Burmistrz Leśnej zarobi tyle samo co Starosta Lubański

 • 25.11.2021, 13:55 (aktualizacja 26.11.2021, 13:25)
 • red.
Burmistrz Leśnej zarobi tyle samo co Starosta Lubański pixabay

Podziel się:

Oceń:

W trakcie listopadowych sesji radni ustalą podwyżki wynagrodzeń dla Starosty Lubańskiego, Burmistrza Leśnej, Wójta Siekierczyna i Platerówki. Choć podwyżka wynagrodzeń wynika bezpośrednio z przepisów znowelizowanej ustawy, to tylko jeden z włodarzy otrzyma minimalną podwyżkę pensji. Z kolei włodarze Leśnej i Siekierczyna otrzymają maksymalną pensję zasadniczą, taką samą jak starosta powiatu.

Temat podwyżki wynagrodzeń dla starosty, wójta czy burmistrza znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Starostwa Lubańskiego, Siekierczyna, Platerówki i Leśnej. Wszystkie podwyżki wynikają wprost ze znowelizowanej ustawy, która wymusza podwyżki wynagrodzeń pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie wyboru, czyli burmistrzów, wójtów, starostów czy radnych. Ustawa jasno wskazuje minimalne i maksymalne wynagrodzenie zasadnicze, od jej wysokości oblicza się pozostałe składowe wynagrodzenia – dodatek funkcyjny, specjalny i za wieloletnią pracę.

W projektach uchwał większość proponowanych wynagrodzeń zasadniczych jest nieznacznie niższa od dopuszczalnej maksymalnej kwoty. Dla Burmistrza Leśnej i Wójta Siekierczyna projekty uchwał przewidują wynagrodzenie zasadnicze na maksymalnym poziomie, czyli 10250 zł (max dla gmin do 15 tys. mieszkańców). W ten sposób burmistrz Leśnej i wójt Siekierczyna będą mieli pensje podstawową identyczną jak Starosta Lubański.

Jedynym, jak dotychczas, wójtem w powiecie, którego podwyżkę wynagrodzenia już przegłosowali radni, to wójt Platerówki. Otrzyma pensję zasadniczą na minimalnym dopuszczalnym poziomie 8200 zł, co więcej pozostałe składniki wynagrodzenia w postaci dodatku funkcyjnego i specjalnego również ustalono na minimalnym poziomie. Wójt Platerówki łącznie zarobi 15 576 zł, na które składa się: wynagrodzenie zasadnicze – 8200 zł, dodatek funkcyjny – 2520 zł, dodatek specjalny -3216 zł, dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego -1640 zł.

W projektach uchwał, które radni będą głosować jeszcze w listopadzie, zaproponowano wynagrodzenia:

Starosta Lubański – 19470,00 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze – 10250
 • dodatek funkcyjny – 3150
 • dodatek specjalny -4020
 • dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20% wynagrodzenia zasadniczego -2050

Burmistrz Leśnej - 17420 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze – 10250
 • dodatek funkcyjny – 3150
 • dodatek specjalny -4020
 • dodatek za wieloletnią pracę – w projekcie uchwały nie wskazano konkretnej kwoty a jedynie zapisano: "dodatek za wieloletnią pracę na zasadach określonych w art. 38 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1282 z późn. zm.)"

Wójt Gminy Siekierczyn – 13400 zł

 • wynagrodzenie zasadnicze – 10250
 • dodatek funkcyjny – 3150
 • w projekcie uchwały nie wskazano kwotowo wysokości dodatku specjalnego, natomiast znalazł się zapis : "Wójtowi gminy zgodnie z odrębnymi przepisami przysługuje dodatek specjalny, dodatek za wieloletnia pracę, nagrody jubileuszowe, dodatkowe wynagrodzenie roczne i inne świadczenia wynikające z przepisów powszechnie obowiązujących."
red.

