Wichura podsumowanie. Strażacy interweniowali 65 razy

  • 22.10.2021, 11:27 (aktualizacja 22.10.2021, 12:03)
  • red.
Wichura podsumowanie. Strażacy interweniowali 65 razy

Podziel się:

Oceń:

Wczorajszy dzień zakończył się 65 interwencjami, do których wzywano strażaków, ręce pełne roboty miały również inne służby. Wiatr osiągający w podmuchach nawet 100 km/h niszczył sygnalizacje świetlne, łamał drzewa i zrywał bilbordy.

Wczoraj największe porywy wiatru zanotowano na Śnieżce, osiągały one tam wartości przekraczające 157km/h. W Zgorzelcu odnotowano porywy wiatru o prędkości 100 km/h a w Świeradowie- Zdroju 86,4 km/h.

Wiejący przez cały dzień porywisty wiatr poczynił wiele szkód, tylko wczoraj (21.10) strażacy interweniowali 65 razy. Najwięcej interwencji dotyczyło nizinnej części powiatu lubańskiego, porywisty wiatr uszkodził 4 dachy, między innymi w Wyrębie, Kościelniku i gminie Lubań. Zerwał dwa bilbordy na ul. Rybackiej i Szkolnej w Lubaniu. Upadające drzewa i łamiące się gałęzie uszkodziły wiele aut, do trzech takich przypadków wzywani byli strażacy, jednak wiemy, że podobnych sytuacji było dużo więcej. Pozostałe zdarzenia dotyczyły drzew powalonych na drogi i linie energetyczne. Najwięcej zdarzeń dotyczyło Lubania i gminy Lubań, jednak strażacy wzywani byli do zdarzeń na terenie całego powiatu.

Porywisty wiatr dwukrotnie uszkodził sygnalizację świetlną w Lubaniu, wywracał śmietniki i mniejsze przedmioty. Doszło też do sytuacji, która nie powinna się zdarzyć. Przy boisku szkolnym w lubańskiej "jedynce" podmuch wiatru połamał piłkochwyty, na których rozwieszona była siatka. Na szczęście nikt nie ucierpiał w zdarzeniu.

Mocno powiało też w powiecie lwóweckim, tam strażacy interweniowali ponad 80 razy. Uszkodzonych zostało 6 budynków, 3 garaże, 2 samochody, 5 linii energetycznych, a kilkadziesiąt drzew blokowało drogi. W całym kraju w ciągu ostatniej doby strażacy przeprowadzili 10 361 interwencji związanych z silnym wiatrem. Najwięcej, bo aż 2201 w województwie dolnośląskim. 1920 - wielkopolskim; 1193 - kujawsko-pomorskim; 891 - zachodniopomorskim; 877- mazowieckim; 808 - lubuskim.  W całym kraju w wyniku wczorajszej wichury życie straciły 4 osoby, a 8 zostało rannych. 

Wiele pretensji popłynęło również pod adresem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które pierwsze alerty do mieszkańców Lubania zaczęło wysyłać po godzinie 15. - Nie dostałem żadnych ostrzeżeń z RCB! Gdybym wiedział, że będzie tak wiało nie wysłałbym ciężarówki do Wrocławia - usłyszeliśmy od lubańskiego przedsiębiorcy, którego auto silny wiatr wywrócił na autostradzie.

Niestety to nie koniec wietrznej pogody. Na dziś 22.10 IMGW wydało kolejne ostrzeżenie. Od godziny 14 do 21. prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 25 km/h do 40 km/h, miejscami w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu i zachodu.

red.

Zdjęcia (26)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe