Stypendia dla najzdolniejszych zawodowo

  • 18.12.2021, 08:07 (aktualizacja 18.12.2021, 10:10)
  • Powiat Lubań
Stypendia dla najzdolniejszych zawodowo Powiat Lubań

Podziel się:

Oceń:

Powiat Lubański zakończył i rozliczył unijny projekt pn. Profesjonalnie i zawodowo, który skierowany był do uczniów trzech powiatowych szkół ponadpodstawowych. W ramach tego projektu utworzono fundusz stypendialny. Przyznano 78 stypendiów Starosty Lubańskiego. Każdy z uczniów otrzymywał 1100 zł miesięcznie przez okres 11 miesięcy. Kwota przeznaczonych na ten cel środków to ponad 850 tysięcy złotych.

Kładziemy duży nacisk na kształcenie zawodowe w szkołach, których organem prowadzącym jest Powiat Lubański. Pomaga to naszej młodzieży na dobry start na rynku pracy. Jestem przekonany, że nasz program stypendialny pomógł podnieść kwalifikacje zawodowe i zdobyć potrzebne umiejętności. Uzyskanie stypendium było dla uczniów nie tylko nagrodą za dotychczasową pracę i wysokie wyniki w nauce, ale również motywacją do dalszego rozwoju. Ważnym aspektem przy realizacji projektu było zwrócenie uwagi na profity płynące ze szkolnictwa zawodowego oraz jego promocję – mówi Walery Czarnecki, Starosta Lubański.

Projekt realizowany był we współpracy z Powiatowym Centrum Edukacji w Lubaniu od 2019 roku do 2021 roku.  Wartość projektu wyniosła 3 miliony 28 tysięcy złotych. Środki unijne pozyskane na ten cel to 2 miliony 877 tysięcy złotych. Pozostała kwota pochodziła z budżetu Powiatu Lubańskiego.

Ponadto w ramach jego realizacji zorganizowano płatne staże zawodowe uczniów, które realizowane były w nowoczesnych przedsiębiorstwach. Za wykonaną pracę w ramach stażu, każdy uczeń otrzymał kwotę 2.208 złotych miesięcznie.

Zrealizowano również zajęcia pozalekcyjne prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną tj. kursy językowe z języka angielskiego i niemieckiego, szkolenia z robotyki, z programowania 3D, z tworzenia stron www, z grafiki komputerowej, warsztaty rozwijające kompetencje, konsultacje z doradztwa edukacyjno-zawodowego w formie indywidualnej i grupowej.

Co ważne uczniowie brali udział w zajęciach pozaszkolnych, które prowadzone były przez instytucje zewnętrzne. Zrealizowano kursy prawa jazdy kat. B, kursy baristy, kursy operatora wózka widłowego czy kurs fotograficzny. Natomiast ich nauczyciele otrzymali możliwość zdobycia nowych kwalifikacji, uczestnicząc w studiach podyplomowych oraz w innych formach szkoleń.

Warto podkreślić, że każda z trzech szkół ponadpodstawowych otrzymała m.in. wskazany przez siebie sprzęt komputerowy z oprogramowaniem, drukarki 3D, nowoczesne monitory interaktywne oraz szereg pomocy dydaktycznych na potrzeby zajęć projektu. Koszt profesjonalnego doposażenia technicznego pracowni interdyscyplinarnych przekroczyła kwotę 500 tysięcy złotych.

Powiat Lubań

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe