Ku pamięci Ludwika Anioła

  • 04.10.2021, 17:55 (aktualizacja 04.10.2021, 18:18)
  • red./ŁCR
Ku pamięci Ludwika Anioła ŁCR

Podziel się:

Oceń:

Na elewacji kamienicy gdzie przez lata mieszkał Ludwik Anioł odsłonięto tablicę upamiętniającą tę wybitną postać.

Uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej odbyła się w sobotnie popołudnie przed jedną z kamienic we wschodniej części lubańskiego rynku. Właśnie tam przez wiele lat mieszkał Ludwik Anioł.

Pamiątkowa tablica zawisła z inicjatywy Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc a sfinansował ją lubański samorząd. W ten sposób w setną rocznicę urodzin tego wyjątkowego człowieka uczczono jego pamięć.

Janusz Kulczycki, prezes SMGŁ, przedstawił zebranym sylwetkę niezwykłego lubanianina – żołnierza AK, nauczyciela Polski Podziemnej, pedagoga, społecznika, działacza PTTK , harcerza i przede wszystkim zasłużonego mieszkańca Lubania. Małgorzata Grzesiak, miejska radna - jako chrześnica profesora - uzupełniła tę opowieść o mniej znane "smaczki", z sentymentem wspominając pierwsze fotografie rodzinne, wykonane przez "wujka" Ludwika, ale i pierwszą dwóję, jaką dostała w szkole właśnie od niego.

Przybyłych gości w imieniu burmistrza powitał Stanisław Jastrzębski, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lubań, szczególne serdeczności kierując do krewnych Pana Anioła, którzy specjalnie na tę okazję przyjechali z Niemiec. Nie zabrakło także wychowanków profesora i innych osób, w których życiu lubański Anioł zostawił swój ślad na zawsze.

Pewne postaci nie umierają, dopóki trwa pamięć o nich, a kogoś takiego, jak Ludwik Anioł zapomnieć nie sposób.

red./ŁCR

Zdjęcia (9)

Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Weronia
Weronia 06.10.2021, 08:36
Pan Ludwik Anioł - świeć Panie nad jego duszą - w grobie się przewraca po oglądaniu tej kabaretowej farsy niby na jego cześć. A już udziału w tym cyrku swojej chrześnicy to już pewnoscią się nie spodziewał. No ale cóż począć - takie czasy!
Monisia
Monisia 05.10.2021, 22:07
Tłum się zebrał - a najbardziej zapromował się v-ce przewodniczący. Też ma parcie na szkło a tu taka okazja - ani burmistrza, ani zastępcy, ani przewodniczącego rady - no to wskoczył Stasiu w świąteczny garnitur i pobieżał do Rynku. A jaki się fotogeniczny w tym ancugu się zrobił. JUż nawet wie jak zapozować i w jakiej pozie.
Macie chyba w planie jeszcze kilka tablic zawiesić.
Krzysiek
Krzysiek 05.10.2021, 16:37
Kurna, taka impreza i przegapiłem. Nie mogę sobie tego darować. Domagam się od miasta więcej takich atrakcji, najlepiej codziennie! Przytwierdzajmy tablice, budujmy pomniki, organizujmy odczyty, msze, stawajmy przebierańców w gotowości bojowej. Tego nam trzeba, tylko tego w tym grajdole!
P.S. Nawet po śmierci nie dadzą człowiekowi spokoju.
Mieszkaniec123
Mieszkaniec123 05.10.2021, 14:24
A pomnik później?W tym kraju to jakieś hobby dla włodarzy.Pomniki i tablice.Kto za to płaci?Kto na tym zarabia?
Lubanianka
Lubanianka 04.10.2021, 22:11
Czy wam już odbija do reszty- czyście poszaleli? Ustawiać wartę honorową z bronią przy odprawianiu teatru pamięci człowieka który byl przede wszystkim wychowawcą młodzieży? A gdzie są delegacje - poczty sztandarowe szkol lubańskich. Toż to kabaret dla wybranych i porażka idei jaką chcieliście w tym upamiętnianiu wykazać.
Ojnaiwny
Ojnaiwny 04.10.2021, 20:47
Mieszkam tu już 40 lat . Śledzę historię podawaną również przez p. Kulczyckiego a o takim nazwisku słyszę pierwszy raz . mam uczucia mieszane . Oczywiście nie w stosunku do p. Anioła .
były uczeń
były uczeń 04.10.2021, 19:46
fajna inicjatywa!
Brygida
Brygida 04.10.2021, 22:13
A co w tym fajnego - ten żałosny pokaz...? I militaria przy człowieku o pokojowym stylu życia...?
Lubaniak
Lubaniak 06.10.2021, 13:01
W młodości pan Ludwik Anioł należał do AK, więc może dlatego ta warta honorowa.
Kinga
Kinga 06.10.2021, 13:58
No należał - ale tylko należał - nie walczył. Ujawnił się - uznał racje PRL-u i był przyzwoitym człowiekiem a szczególnie nauczycielem.

Pozostałe