Zmiany zasad podróży do Czech, Polska na czerwonej liście

  • 25.10.2021, 12:52 (aktualizacja 25.10.2021, 15:08)
  • red.
Zmiany zasad podróży do Czech, Polska na czerwonej liście

Podziel się:

Oceń:

Od dziś Polska, podobnie jak Cypr i Holandia, jest traktowana przez Czechy jako państwo o wysokim stopniu ryzyka epidemicznego, dlatego zmieniły się zasady podróżowania do Republiki Czeskiej. Jedynie tranzyt przez Czechy do 12h odbywa się bez ograniczeń. 

Czesi w sobotę odnotowali najwyższą liczbę nowych zachorowań na Covid-19 od marca 2021 roku. W związku z niekorzystnym rozwojem epidemii w kraju, władze wprowadziły dodatkowe obostrzenia i zaktualizowały mapę krajów według ryzyka choroby. Polska dołączyła do krajów wysokiego ryzyka (kolor czerwony), dlatego przed przyjazdem do Czech polscy obywatele muszą wypełnić formularz przyjazdu i na żądanie kontroli granicznej przedstawić jego potwierdzenie. Obowiązek wypełnienia formularza dotyczy zarówno podróżnych zaszczepionych, jak i tych niezaszczepionych.

Zaszczepieni

Podróżujący z Polski do Czech mają obowiązek okazania zaświadczenia o przyjęciu dwóch dawek szczepionki na COVID-19 (upłynęło min. 14 dni od drugiego szczepienia lub min. 14 dni od przyjęcia szczepionki jednodawkowej), odbyciu choroby (upłynęło nie więcej niż 180 dni) lub wykonania testu (antygenowy ważny 48h lub PCR ważny 72h – obowiązuje osoby powyżej 5 roku życia). Honorowane są tzw. paszporty COVID-owe lub zaświadczenia krajowe przetłumaczone na język czeski/angielski. Przed przekroczeniem granicy podróżujący mają obowiązek wypełnienia formularza lokalizacyjnego.

Konieczne też będą testy

Pasażerowie muszą przed podróżą do Czech wypełnić formularz przyjazdu i na żądanie w kontroli granicznej przedstawić potwierdzenie jego wypełnienia.
Przed rozpoczęciem podróży do Czech komunikacją miejską (zwłaszcza samolotem, pociągiem, autobusem) pasażerowie muszą posiadać pisemne potwierdzenie od świadczeniodawcy o negatywnym teście antygenowym (maks. 48 godzin od pobrania) lub pisemne potwierdzenie od akredytowane laboratorium z ujemnym wynikiem testu RT-PCR (maks. 72 godziny od pobrania). Przewoźnicy nie pozwolą na przewóz pasażerów, którzy nie złożą formularza testu i przylotu SARS-CoV-2.
Po wjeździe na terytorium Republiki Czeskiej należy poddać się testowi RT-PCR w celu stwierdzenia obecności wirusa SARS-CoV-2 w dniu 5, ale nie później niż w dniu 14. Samoizolacja jest wymagana do momentu uzyskania wyniku testu RT-PCR dla SARS-CoV-2.
Obywatele Republiki Czeskiej i towarzyszący im członkowie rodziny posiadający zezwolenie na pobyt czasowy wydane w Republice Czeskiej, obywatele Unii Europejskiej posiadający zezwolenie na pobyt czasowy wydane w Republice Czeskiej, cudzoziemcy posiadający zezwolenie na pobyt stały wydane przez Republikę Czeską w przypadku podróżują do Czech transportem indywidualnym nie muszą przejść testu przed rozpoczęciem podróży, ale test RT-PCR należy wykonać po wjeździe na terytorium Czech nie wcześniej niż 5 dnia, ale nie później niż 14 dnia. Do momentu uzyskania wyniku testu RT-PCR wymagana jest samoizolacja.

 

red.

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Zaszczepiony
Zaszczepiony 28.10.2021, 08:21
Jeżdze tam na narty .mam paszpord kowidowy.Fajnie wiecej miejsca na stokach mniejsze ceny w hotelach .pozdrawiam
Zaszczepiona
Zaszczepiona 27.10.2021, 16:56
Nie wybieram się do nich :-).

Pozostałe