Leśna na szlaku tajemnic

  • 25.10.2021, 09:31 (aktualizacja 25.10.2021, 15:00)
  • Be Active Leśna
Leśna na szlaku tajemnic

Podziel się:

Oceń:

Las, który leczy... prozdrowotna ścieżka “Izerskich kąpieli leśnych” w Leśnej już otwarta!

Wejdź do lasu. Wędruj powoli. Oddychaj głęboko. Uspokój myśli. Wdychaj leśne aromaty. Wyostrz zmysły... Japończycy nazywają to shinrin-yoku czyli kąpielą leśną. Sztuka ta polega na powolnych spacerach po lesie, zanurzeniu się w jego atmosferę oraz poznawane natury poprzez 5 zmysłów, czyli za pomocą słuchu, węchu, smaku, wzroku i dotyku. Azjatyccy lekarze już od ćwierć wieku wysyłają swoich pacjentów do lasu, by ci szybciej tam zdrowieli i wzmacniali osłabiony chorobą organizm. Już w latach 80. przeprowadzono pierwsze badania dowodzące, że nieśpieszne spacery po lesie, podczas których uczestnicy głęboko wciągali powietrze do płuc, mają niezwykle pozytywny wpływ na zdrowie. Kąpiel leśna to rodzaj naturalnej aromaterapii. Naukowcy twierdzą, że wdychając lotne substancje aromatyczne emitowane przez drzewa i inne rośliny leśne, uodparniamy organizm na choroby. Związki te, zwane fitoncydami, mają silne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze (to takie leśne antybiotyki). Niektóre z nich zabijają drobnoustroje, inne hamują procesy życiowe mikrobów. Niewiarygodnie? Nic mylnego, udowodniono, że shinrin-yoku obniża ciśnienie krwi, reguluje puls, zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu), dodaje sił witalnych, łagodzi stany depresyjne. Przede wszystkim jednak kąpiel leśna stanowi rodzaj szczepionki immunologicznej, ponieważ przyczynia się do produkcji komórek NK (od ang. natural killer, czyli naturalni zabójców), które występują w naszym układzie odpornościowym i jako jedne z pierwszych przystępują do walki z patogenami próbującymi infekować organizm. Poza tym przyroda pozytywnie wpływa na nasz umysł, bo ma w sobie to coś, co uszczęśliwia nas w inny sposób niż przyjaciele, rodzina czy muzyka. Więź z przyrodą jest w nas głęboko zakorzeniony, jest intuicyjny i instynktowny. Ludzkość rozumie to od tysięcy lat. Odgłosy lasu, zapach drzew, słońce rzucające promienie przez liście, czyste i pełne świeżego tlenu powietrze, szum wody, szmer wiatru wszystko to przynosi nam poczucie ukojenia. W takich okolicznościach zapominamy o stresie i zmartwieniach, odprężamy się i zaczynamy logicznie myśleć. Przebywając na łonie natury odzyskujemy dobry humor, siły i energię co sprawia, że czujemy się młodsi, rześcy i pełni życia. 

Zainspirowani japońską sztuką kąpieli leśnych oraz chęcią aktywizacji lokalnego społeczeństwa do ruchu na świeżym powietrzu, Stowarzyszenie Be Active Leśna, postanowiło stworzyć ścieżkę shinrin-yoku  na terenie kompleksu leśnego Zamkowy Las w Leśnej, tuż obok Osiedla. Wiemy o tym, że piękna, różnorodna, bogata fauna i flora Przedgórza Izerskiego jest miejscem idealnym do praktykowania kąpieli leśnych, a bliskość zamku Świecie, zamku Czocha i szczytu Wojkowa (najwyższe wzniesienie Przedgórza Izerskiego) dodatkowo uatrakcyjnia wyjątkowość Zamkowego Lasu. Doceniamy walory przyrodnicze znajdujące się wokół nas, chcemy je promować i jednocześnie dbać o nie. Zdajemy sobie sprawę, że mieszkańcy silnie uprzemysłowionych i zaglomeryzowanych miast, mogą tylko marzyć o takich pięknych i dużych kompleksach leśnych, jakie znajdują się w gminie Leśna. Dzięki sponsorom kopalni Kruszywa Polskie SA (5 166,00 zł), bankowi BNP Paribas (4 000,00 zł) oraz pozwoleniu Nadleśnictwa Świeradów, udało nam się zrealizować plan budowy szlaku. Na 2 kilometrowej trasie umieściliśmy 6 tablic edukacyjnych zawierających instrukcje i podpowiedzi, jak korzystać z dobrodziejstw leśnych kąpieli; 4 kolorowe tablice dla dzieci, które opisują budowę i funkcje lasu, uczą rozpoznawać ślady zwierząt i pokazują zasady zabierania grzybów w lesie. Zapraszamy wszystkich mieszkańców powiatu lubańskiego już 30.10.2021 r. do „wyprowadzenia swoich zmysłów na spacer”, poprzez uczestnictwo w biegach, nordic walking i spacerze shinrin-yoku z przewodnikiem, które organizujemy na terenie Zamkowego Lasu w Leśnej. Szczegóły imprezy w plakacie.

Dziękujemy wszystkim sponsorom (Kruszywa Polskie SA, Bank BNP Paribas), Nadleśnictwu Świeradów, wolontariuszom i sołectwom: Stankowice, Świecie i Wolimierz za pomoc i inspirację przy realizacji projektu.

 

Be Active Leśna

Zdjęcia (10)


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Piękne Świecie, ws. Świecie
Piękne Świecie, ws. Świecie 25.10.2021, 12:28
Świetnie, że w tak pięknym terenie dostrzega się walory natury i tego regionu. Super jeszcze będzie, jeśli choć dla podniesienia rangi, na bieżąco utrzymywana będzie estetyka tych obiektów. Choć wielkim wyzwaniem byłoby dostrzeżenie terenów doskonałych pod ścieżki rowerowo- spacerowe w sołectwach gminy Leśna. Byłaby to super promocja zdrowia, posiadanych zasobów itp., tak jak to się dzieje na .......zachodzie, albo w gminach w Polsce. Nie trzeba nawet dużych zasobów finansowych, ale pomysłu, racjonalnego podejścia do trendów zagospodarowania przestrzennego, czy samych chęci. Pięknie byłoby, aby pozarastane brzegi wylanego asfaltu, wielu rowów, dróg wewnętrznych odsłoniły ten majątek, którym miejscowości dysponują. Ale i też dobrym kierunkiem, byłoby odejście od mentalności "po co, na co, to nie dla nas, to już nie my, a mnie i tak zaraz tu nie będzie, a my jeszcze tylko rok-dwa i wyjeżdżamy stąd, czy...ach, gmina i tak pieniędzy na nic ni mo. Pokażmy, że mimo złej woli niektórych, my jesteśmy tu i też chcemy pokazać się z dobrej strony, pomimo wioski rozciągniętej kilometry.

Pozostałe