Wideoinformator

  • 06.10.2021, 13:05 (aktualizacja 06.10.2021, 13:31)
  • ŁCR
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Łużyckie Centrum Rozwoju przegotowało materiał wideo w którym dowiecie się o inwestycjach, które są i będą wykonywane dzięki pozyskanym przez samorząd dotacjom.

 

Choć potrzeb jest wiele, to niestety budżet miasta pozwala na realizację tylko wybranych zadań. Z pomocą przychodzą środki zewnętrzne, po które Lubań chętnie sięga i to z dużym powodzeniem.

W tym roku nasze miasto przystąpiło do partnerstwa, którego celem jest modernizacja energetyczna budynków placówek edukacyjnych, znajdujących się w Lubaniu, w niedalekiej Gminie Gromadka oraz we Lwówku Śląskim.

W naszym mieście kompleksowej termomodernizacji doczeka się Szkoła Podstawowa nr 2, a rozpoczęcie przygotowań do realizacji inwestycji planowane jest jeszcze na ten rok.

Zakres prac obejmuje termomodernizację dachu wraz z instalacją fotowoltaiczną, wymianę okien, wymianę drzwi zewnętrznych, modernizację oświetlenia, modernizację instalacji ciepłej wody użytkowej i drobne prace modernizacyjne w środku – zapowiedział Mariusz Tomiczek, Główny Specjalista zajmujący Samodzielne Stanowisko ds. Funduszy Zewnętrznych i Rozwoju.

Przewidywana wartość robót to ponad 2 mln zł, z czego 3/4 stanowić będzie dofinansowanie unijne.

Nowoczesna szkoła ma nie tylko uczyć, ale i przekazywać dobre wzorce. W dobie kryzysu klimatycznego, wszelkie działania, zmierzające do ograniczenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, są szczególnie cenne.

Z całą pewnością zaplanowane remonty wpłyną na poprawienie jakości pracy i nauki uczniów w tym budynku. Na pewno będzie ciszej, na pewno będzie cieplej i co najważniejsze – na pewno będzie proekologicznie – podkreśliła Izabela Rożko, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 2 w Lubaniu.

Gmina Miejska Lubań pozyskała środki z Urzędu Marszałkowskiego na modernizację ponad 600 metrów bieżących chodników przy ul. Kopernika i Wojska Polskiego. Choć część prac jest już ukończonych, sporo jest jeszcze do zrobienia.

Jak to przy tego typu inwestycjach, zawsze pojawia się kwestia prac dodatkowych. Tutaj, jeżeli chodzi o ul. Kopernika, pojawiła się konieczność rozpięcia deszczówki z kanalizacją sanitarną. To też czynimy, co być może troszeczkę zwolniło tempo prowadzonych prac, niemniej jednak uważam, że termin realizacji będzie dotrzymany – wyjaśnił Arkadiusz Słowiński, Burmistrz Miasta Lubań.

Odpływ wody z rynien zostanie skierowany do kanalizacji deszczowej, tak aby wody opadowe nie trafiały do miejskiej oczyszczalni.

Nowe chodniki to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa pieszych. Te chodniki były już tak nieładne i wykolejone takie. Koleiny były, że można było nogę złamać, a teraz bardzo fajnie jest – cieszyła się pani Urszula, mieszkanka kamienicy przy ul. Kopernika.

Przejściowych niedogodności nie da się jednak uniknąć. Długo tu czekaliśmy, bo wieczorami nieraz lampy nie paliły, a ten chodnik był fatalny. Można było sobie krzywdę zrobić. No ale wreszcie się doczekaliśmy. Mam nadzieję, że dożyję tego! – opowiadał pan Tadeusz.

Kompleksowo wykonane prace, to w dalszej perspektywie same korzyści – tak dla mieszkańców, jak i dla miasta. Zakończenie inwestycji planowane jest jeszcze w tym miesiącu.

ŁCR

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Mieszkanka
Mieszkanka 07.10.2021, 13:24
A ulica glowna to dalej w zaplakanym stanie

Pozostałe