Nobel z chemii przyznany. Tym razem dwóch laureatów

  • 06.10.2021, 12:46 (aktualizacja 06.10.2021, 13:40)
  • News4Media
Nobel z chemii przyznany. Tym razem dwóch laureatów Nobel Prize Benjamin List i David W.C. MacMillan

Podziel się:

Oceń:

Akademia Noblowska ogłosiła, kto w tym roku został laureatem najważniejszej na świecie nagrody naukowej. Wskazano zwycięzców w dziedzinie chemii. Czym sobie zasłużyli na zaszczyty?

Dzień po dniu przedstawiani są zdobywcy Nagrody Nobla w kolejnych kategoriach. Do tej pory poznaliśmy zwycięzców z zakresu fizjologii lub medycyny oraz fizyki. W środę szwedzka akademia podała nazwiska naukowców docenionych za ich dokonania w dziedzinie chemii. Nobla 2021 otrzymali: Niemiec Benjamin List i Brytyjczyk David W.C. MacMillan. Każdy z nich odbierze medal, dyplom oraz połowę nagrody pieniężnej. To 10 mln koron szwedzkich (ok. 4,3 mln zł) do podziału.

List i MacMillan na to wyróżnienie zasłużyli, prowadząc badania nad „nowym, precyzyjnym narzędziem konstruowania cząsteczek: katalizy organicznej.” - tak podała szwedzka akademia, tłumacząc jednocześnie, że praca naukowców miała wpływ na rozwój farmacji i jednocześnie sprawiła, że chemia stała się bardziej ekologiczna. „Naukowcy od dawna wierzyli, że dostępne są tylko dwa rodzaje katalizatorów: metale i enzymy. Niezależnie od siebie laureaci Nagrody Nobla Benjamin List i David W. C. Macmillan opracowali trzeci typ – asymetryczną katalizę organiczną” - orzekł komitet noblowski.

Co osiągnięcia naukowców oznaczają w praktyce? W wielkim skrócie: opracowany przez nagrodzonych katalizator - jak każdy inny - przyspiesza procesy chemiczne przy np. produkcji farmaceutyków. Osiągnięciem noblistów jest to, że znaleźli sposób, aby tym katalizatorem były cząsteczki organiczne, które po wykorzystaniu ulegną biodegradacji. To duży krok w stronę tzw. zielonej chemii, która nie szkodzi środowisku naturalnemu.

W czwartek poznamy zdobywcę Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dzień później zostanie ogłoszony laureat Pokojowej Nagrody Nobla, a w poniedziałek będzie przedstawiony zwycięzca w zakresie ekonomii.

News4Media

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Roman_L
Roman_L 07.10.2021, 12:07
Natomiast przy okazji Nobla....
PILNE!
Statuetki Najbardziej Oderwanych od Rzeczywistości zostały przyznane. Radosna uroczystość wręczenia nagród odbyła się bez błysku fleszy i obecności dziennikarzy. Nagrodzeni to ludzie skromni, kierujący się zasadą: pokora, praca umiar.
=================
Wyróżnienia:
Minister Janusz Kowalski o polskim hymnie, którego słów zapomniał: Jestem zestresowany. Poza tym woli śpiewać Rotę, a szczególnie fragment: nie będzie Niemiec pluł nam w twarz.
======================
Rafał Ziemkiewicz o podróżowaniu: Osobiście uważam, że więcej traci Wielka Brytania nie wpuszczając mnie, niż ja.
Miejsce III - Adam Glapiński o cudach: To cud polskiej gospodarki. Takich sukcesów nie mieliśmy od czasów rozbiorów.
Miejsce II - Przemysław Czarnek o sobie: Żadnych porażek nie widzę.
Miejsce I - Beata Szydło o Polsce: Wielu chciałoby żyć w tak praworządnym kraju.
========================
Kapituła wręczająca statuetki Najbardziej Oderwanych od Rzeczywistości zdaje sobie sprawę, że wyróżnienie nie jest tak cenne, jak Posążek Jana Szyszki, który jest tajemniczą nagrodą dla zasłużonych leśników i Tadeusza Rydzyka, ale liczy na to, że stanie się coraz bardziej popularne, a nagrodzonych będzie coraz więcej.
W zasadzie, biorąc pod uwagę poziom kandydatów, nagrodę będzie trzeba wręczać codziennie.

Pozostałe