Komentarze (126)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Oszukany
Oszukany 2 dni temu, 16:07
Leśna rządzona jest jak ZSRR co nie wygodne to cenzura, po co oni wogule puszczają transmisje jak nic nie słychać . Czego oni się boją?
młody
młody 2 dni temu, 14:50
I co głosowali radni? Jaką uchwałę o wynagrodzeniu? Chciałem to obejrzeć i nic z tego - ZAGŁUSZONE lub WYŁĄCZONY GŁOS. To skandal. Akurat ten punkt nieudostępniony w nagraniu! I co jako mieszkańcy wiemy? NIC
widz
widz 2 dni temu, 14:38
Ta awaria nagrywania głosu przy omawianiu uchwały o wynagrodzeniu burmistrza, co za szczęśliwy przypadek.
Na nagraniu nie ma głosu, nie wiadomo, co było mówione.
Od 1:44:30 do 1:45:59.
Głosowano projekt uchwały o numerze takim samym jak ten, który mówił o 100% a nie 80% podwyżkach. I kto teraz udowodni, co głosowano i co mówiono przed samym głosowaniem?
Ryszard
Ryszard Wczoraj, 19:03
Jeżeli głosowano projekt z numerem np. 12 i nie głosowano żadnych wniosków zmieniających ten projekt uchwały tzn, że przeszła uchwał o treści pierwotnej, czyli z maksymalnym wynagrodzeniem. Brawo.
Mieszkaniec
Mieszkaniec Wczoraj, 23:44
Jesteś głupi i nie masz na imię Ryszard
wolimierzanka
wolimierzanka 2 dni temu, 12:42
Oglądam właśnie sesję i aż muszę skomentować (szkoda że nie ma możliwości pod transmisją). Szefowa Rady mówi, że uchwały dot. wynagrodzeń tworzone są na jakichś „spotkaniach radnych”, w których udział biorą wybrani radni, a jednocześnie w następnym zdaniu mówi, że ceni sobie przejrzystość. Jak nazwać to inaczej niż zakłamanie??? I jeszcze odbiera głos radnemu, który chce o tym publicznie dyskutować, bo przecież omówili to już na tajnym spotkaniu. Co się dzieje w tej gminie???
Tragedia
Tragedia 2 dni temu, 20:59
Te tajne spotkania radnych to komisje, na których omawiane są projekty uchwał. Zagadka rozwiązana.
wolimierzanka
wolimierzanka Wczoraj, 08:35
No właśnie nie. Zobacz na cytaty poniżej.

Przewodnicząca wyraźnie mówi o spotkaniu i o tym, że temat uchwały jest omawiany trzeci raz: pierwszy raz na spotkaniu, drugi raz na komisji i trzeci raz na sesji. I zwróc uwagę, że wyraźnie powiedziała, że dokument powstał właśnie na tym spotkaniu. A potem jak radny chce dyskutować o treści na sesji, to dyskusja publiczna jest ucinana.

Nie podoba mi się tworzenie prawa w ukryciu. Skąd mam wiedzieć kto przychodzi na te spotkania, kto ich do czego namawia i jak przekonuje. Potem na sesji argumentów za lub przeciw nie słyszymy, bo to było już na spotkaniu. Tak nie powinno być. Prawo powinno być tworzone w sposób przejrzysty i jawny.
...
... 2 dni temu, 17:34
Proszę pana też byłem na sesji i nic takiego jak pan pisze nie było powiedziane najwyraźniej pan nie zrozumiał .
Cytaty
Cytaty 2 dni temu, 20:41
No to cytaty z udostępnionego nagrania:

Informacja o przejrzystości tworzenia prawa (chodzi o uchwałę o dietach radnych):

- Radny Cz. Oskierko: Mam takie pytanie. Proszę mi powiedzieć kto jest autorem personalnie projektu tej uchwały? Kto go napisał?
- Radna M. Borysiewicz: Pani Monika. Tak?
- Radny Cz.O: Proszę?
- Radna M. Borysiewicz: Pani Monika przygotowała.
- Radny Cz. O: Kto kto kto?
- Radna M. Borysiewicz: Pracownik biura rady przygotował treść uchwały…po wypracowaniu szczegółowych tutaj informacji zawartych w tej uchwale na naszym SPOTKANIU radnych. Żeśmy się spotkali, pan radny też był na tym spotkaniu, wypracowaliśmy…tu padły propozycje…wypracowaliśmy treść, jaka jest zawarta w projekcie i na bazie tych informacji został przygotowany projekt.

