Kajakiem wzdłuż Kwisy

  • 02.12.2021, 08:15 (aktualizacja 02.12.2021, 08:20)
  • Źródło: ŁCR
Kajakiem wzdłuż Kwisy ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Kwisa ma szansę stać się ważnym graczem w lokalnej turystyce. Gminy Lubań i Leśna zadeklarowały ścisłą współpracę i zapowiadają, że już w przyszłym roku Kwisa będzie gotowa na przyjęcie pierwszych amatorów spływów kajakowych i pontonowych.

Arkadiusz Słowiński, Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka oraz Marcin Mirecki, doceniając niewykorzystany dotychczas potencjał turystyczny szlaków wodnych, zadeklarowali ścisłą współpracę.

- W ramach porozumienia każda z gmin zleca przygotowanie stosownej dokumentacji, oznakowań szlaku, wskazuje miejsca, gdzie będą przenoski, miejsca obsługi turystów i inna infrastruktura. Mają to być miejsca wystandaryzowane, a później ma być wspólna promocja. To nie są duże wydatki inwestycyjne, a jeden z takich punktów, gdzie potencjalnie turysta mógłby się zatrzymać, chcemy zlokalizować przy jazie na Kwisie, przy ulicy Różanej, tuż obok obiektu sportowo-rekreacyjnego - wyjaśnia burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.

Samorządowcy nie poprzestają na deklaracjach. Dzisiaj odebrany zostanie pierwszy element infrastruktury powstającego szlaku.

- Mamy już pierwszą wiatę i pierwszą przenoskę w Uniegoszczy, wykonaną z funduszy sołeckich. Mieszkańcy się zmobilizowali, a my jako gmina dołożyliśmy wszelkich starań, żeby to wyglądało należycie i żeby wspomóc ich w procedurach - nie kryje zadowolenia Małgorzata Hercuń-Dąbrowicka, Wójt Gminy Lubań.

Jak podkreślali lokalni włodarze nasz region ma ogromny potencjał turystyczny. Powstają trasy rowerowe i szlaki piesze. Teraz czas na odkrywanie go z całkiem innej perspektywy.

- Mnóstwo ludzi tu urodzonych nigdy nie widziało naszej gminy od strony rzeki. A ten świat wygląda zupełnie inaczej: ciekawiej, spokojniej, bo rzeka to chyba ostatni taki szlak, gdzie można znaleźć odrobinę spokoju i zrelaksować się. Zresztą nie widzimy innej możliwości dla naszej gminy, jak rozwijać się pod kątem turystycznym - opowiadał zastępca burmistrza Leśnej Marcin Mirecki, a prywatnie kajakarz z trzydziestoletnim stażem.

Szlak będzie prowadził od Zapory Leśniańskiej do granicy Gminy Lubań, łącząc się z istniejącą już infrastrukturą należącą do Gminy i Miasta Nowogrodziec.

Każdy z sygnatariuszy porozumienia będzie finansował wykonanie swojego odcinka w określonych ramach czasowych, tak aby zgrać całość i oddać do użytku gotowy produkt turystyczny.

