ASF. Powiat lubański objęty ograniczeniami

  • 25.10.2021, 13:16
  • red.
ASF. Powiat lubański objęty ograniczeniami Pixabay

Podziel się:

Oceń:

W związku z afrykańskim pomorem świń na liście obszarów objętych ograniczeniami znalazł się powiat lubański.

Od 21 października 2021 r. powiat lubański został zaliczony do obszaru objętego ograniczeniami zgodnie z Rozporządzeniem Wykonawczym Komisji (UE) 2021/1850 z dnia 21 października 2021 r.

Po zmianie załącznika I do rozporządzenia wykonawczego (UE) 2021/605 ustanawiającego szczególne środki zwalczania afrykańskiego pomoru świń miasto Świeradów-Zdrój znalazło się na liście obszarów objętych ograniczeniami I.

Natomiast na liście obszarów objętych ograniczeniami II jest gmina Leśna, gmina wiejska Lubań, miasto Lubań, Olszyna, Platerówka oraz Siekierczyn.

- Dla nas zmienia się tyle, że dziki, które zostały odstrzelone na wniosek wojewody w trybie z odstrzału sanitarnego muszą być patroszone w wyznaczonych przez Powiatowy Inspektorat Weterynarii miejscach. Ponadto nie można od przyszłego tygodnia polować na dziki z psami. Musimy też regularnie planować i dokonywać przeszukań terenu w poszukiwaniu padłych dzików. Póki co nic nie znaleźliśmy - poinformował nas jeden z lubańskich myśliwych.

Dla zainteresowanych pełna treść rozporządzenia znajduje się w załączniku.

- Bacznie przyglądamy się żniwom kukurydzy. Zazwyczaj tam w pierwszej kolejności pojawiały się truchła zarażonych dzików. Współpraca kół łowieckich z okolic z PIW układa się wzorowo. Mamy duże wsparcie oraz pomoc - dodaje myśliwy.

red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lubaniak
lubaniak 26.10.2021, 11:03
Polityczna choroba. Ta, ma wyeliminować nas z rynku wieprzowiny, tak jak wcześniej ptasia grypa z rynku drobiu. Ogladajcie m.in., na YT jak służby weterynaryjne radzą sobie z polskimi chlewniami.
oiu
oiu 26.10.2021, 09:26
zachodni sposób na wykończenie Polskiego rolnictwa .

Pozostałe