Przy czym projekt na sesji przecież nie był składany jako inicjatywa radnych, tylko zwyczajnie - burmistrza.

Odbieranie głosu radnemu:
Wypowiada się radny Cz. Oskierko w głos wchodzi mu radna M.Borysiewicz:
"Ja przepraszam bardzo, ja wejdę w słowo. Szanowny panie radny, my rozmawiamy już po raz trzeci na ten temat. Mieliśmy SPOTKANIE jedno, mieliśmy rozmowę na komisji, identyczne słowa padały i teraz trzeci raz poruszamy ten sam problem.” I temat urwany.

....
.... 29.11.2021, 11:01
Bzdura z tą pensją Burmistrza ! Czy to nie Radni przygotowują podwyżki swoich diet:)
Suweren
Suweren 28.11.2021, 15:59
Droga redakcjo w Leśnej radni dali minimum a w Świeradów maxa czego nie piszesz o tym ?wiadomo dlaczego
.
. 28.11.2021, 19:49
Nie sądzisz że burmistrzowi swieradowa się należy a naszemu szymkowi dałbym pół etatu i 1000zl ha ha
zorientowany
zorientowany 28.11.2021, 16:46
A "czego" o propozycji 100% podwyżki dla burmistrza Leśnej i przygotowanym w tej sprawie projekcie uchwały nie pisze burmistrz w swoich mediach? Wiadomo dlaczego. I wiadomo też dlaczego akurat burmistrz Świeradowa jest mu solą w oku.
Ola
Ola 28.11.2021, 19:51
Bo się wstydzi że za pierdzenie w stołek weźmie tyle kasy
Gaduła
Gaduła 28.11.2021, 13:27
A kto będzie startował na przyszłe wybory? Słychać plotki że Przemek ,Karol,Łukasz
Ja wyborca
Ja wyborca 2 dni temu, 19:08
O matko ale kandydatury😂😂😂😂dlatego ten pierwszy taki stał się aktywny fałsz i zakłamanie.
Plotkara
Plotkara 28.11.2021, 17:48
I Szymek.
Gaduła
Gaduła 28.11.2021, 19:28
Szymek już się nie liczy nikt go nie poprze
NIE POPIERAM
NIE POPIERAM 28.11.2021, 12:40
Nie popieram nikogo obecnie rzadzacych bylych rzadzacych nie wybranych rzadzacych . Nie popieram rowniez wylewania zali na tym forum ciekaw jestem czemu jeszcze nikt nie zalozyl jakiegos oficjalnego komitetu do wywarcia presji na urzedz miasta w Lesnej realnej opozycji skoro jest tylu niezadowolonych ?
mieszkaniec
mieszkaniec 29.11.2021, 11:07
Zalatuje mi tu Kononowiczem.
Jedynymi osobami w gminie, które mają realną możliwość wywierania presji na władzę są radni. Po to zostali wybrani, po to mają diety i immunitety. Jednak trudno wywierać presję, jak dostało się posadę,albo mąż dostał, syn dostał, albo dostało się inne pieniądze z urzędu itp.
Najlepiej przyssać się do korytka i oczekiwać, że robotę zrobią inni.
juhas
juhas 28.11.2021, 22:04
Mialcza tylko w komentarzach .Jest zle bedzie tylko gorzej ... mialczeniem nic nie zroobicie.
Arek
Arek 28.11.2021, 17:52
Bez sensu komentarz.
Księgowy
Księgowy 28.11.2021, 11:41
Podwyżki dla włodarza, wice i innych w tym emerytki jeżyny, finansowane będą z budżetu gminy, który jest niewielki. Wynika z tego, że finanse na bieżące potrzeby gminy będą okrojone. W ramach zrównoważenia budżetu wystarczy na początek ograniczyć koszty delegacji burmistrza (niepotrzebne wyjazdy) oraz usprawnić urząd np. rozwój informatyzacji urzędu, który powinien wyeliminować niepotrzebne etaty.
