Kierowca z zakazem prowadzenia pojazdów potrącił pieszą

  • 06.12.2021, 12:39 (aktualizacja 06.12.2021, 14:47)
  • eLuban pl
Kierowca z zakazem prowadzenia pojazdów potrącił pieszą KPP Lubań Zdjęcie ilustracyjne z podobnego zdarzenia na Osiedlu Piastów

Podziel się:

Oceń:

Do potrącenia doszło w niedzielę po zmroku na przejściu dla pieszych na ulicy Esperantystów w Lubaniu.

O potrąceniu pieszej Dyżurny KPP w Lubaniu poinformowany został parę minut po 18.

Do zdarzenia doszło gdy kierowca VW Passata wykonywał manewr skrętu w prawo z ulicy Wojska Polskiego w Esperantystów. Na wysokości budynku najechał na kobietę, która była na nieoświetlonym przejściu dla pieszych. Sprawca zatrzymał się i udzielił poszkodowanej pomocy przedmedycznej do czasu przyjazdu na miejsce zespołu ratownictwa medycznego. - relacjonuje st. asp. Justyna Bujakiewicz -Rodzeń, oficer prasowa KPP w Lubaniu.

Potrącona kobieta doznała poważnych obrażeń, które jak się później okazało skutkowały rozstrojem zdrowia powyżej dni siedmiu. W związku z tym zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek.

Badanie kierowcy wykazało, że był trzeźwy, jednak pracujący na miejscu policjanci ustalili, że posiadał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz za złamanie zakazu mężczyźnie grozi kara od trzech miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Zaledwie przed kilkoma dniami jedna z czytelniczek zwracała uwagę, że do podobnych zdarzeń mogłoby nie dochodzić gdyby piesi poruszający się wieczorem po mieście używali odblaskowych elementów, bo ubrani na ciemno są o tej porze roku niewidoczni.

Mimo że w mieście nie jest to wymagane prawem, to piesi są w ogóle lub prawie niewidoczni wchodząc na pasy, niektóre przejścia są słabo oświetlone, do tego pieszy ubrany na czarno i mamy gotową tragedię. Wielka szkoda, że dając pierwszeństwo pieszym wchodzącym na pasy ustawodawca zapomniał zobowiązać ich do noszenia jakichkolwiek elementów odblaskowych. - pisze w liście do redakcji Pani Iwona.

Niestety nie minęło kilka dni, a słowa czytelniczki stały się faktem, dlatego pamiętajmy o noszeniu odblasków nawet gdy nie zobowiązują nas do tego przepisy. Nie robimy tego dla kogoś a dla własnego zdrowia!

Policja apeluje również do kierowców o ostrożną jazdę, zwłaszcza że warunki drogowe nadal są trudne, nawierzchnia drogi śliska a warunki atmosferyczne nie sprzyjają użytkownikom dróg.

- Przypominamy, że przed przejściem dla pieszych kierowcy mają obowiązek zachować szczególną ostrożność. Zmrok zapada wcześnie, a zauważenie nocą ubranego na ciemno przechodnia nie jest łatwe. Jeśli więc nie jesteśmy pewni, że na przejściu i w jego okolicy nie ma nikogo, ZWOLNIJMY! - apeluje asp. szt. Justyna Bujakiewicz-Rodzeń, oficer prasowa KPP w Lubaniu.

 

