Delta Plus bardziej zakaźną pododmianą? Eksperci obawiają się nowych mutacji

  • 20.10.2021, 11:07 (aktualizacja 20.10.2021, 11:25)
  • News4Media
Delta Plus bardziej zakaźną pododmianą? Eksperci obawiają się nowych mutacji iStock

Podziel się:

Oceń:

Wariant Delta uchodzi za najbardziej zagrażającą odmianę wirusa COVID-19. Naukowcy zaczęli przyglądać się jego nowej mutacji, która może charakteryzować się większą odpornością i zakaźnością. Wstępne obserwacje wykazały również, że AY.4.2 rozprzestrzenia się o wiele szybciej, niż poprzednie wersje.

Delta dominuje od miesięcy

Jeszcze przed wakacjami Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegała, że wariant Delta koronawirusa jest o 60 proc. bardziej zakaźny niż jego poprzednicy. Do dziś uznawany jest za też za dominujący i szczególnie groźny dla ludzkiego organizmu. Eksperci twierdzą, że w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do obumierania tkanek i amputacji kończyn. Teraz specjaliści z Wielkiej Brytanii poddali ścisłej obserwacji odmianę Delta Plus. AY.4.2 zawierającą mutacje, które mogą pomóc wirusowi w przetrwaniu. Choć problem występuje obecnie lokalnie, podobnie jak poprzednie wersje, wkrótce podobne przypadki mogą zacząć pojawiać się na całym świecie.

Oddziaływanie na ludzkie komórki

Badania nad Deltą Plus prowadzone są już od lipca. Choć nie sklasyfikowano ich jako szczególne zagrożenie, eksperci nie wykluczają takiego scenariusza. Pododmiana dotyczy białka kolczastego, które wykorzystywane jest przez wirusa do penetracji ludzkich komórek.

„Dwóch ekspertów — Jeffrey Barrett, dyrektor Covid-19 Genomics Initiative w Wellcome Sanger Institute w Cambridge oraz Francois Balloux, dyrektor University College London Genetics Institute twierdzi, że AY.4.2 wydaje się być o 10 do 15 procent bardziej zakaźny niż oryginalny wariant Delta, który zdominował przypadki Covid na całym świecie.” – czytamy na łamach Financial Times.

Pozostaje na etapie obserwacji

Badacze apelują, aby nie wpadać w panikę i zapowiadają dalsze analizy rozwoju Delty Plus. Chcąc zachować szczególną ostrożność w wysuwaniu nowych teorii, zapowiadają jednak, że jeśli potwierdzą się przypuszczenia, AY4.2 może okazać się najbardziej zakaźnym szczepem. Z kolei rzecznik premiera Wielkiej Brytanii zapewnił, że w razie potrzeby zostaną podjęte natychmiastowe i niezbędne działania. Eksperci podkreślają, że nadal kluczową rolę odgrywają szczepienia, a uzupełnieniem linii obrony są testy, terapie, badania i porady.

News4Media

Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Obserwator
Obserwator 24.10.2021, 14:08
Wirus bedzie wsrod nas tyle, ile ktos odpowiedzialny za to ze jest, powie dosyć .Na kazda odmiane nowe szczepienie bo oto własnie chodzi .Zaszprycujom nas na smierc .
Maryjan
Maryjan 21.10.2021, 07:56
Szkoly sa inkubatorem ale minister zaklina
Xyz
Xyz 21.10.2021, 10:03
Inkubator to masz chyba zamiast głowy... Szpitale są inkubatorami, markety, urzędy, galerie handlowe, parki, teatry.... I tak dalej... Wyłącz telewizor... Zacznij czytać, słuchać nie tylko mainstrmowych "ekspertów"....
A jak masz paranoje, to załóż szmate na twarz, zamknij się w domu i daj żyć innym...
Żyjemy cały czas z wirusami, grypa ma większą śmiertelność niż ten twój wirus (naukowo to potwierdzili...), a paranoje robią i wodę z mózgu ludziom...
Życzę dużo dobrego.
Marian
Marian 20.10.2021, 15:29
Może napiszecie o podwyżkach gazu, energii, jedzenia, paliwa itd. Nie trzeba epidemii.
123
123 20.10.2021, 18:26
Tego na elubań nie przeczytasz,bo wiadomo skąd jest ten portal finansowany.
Xyz
Xyz 21.10.2021, 10:04
Nie no przecież napisali o podwyżkach od nieruchomości... 😋😁😎
zulu
zulu 20.10.2021, 13:52
Telenowela covid -ciąg dalszy.Odcinek 7293.

Pozostałe