...
... 29.11.2021, 11:05
Należą im się, więc dostaną podwyżki . Wy siedzicie na bezrobotnym i macie od panśtwa więcej nic pracujący .
Zły
Zły 28.11.2021, 09:29
Jak to jest dzięki Jankowi się dostali a teraz go opluwają bo zięć będzie startował to jest jakaś paranoja włodarzy
Cc
Cc 27.11.2021, 23:37
Utrzymanie Małgorzaty będzie kosztować oj będzie.
Radostów
Radostów 28.11.2021, 14:29
To teraz wiem czemu Pani Aneta straci robotę
Hahah
Hahah 28.11.2021, 13:09
Jakiej Małgorzaty?
66
66 29.11.2021, 22:55
MHD
Cc
Cc 27.11.2021, 23:34
Utrzymanie Małgorzaty będzie kosztować , oj będzie.
Ten co widzi 🧐
Ten co widzi 🧐 27.11.2021, 21:11
Uwolnić mrożone trudkawki!!! I zabronić zabraniać!!!! Ogarnijcie się ludzie!!!! Szkoda czasu dla malkontentów, niech każdy wykaże się przed zabraniem głosu. Kto co pokazał i co udowodnił do tej pory. Cenię tych co próbują a nie tych co szpanują....koszulki, spodenki, butki, ksiądz, śpiewanie i rodziny lansowanie. Ok wszystko spojo ale na codzień, a nie w pampanii. Do roboty żeby było lepiej w Leśnej, a nie w domowym budżecie panowie....
Hahah
Hahah 28.11.2021, 13:09
Burmistrzu i Vice To dlaczego wy nie robicie tego za darmo?
Hanka
Hanka 27.11.2021, 14:01
Szimek to zemsta . Ktos go wygrzebal, żeby ludzie " poszli po rozum do głowy " i odswiezyli sobie pamiec. Straznik w postaci jarzynowej czuwa!!! Ma byc źle, źle i jeszcze gorzej
Barbara
Barbara 27.11.2021, 11:42
Czyż nie lepszy był jednak Jan na tym stanowisku? Choć urząd jakoś funkcjonował i robota szła. Może nie był idealny, ale chociaż był to dynamiczny menedżer. Ale cóż, wyborcy myśleli inaczej.
....
.... 26.11.2021, 21:53
Samorząd w Leśnej to tragifarsa. Chyba najbardziej beznadziejna gmina w dolnośląskim. Najgorsze jest to, że mimo krytyki włodarz nie wyciąga wniosków. Czy jest to rodzaj schizofrenii i kompletnego ogłupienia. Najbliższa sesja to potwierdzi, będą podwyżki, wice przewodniczący wygłosi kwiecistą mowę, radni (kto jest za) przyklepią. W tej Leśnej nie może się nic zmienić - miasto pozbawione normalności i perspektyw.
...
... 29.11.2021, 11:07
Oczywiście, że bedą , żal Ci d....pę ściska
Zły
Zły 26.11.2021, 18:29
Leśna upada turystyka na poziomie zero a oni sobie podwyżki biorą to jakaś paranoja
ChybaZdrowy
ChybaZdrowy 27.11.2021, 20:33
Dzisiaj odkurzali szlak w kierunku tamy 😂😂😂Jest progres wiec się należy.Szkoda tylko że jestcpo sezonie 😂😂😂
n
n 26.11.2021, 20:12
I to jeszcze z wyrównaniem od sierpnia
Mati
Mati 26.11.2021, 17:27
Czy przy tak dużych podwyżkach nie staje się zasadne rezygnacja ze stanowiska wiceburmistrza?
.
. 26.11.2021, 20:23
Oj wszyscy urzędnicy by odetchneli
Buhahaha
Buhahaha 26.11.2021, 17:01
Dajcie vice podwyżkę bo już ta biała marynarka mi się znudziła
KLEKOT
KLEKOT 26.11.2021, 16:25
PRAWDA O RADNYCH GMINY LEŚNA
Radni kasę przytulają
Robotę też opier....ją
I z Lalkarzem wespół, w kupie
też mieszkańców mają w d..ie

Pozostałe