Zarybcie w koncu te wody !!!
ZH
ZH 22.12.2021, 19:37
HEj zapłacicie składki i szybciutko do domku bo waz PZW złapie zamiast wy coś wogule złapiecie w tym grajdołku
Kot