eLuban pl

Komentarze (22)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkaniec
Mieszkaniec 07.12.2021, 21:18
Zakaz prowadzenia i siedzi za kółkiem?Kryminał i odszkodowanie że do końca życia nie spłaci.To są kpiny z tych zakazów!
kjmn
kjmn 07.12.2021, 11:21
Jeżeli doszło już do takiej sytuacji tzn. że kategorycznie brakuje bezpieczeństwa które zapewniać ma policja państwowa , czas wyjść z biur i pomóc swoim kolegom , a przede wszystkim należycie wykonywać swoją służbę .
Frank
Frank 07.12.2021, 10:48
Dziwna sprawa wszedł przepis przechodnie przestali myśleć bo mysla że juz sa swietymi krowami co dzień wypadek na pasach w naszym rejonie proste wytlumaczenie super przepis rzadzacych.
Obserwator
Obserwator 07.12.2021, 09:43
Wszyscy skupiają się na durnych przepisach, na nie oświetlonych ulicach i mają rację ale ten człowiek posiadał zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (z jakiś powodów). Policja tych "kierowców" wyłapuje a prokuratura nic z tym nie robi. Zamiast wziąć na areszt i skierować sprawę do sądu to ich wypuszczają a ci powodują wypadki. W naszym kraju już nigdy nie będzie normalnie, ludzie będą ginęli na drogach lub będą kalekami.
dwzkrfexx
dwzkrfexx 07.12.2021, 09:02
Dla bezpieczeństwa pieszych takie coś powinni montować
https://www.tiktok.com/@ilmada…
Dorota
Dorota 06.12.2021, 21:10
Czy musi dojść do nieszczęścia aby ktoś z rządzących Lubaniem zrozumiał,że coś trzeba zrobić na poprawę bezpieczeństwa. Fakt, nie widać idących pieszych bez odblasków, ubranych na ciemno,ale kierujący też muszą myśleć, bo przecież pasy nie powstają z dnia na dzień tylko są od lat w danych miejscach. Nie da się ukryć, że Lubań, i to trzeba powiedzieć wprost ,jest miastem zaniedbanym. M.in nie ma porządnego oświetlenia. Pasy są,ale jak przyjrzymy się to w dużej mierze nie są prawidłowo oświetlone. Skrzyżowanie Wojska Polskiego i Esperantystów jest skrzyżowaniem niebezpiecznym. Kierowcy jadący od Straży granicznej stają na stopie ale później dostają jakiegoś powera i mkną pod górę w kierunku Biedronki. Przejście,na którym doszło do zdarzenia jest zupełnie nieoświetlone. Lampa świeci ale parę metrów za przejściem. Pozostaje pytanie czy naprawdę nie może Pan Burmistrz ze Starostą podejść i zobaczyć jak sytuacja wygląda na tym wymienionym skrzyżowaniu po zmroku ?? Ile jeszcze osób musi zostać poszkodowanych aby coś drgnęło w Państwa głowach?? Zostaliście wybrani aby służyć nam mieszkańcom,a nie dla pieniędzy ale widać,że niestety pomyliliśmy się my wyborcy. Zbliżają się Święta ,czas refleksji. Może przyniosą mądre decyzję na Nowy Rok. Liczymy na decyzję nowego oświetlenia.
świadek
świadek 06.12.2021, 18:22
Pan kierujący pojazdem nie udzielił pomocy poszkodowanej, palił papierosa i krzyczał na nią czy nie widziała auta jak wychodziła na przejście.
123
123 07.12.2021, 11:47
Proszę o kontakt przez administratora on da nr tel do mnie jeśli jest pan świadkiem zdarzenia pozdrawiam syn poszkodowanej .
Kierowca
Kierowca 06.12.2021, 17:16
Tak dziwnie się składa, ze jesienią, zimą oraz w czasie deszczu czy mgły ludzie zakładają ciemne ubrania. Dotyczy to nie tylko osób starszych. Często są to osoby nastoletnie, te wgapione w smartfon. Zero odblasków i czasem przechodnia zauważa się w ostatnim momencie. W krajach skandynawskich ludzie noszą ubrania z wszytymi paskami odblaskowymi. Rewelacja.
Następną plagą są rowerzyści na starych rowerach bez świateł i odblasków.
Esperantka
Esperantka 06.12.2021, 15:39
Na osiedlu jest znak ograniczenia prędkości "strefa 30" gdyby kierowcy przestrzegali...
Kornelia
Kornelia 06.12.2021, 17:50
Tam jest strefa ograniczenia prędkości do 40 km/h
Dmc
Dmc 06.12.2021, 22:33
Owszem ale za przejściem dla pieszych i nie do 40 a do 30 km/h.
Delta
Delta 06.12.2021, 15:03
