Wiatr łamie drzewa. Ostrzeżenie 2 stopnia

  • 21.10.2021, 12:19 (aktualizacja 21.10.2021, 13:15)
  • red.
Wiatr łamie drzewa. Ostrzeżenie 2 stopnia

Podziel się:

Oceń:

Wiejący od rana porywisty wiatr przysparza służbom dużo pracy. Ręce pełne roboty mają strażacy, druhowie OSP, pogotowie energetyczne i policja. Tylko strażacy od rana interweniowali już 20 razy.

Meteorolodzy już wczoraj zapowiadali, że w naszym regionie przez cały dzień wiał będzie porywisty wiatr. Wczorajsze ostrzeżenia mówiły jednak o pierwszym stopniu zagrożenia, dziś Wrocławski Wydział IMGW zmienił poziom zagrożenia na 2. Obecnie do 20. prognozuje się występowanie silnego wiatru z południowego - zachodu o prędkości od 35 do 45 km/h, który w porywach osiągał będzie 100 km/h.

W naszym regionie wiatr zaczął wzmagać się już po 8. Pierwsze zgłoszenia o powalonych drzewach zaczęły napływać około 9. Jedno z pierwszych powalonych drzew zablokowało drogę między Kościelnikiem a Jałowcem, usunęli je druhowie OSP z Radostowa. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W tym czasie strażacy Państwowej Straży Pożarnej zostali wezwani do pożaru garażu w jednym z zakładów produkcyjnych przy ul. Gazowej w Lubaniu. Sytuacja na szczęście została na czas opanowana i obeszło się bez większych strat.

Około 10. w działaniach były już niemal wszystkie dostępne jednostki PSP i OSP, w jednym czasie napłynęło tyle zgłoszeń, że do usuwania powalonego drzewa w Radogoszczy wezwani zostali druhowie OSP z Nowogrodźca.

Do godziny 12. na terenie powiatu lubańskiego strażaków wzywano 20 razy, poza wspomnianym pożarem pozostałe zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew i oberwanych konarów, które zrywały linie energetyczne, niszczyły dachy czy blokowały drogi.

Zniszczony dach budynku mieszkalnego w Kościelniku Średnim.

Zgłoszenia o powalonych drzewach napływały z Miłoszowa, Suchej, Kościelnika, Uniegoszczy, Radogoszczy, Radostowa, Siekierczyna, Włosienia, Lubania i Zapusty.

Sytuacji nie poprawia fakt, że z drzew nie opadły jeszcze liście i wiatr z łatwością łamie drzewa. Jak na razie nic nie zapowiada, aby sytuacja miała się zmienić wcześniej niż zapowiadali to meteorolodzy.

red.

Zdjęcia (24)


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

takjestzawsze
takjestzawsze 21.10.2021, 12:44
Ciężko jest wyciąć drzewa, które zagrażają bezpieczeństwu, które są blisko domów lub słupów energetycznych i parkingów, gdzie są zaparkowane samochody. Dopiero jak spadnie i są zniszczenia lub wypadki śmiertelne to wtedy dopiero łaskawie coś się z tym robi.
Dendro
Dendro 23.10.2021, 12:49
No właśnie.... ale które zagrażają?
wiochal
wiochal 21.10.2021, 16:20
Spróbuj uzyskać pozwolenie na wycięcie starodrzewu na swojej działce, wtedy będziesz wiedział jaka jest papierologia aby to uzyskać.Proszę się przejechać rowerkiem drogą Kościelniki - Leśna przez Szyszkową, wówczas zobaczysz jakie spróchniałe są drzewa przy drogach. Właścicielem jest Starostwo ale wszyscy kładą na to lagę.
Leo
Leo 21.10.2021, 15:01
Niestety to nie jest takie proste, że bierzesz piłę i obcinasz ...

Pozostałe