Źródło: ŁCR

Komentarze (27)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Breht
Breht 03.12.2021, 18:26
Dla burmistrza Lubania spływ pontonowy to mały i miły akcencik pośród licznych inicjatyw i działań. Dla włodarzy Leśnej to sztandarowy projekt całej ich kadencji. Pomysł uważam za ciekawy. Nie zmienia to jednak mojego zdania, że władza Leśniańska nie wykorzystała danej im szansy i przespała dany im czas.
GC
GC 03.12.2021, 11:16
Brawo, brawo i jeszcze raz brawo !!! To najlepszy przykład, że rządzić powinni młodzi a nie dinozaury jak w sąsiedniej gminie .
Po
Po 03.12.2021, 12:13
Skutki już widoczne, podwyżki o 150% A pierdoły w głowie .
Bartek
Bartek 03.12.2021, 08:06
Bardzo fajna inicjatywa,oby takich więcej.chętnie skorzystamy,.
Wioślarz
Wioślarz 02.12.2021, 23:37
Nie będzie obiecanego przez Szymka pociągu do Lubania za to będą pontony. Jakieś rozwiązanie komunikacyjne jest. Szklak powinien być nie od zapory tylko do mostu w Leśnej. Kto będzie chodził na przystanek pod zapore?
fryzjerka
fryzjerka 02.12.2021, 23:28
Włodarze Leśnej "nie widzą innej możliwości dla naszej gminy, jak rozwijać się pod kątem turystycznym". Jejku, jakie wąskie horyzonty i klapki na oczach.
Lokalny obserwator
Lokalny obserwator 02.12.2021, 20:23
Czytając ten artykuł pomyślałem, że to świetny i wyczekiwany od dawna pomysł. Bo przecież inni już dawno takie rzeczy mają. No i niepotrzebnie przeczytałem komentarze, bo rzygać sie chce. Ciągłe narzekanie. Żadnego pozytywnego myślenia, że może się udać i służyć ludziom. Nie można niektórym dogodzić. I ta tendencja jest wszędzie, że cokolwiek się zrobi, to i tak będzie źle. Nie pozdrawiam komentujących.
Po
Po 02.12.2021, 23:23
Przede wszystkim normalne warunki do życia . Widząc infrastrukturę również ciągnie na wymioty.
mieszkaniec
mieszkaniec 02.12.2021, 21:27
Ale ile można słuchać o wspaniałaych pomysłach, z których albo nic nie wychodzi albo wyglądają fajnie tylko na zdjęciach. Jest tyle rzeczy ważnych, a ciągle jesteśmy karmieni jakimiś, za przeproszeniem, pierdołami i jeszcze mamy się zachwycać.
Zorientowany
Zorientowany 02.12.2021, 19:08
Juz ponoc sekretarz przekonał się kim jest M.H. i odszedł z ug.
Po
Po 02.12.2021, 23:38
Będzie więcej przekonanych , po odkryciu prawdziwego oblicza .
Pl
Pl 02.12.2021, 13:28
W gminie Lubań , koszmar na drogach , a tutaj środki na obcą inwestycje. Nadzieja w radnych , zatrzymać marnowanie podatków!!! Prywatne zachcianki proszę finansować za swoje!!!
realista
realista 02.12.2021, 12:44
Jak ma się taki charakter, że nie szanuje się ludzi, podjudza i wszczyna konflikty, to nic dziwnego, że jedyne (czy też ostatnie) miejsce, gdzie można znaleźć spokój, to rzeka.
Polak
Polak 02.12.2021, 16:57
Ludzie co się z wami dzieje ? wiecznie Wam wszystko nie pasuje i wszyscy są do niczego po za tobą ....
Pl
Pl 02.12.2021, 23:14
Efekt notorycznych kłamstw i napuszczania, manipulacji i krętactwa.
Wędkarz
Wędkarz 02.12.2021, 11:25
Tytuł powinien brzmieć "Kajakiem wzdłuż gówien w Kwisie". To co odwalają władze tego miasta woła o pomstę do nieba. Gdzie są ekolodzy się pytam? Ale co tam, zamiast konkretnej oczyszczalni ścieków to budują wieżyczki wartownicze na stokach, albo nikomu niepotrzebne połączenie kolejowe.
Bogusz
Bogusz 02.12.2021, 11:25
Teresko, jestem za- wsadzic na łódkę cala trójkę i pognac w droge daleka, nawet na koniec swiata bez drogi powrotu. Smród, brod i g...na w kwisir, jeszcze wlodarza swieradowa wykapac w tej rzece
Polak
Polak 02.12.2021, 17:00
A co Ty dobrego zrobiłeś dla naszej miejscowości ??? aby krytykować innych...
Po
Po 02.12.2021, 23:35
Pokazuje niepoważne decyzję, w czasie kryzysu i szalonych podwyżek
mieszkaniec
mieszkaniec 02.12.2021, 21:38
Czy zrobiłem czy nie to moja sprawa. Czy ja biorę od ludzi pieniądze za to, żeby robić coś dla naszej miejscowości? Nie. A oni biorą. Robienie inwestycji na rzecz miasta to ich obowiązek, a nie dobra wola. To oni się zadeklarowali, że za pieniadze, które im damy, zrobią coś dla nas.
zdunkamil
zdunkamil 02.12.2021, 11:18
marcinek jak zwykle filozof
Czcza gadanina
Czcza gadanina 02.12.2021, 13:39
Gmina Lubań: Już zrobiliśmy
Miasto Lubań: Zrobimy tu i tu
Gmina Leśna: Nic nie zrobiliśmy i nie mamy konkretnych planów, ale pogadamy o tym jak ważna jest turystyka.

Kurtyna.
Kuchcik
Kuchcik 02.12.2021, 09:53
Dobrze by bylo jakby powstal punkt obslugi turystow w okolicach mojej kuchni na ksieginkach. Zmeczeni wioslowaniem turysci mogliby sie zatrzymac na odpoczynek i posilic pozywnym ryzem z mojej kuchni. Po czym z werwa przystapic do dalszego splywu. Moga takze zabrac po torebce na droge. Ale sie rozmarzylem.
pływak
pływak 02.12.2021, 10:56
A co jak będą płynąć 6 dni i 6 nocy bez posiłku tylko wyjdą na brzeg ogrzać się?
Lubaniak
Lubaniak 02.12.2021, 09:31
Kajakiem po ścieku świeradowskim - brawo !!! A może by tak włodarze wpłynęli - naciskali na władze Świeradowa, aby uporządkowali gospodarkę ściekową i nie zatruwali rzeki.
Teresa
Teresa 02.12.2021, 09:04
Proponuję całą trójkę wsadzić na kajak i niech płyną w jedną stronę. Czy faktycznie miasta i gminy naszego powiatu nie mają poważniejszych wspólnych tematów?
Pl
Pl 02.12.2021, 10:46
Gdzie jest zarządca Kwisy wody polskie?

Pozostałe