Gmina sprzedaje zabytkowy pałac

  • 28.11.2021, 15:38 (aktualizacja 28.11.2021, 16:38)
  • red.
Gmina sprzedaje zabytkowy pałac lesna.pl

Podziel się:

Oceń:

Jest szansa, że za nieco ponad milion złotych można zostać właścicielem prawdziwego pałacu. Burmistrz Leśnej ogłosił przetarg na sprzedaż zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego w Grabiszycach Średnich.

Burmistrz Leśnej z początkiem listopada ogłosił pierwszy przetarg na sprzedaż zespołu pałacowo-parkowego w Grabiszycach Średnich, w którym do 2017 roku mieściła się szkoła podstawowa im. Jana Brzechwy. Od czasu likwidacji szkoły budynek pozostaje niewykorzystany. Cena wywoławcza to 1 009 000 zł.

Inwestor, który zdecyduje się na zakup nieruchomości nabędzie trzykondygnacyjny zabytkowy pałac o łącznej powierzchni 1600 m2, zbudowany na planie prostokąta z wysoką wieżą i wejściem nawiązującym do mostu nad fosą. Budynek okala zabytkowy XIX-wieczny park porośnięty dębami, lipami, jesionami i klonami, cała działka ma powierzchnię 14000 m2.

Pałac został wybudowany w 1760 roku przez rodzinę von Üchritz, ówczesnych właścicieli Grabiszyc, jest w stylu baroku i klasycyzmu z eklektycznymi elementami (kompozycja łącząca elementy z różnych stylów, epok i kierunków artystycznych). W drugiej połowie XIX wieku majątek należał do Paula Rüdigera, lecz właściciel w nim rzadko przebywał. Na miejscu mieszkał jego pełnomocnik Hoffmann. W tym czasie pałac został dwukrotnie przebudowany. Gruntowną przebudowę przeszedł w 1870 roku, kiedy to uzyskał obecną formę. Od 1948 roku w pałacu mieściła się Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy, którą zlikwidowano w 2017 roku z powodu zbyt małej ilości uczniów.

Pierwszy przetarg zaplanowano na 17 stycznia 2022 r. 

red.

Zdjęcia (19)


Komentarze (32)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Matylda
Matylda 19.12.2021, 09:17
To nie problem, że się sprzeda. Ważne jest zawsze na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Co burmistrz i świta zrobią z tą kasą. Jeśli, jak zwykle będzie balanga, to będzie marnotrawstwo. W uchwale o sprzedaży zawsze powinien być określony dokładny cel. A nie gadki Szymusia że i tak mamy na co wydawać bo taka u nas bieda.
MałaMi
MałaMi 30.11.2021, 08:37
Ciekawa ta wycena swoją drogą. Jak za tak duży obiekt suma nie wygórowana. Mieszkania 80m teraz po ponad 300 000 chodzą.
Janek
Janek 29.11.2021, 20:43
Do Klekota👏👏👏👏👏👏
Klekot
Klekot 29.11.2021, 18:46
Wolimierska szkoła kiedyś była nasza,
przyjaciółka Szymka tam teraz zaprasza.

Dworzec wolimierski tez mieszkańcy mieli,
przyjaciele Szymka dawno już go wzięli.