Przede wszystkim to pieszy powinien ocenić sytuacje w koło zanim przejdzie przez pasy! Pieszemu łatwiej jest się zatrzymac niż kierowcy. Tym bardziej, że przejścia nie są oświetlone a piesi często ubrani na czarno i nie widac ich jeżeli jest zmrok a tym bardziej ,że piesi wchodzą na pasy jak święte krowy. Często nie rozglądając się tylko wchodzą na pasy a kierowaca oslepiony innym pojazdem często po protsu nie widzi pieszego na pasach jadąc nawet z małą prędkością. Chyba edukacja pieszych by się przydała a nie zawsze jest wina kierującego. Nieraz moż na zauważyć jak ludzie wchodzą na pasy z telefonem w ręce i bez rozglądania się czy coś jedzie!
Kankano
Kankano 06.12.2021, 19:14
Namieszali ludziom w łepetach z tym pierwszeństwem pieszych i teraz będzie jeszcze więcej przypadków potrącenia niż poprzednio. Okazuje się że w dużych miastach żule i inne pikoludy celowo pchają się przed auta - oprze się taki o maskę aby wyłudzić "rekompensatę" bo jak nie - to wzywają policję. Telefony mają a zatem nie ma problemu. Dasz takiemu 100 albo 200 dla świętego spokoju bo wiedzą ile kosztuje mandat.
Lubanianka ~
Lubanianka ~ 06.12.2021, 14:14
A moze wladze miasta zainwestowałyby w lampy np .silarne z czujnikiem zmierzchu i stanęłyby nad przejsciami,bo zgrozonie dość ,że nie są oswietlone ,to i Lubań wieczorem w noektorych miejscach ginie w mroku.
Kierowca bombowca
Kierowca bombowca 06.12.2021, 15:07
A może piesi w końcu zaczęli by myśleć.
1.Wzmożona uważność (jednak auto trochę twardsze niż głowa )
2.Odblaski szczególnie w taką pogodę i porę roku
My jako kierowcy nie mamy złych zamiarów ale porostu czasem szyba zaopatruje auto oślepi lub porostu jesteśmy zmęczeni całym dniem pracy i nasze reakcje są trochę spóźnione. Mam zostawić auto pod zakładem bo miałem ciężki dzień ? Samochód wyklepiesz człowieka nie
Obserwator1
Obserwator1 06.12.2021, 13:44
Co to za jakieś głupie komentarze serwuje redakcja? Widocznie to wina pieszego że szedł po pasach? Kierowcom ślepym niedają prawa jazdy! Widać nowe przepisy kierowcy mają gdzieś. Jeżeli dalej sądy będą pobłażliwe dla kierowców którzy bez prawa jazdy będą dalej jeździć i zabijać ludzi to gratuluję takich sądów. Takim którzy to lekceważą zabierać lejce dożywotnio! Płacić odszkodowania ofiarom!
Kierowca
Kierowca 06.12.2021, 13:41
Odblaski?, ok. Tylko dlaczego przejścia dla pieszych są NIEOŚWIETLONE?. Co na to radni?, czy nadal bezradni?. Tak trudno podjąć uchwałę o doświetleniu przejść?, czy to aż tak dużo kosztuje?.
123
123 06.12.2021, 15:08
Radni dostali podwyżkę diet i mają to gdzieś. Ważne że kasiora wpływa co miesiąc na konto.
Janina
Janina 06.12.2021, 13:30
Każdy powinien mieć po dwa trzy odblaski , Osiedle to kawałek miasta zamieszkałych przez osoby starsze a nasza straż miejskai policja rozdaje odblaski w śródmieściu , nawet samochodem to rzadko kiedy jadą. Mamy już duży parking ale KIEROWCY ??? dalej stawiają samochody na trawniku niszcząc go.Od wczoraj stoi taki i CO ?????
Zenek
Zenek 06.12.2021, 16:13
Janina odblaski ktore rozdaje straz niejska sa dla dzieci. Masz 13 emeryture kup odblask i go noś bo tych pustych ludzi nie uratują doswietlane przejscia tylko odblask ktory widac nawet podczas mgły. I nie pisz glupot bo widze jak policja i straz jezdzi po os. Piast kilka razy dziennie.
Obserwator1
Obserwator1 06.12.2021, 19:52
Do Zenka. Pustym człowiekiem to coś mi się wydaje że Ty jesteś ubliżając innym, jakoś zapomnieli komentujący że ten kierowca już ma zabrane prawo jazdy czyli już coś złego zrobił i to go nic nie nauczyło i nie powinien jechać. Widzę że komentujący wybielają tego typa bo tak to można powiedzieć. Chyba że jest to ktoś znany i cwany. Tylko współczuć pieszej ale powinna mu nie odpuścić z odszkodowaniem.

Pozostałe