Grabiszycki pałac, historię skupia jak w lupie,
i zamiast służyć ludziom, Szymek ma to w d ..ie.
xxx
xxx 30.11.2021, 07:51
Co ty klekot pier....., jak Kupczak oddał szkołę i dworzec wolimierski dla ludzi ponad dwadzieścia lat temu to Szymek nie miał nawet w planach przeprowadzki do Wolimierza. Jak byś nie zauwarzył to szkoła i dworzec służą ludziom
z Woli
z Woli 30.11.2021, 10:08
Gmina dała za darmo, ale teraz są już inni właściciele
A ja słyszałem, że Szimek się chwalił, że był ze stacją od pierwszych chwil
Mieszkanka gminy
Mieszkanka gminy 29.11.2021, 23:50
W punkt.
M
M 29.11.2021, 12:53
No powiem nie lada okazja pięknie zachowany budynek sam dach jest wart milion
SKR
SKR 29.11.2021, 12:18
I bardzo dobrze ! Sprzedać ,tylko dobrze sporządzić umowę,żeby w razie czego odzyskać np po 2 latach o ile nie będzie remontowany ! Co do mieszkań : już to przerabialiśmy np w Jałowcu : Plebs zniszczy wszystko ,krokwie co 2 wyciąć i na opał ,podłogi,balustrady na opał itp Jeszcze raz powiem :ta kwota sprzedaży jest za niska , co to jest milion za pałac,park icałą resztę ! Powinno być min 10 mln,żeby nie przystąpił do przetargu jakiś goło***c co wydrze co cenniejsz i zniknie !
Samek
Samek 29.11.2021, 11:20
Mysle, ze nowym wlascicielem palacu w Grabieszycach bedzie mieszkaniec Lesnej, ktory do perfekcji opanowal sztukę forsowania swoich pomyslow w bialych rekawiczkach. Czyli cd. planu pt. SS na burmistrza. Jakie to wszystko logiczne.
Gracjan
Gracjan 29.11.2021, 12:49
To nie myśl tylko stań do przetargu każdy może
Ksieżniczka
Ksieżniczka 29.11.2021, 10:31
Ja chcę ten pałac już teraz , prosze dać mi ten pałac 😠😠😠Od wiekow błakam sie po polach i kniejach ! Ten pałac słusznie mi sie należy .👒👠
Zatroskana
Zatroskana 29.11.2021, 09:23
Budynek od 4 lat niszczeje dachy plaskie z papy przeciekaja nikt tam nic nie robil jeszvze parę lst i bedzie nadtepns ruina
avanti
avanti 29.11.2021, 16:04
Masz pojecie o czym piszesz, czy piszsz sobie, aby pisac? Gdzie w tym budynku sa plaskie dachy?!? Dach w tym budynku to akurat najsolidniejsza jego czesc sierotko.
Aleksandra
Aleksandra 29.11.2021, 09:43
Nie martw .się...niech popadnie w ruinę albo najlepiej niech przepadnie na wieki...to zły dom! Ludzie symboli nie potrafią odczytywać...omijajcie te miejsce....
skr
skr 29.11.2021, 08:38
Dlaczego taka niska kwota ? Za taką cenę będą się bić ! Rajsko było kompletną ruiną i zostało sprzedane !
Smutny z Grabek
Smutny z Grabek 28.11.2021, 23:25
Już w Pobiednej gmina sprzedała pałac. Do dzisiaj stoi ruina , a pieniążki się przejadło. Oj Szimek, szimek, gdzie twoje obietnice przedwyborcze!!!! Wstyd
??
?? 28.11.2021, 21:09
Zlikwidować. zamknąć , sprzedać tylko takie umiejętności ? A tak fajnie obiecał , zapewniał .
z Grabek
z Grabek 28.11.2021, 20:22
Tymczasem gdzieś w Polsce: "Mieszkańcy gminy Biała w powiecie wieluńskim po 30 latach będą mieli nową przestrzeń dla swoich aktywności. W Kopydłowie zmodernizowany zostanie Dom Ludowy w dawnym, popegierowskim kompleksie budynków. Gmina Biała jako jedna z czterech gmin w województwie łódzkim otrzymała na ten cel dofinansowanie z Polskiego Ładu blisko 400 tysięcy złotych"
https://www.onet.pl/informacje…
Ww
Ww 28.11.2021, 20:08
Najlepiej sprzedać!!!! Najłatwiej!!!! W gminie brakuje mieszkań ludzie latami czekają, albo mieszkają w ruderach!!!! A Pan Surmacz sprzedaje tak piękny obiekt z zrobionym już dachem zamiast przerobić to na mieszkania!!!! Widzę że Burmistrz i Radni mają coś nie pokoleji w głowie!!!!!!!!!!!!!!
MałaMi
MałaMi 30.11.2021, 08:33
Pewnie! Najlepiej dać za darmo niech mieszka patologia. Nikt porządny za darmo mieszkania nie dostanie. Sama muszę zarobić, kredyt wziąć. A niektórzy tylko DAJ!
Paweł
Paweł 28.11.2021, 20:02
Szimek gdzie się podziały twoje cudowne pomysł plany, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
.
. 28.11.2021, 19:32
Brak kasy trzeba sprzedawać, a w kampanii miał tyle pomysłów
Trzeci sektor
Trzeci sektor 28.11.2021, 19:08
Zamiast sprzedaży lepiej ogłosić konkurs dla organizacji pozarządowych na zagospodarowanie obiektu.
w temacie
w temacie 06.12.2021, 08:51
Taki konkurs był,pomysły były,ale radna jest przeciw burmistrzowi i kłody pod nogi podobno...
GGórne
GGórne 28.11.2021, 18:18
Czemu burmistrzu nie otworzysz szkoły ponownie w tym miejscu? Nie szkoda wyprzedawać majątku gminy?
Aleksandra
Aleksandra 28.11.2021, 22:02
Wiadomo kto zostanie nowym właścicielem...odpowiedź szukajcie w oknach!
Kuchcik
Kuchcik 29.11.2021, 09:53
Masz na mysli to okragle z gwiazdka?
matka
matka 28.11.2021, 20:04
Przydałaby się druga szkoła, właśnie taka mała. W Smolniku jest dość ciasno. Byłby wybór.
z grabek
z grabek 28.11.2021, 18:15
No ale jak to. Przecież w kampanii słyszałam, że wyprzedaż majątku gminy to był błąd, że burmistrz wie jak je zagospodarować i na to nie pozwoli. Przecież obiecany był tam jakiś uniwersytet czy coś w tym stylu. Ale teraz już zdanie zmienił.
Jan
Jan 28.11.2021, 20:10
Koniec kadencji... Kasa potrzebna na odejście
mieszkaniec