Robert Obaz: Dyplomatyczny blamaż PiS w sprawie Turowa

  • 22.09.2021, 11:10 (aktualizacja 22.09.2021, 13:21)
  • Robert Obaz
Robert Obaz: Dyplomatyczny blamaż PiS w sprawie Turowa

Podziel się:

Oceń:

Od ponad 100 dni Mateusz Morawiecki zapewniał, że konflikt z naszymi czeskimi sąsiadami jest pod kontrolą a negocjacje idą w dobrym kierunku. 25 maja Piotr Muller informował triumfalnie w mediach społecznościowych, że „odbyło się spotkanie na którym ustalono ramy umowy między Polską i Czechami. Porozumienia, w którym zadeklarowano wycofanie skargi. Trwa przygotowanie finalnej umowy. Przed chwilą premierzy potwierdzili ustalenia przy porannym spotkaniu z Radą Europejską”. Chwilę później, Premier Czech Andrej Babis, w odpowiedzi zdementował informację polskiego rządu pisząc, że do żadnego porozumienia w sprawie Turowa nie doszło. - Pisze na swoim blogu poseł na Sejm Robert Obaz.

Kiedy Lewica domagała się informacji na temat „wskazania przyczyn, skutków i konsekwencji nakazania przez Trybunał Sprawiedliwości UE natychmiastowego wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów” punkt ten jakże niewygodny dla PiS został wykreślony z porządku obrad Sejmu w dniu 15 czerwca. Wówczas zapadła zasłona milczenia nad problemem, który dotyczy tysięcy mieszkańców regionu turoszowskiego. Sytuacji, w której znalazła się Bogatynia nie wyjaśniono ani posłom ani mieszkańcom.

Mimo spotkań i negocjacji, skuteczność polskich dyplomatów, w tym członków delegacji rządowej wysłanej do Czech w osobie Sasina czy Kurtyki, Czesi nie byli skorzy do podpisania porozumienia ze stroną polską. Artur Soboń w jednym z wywiadów przyznał otwarcie, że Czesi mają zdecydowaną przewagę w negocjacjach, są jej świadomi i potrafią ją wykorzystać. Może gdyby PiS, na czele z Premierem, jeszcze w lutym kiedy Czechy wniosły skargę do TSUE zaczęli działać, dzisiaj nie byłoby kar i ryzyka zamknięcia kopalni?

Jak trudna była sytuacja negocjacyjna, mogą świadczyć doniesienia medialne publikowane między innymi przez Dziennik Gazeta Prawna, który 13 września pisał otwarcie o impasie w negocjacjach i prawdopodobieństwie, że do podpisania umowy ze stroną czeską nie dojdzie.

Warto więc zapytać w momencie, w którym Polska ma płacić 2,3 mln zł dziennie, czy za partactwo dyplomatyczne rządu w tej sprawie płacić powinien PiS czy my wszyscy? To prawie 70 mln zł miesięcznie! To tyle, ile potrzebne jest co miesiąc na podwyżki o 230zł dla pielęgniarek i medyków. Te 70 mln mogłoby posłużyć na wybudowanie 15 nowych żłobków i przedszkoli w regionie. W końcu tylko 4 dni kar, które Polska zapłaci to rok funkcjonowania szpitala gminnego w Bogatyni. To pieniądze nas wszystkich, które obecny rząd zwyczajnie wyrzucił w błoto.

To co może dodatkowo złościć to milczenie PiSu w zakresie przyszłości regionu. Co z pieniędzmi na sprawiedliwą transformację? Co z edukacją i przemysłem nastawionym na górnictwo i wydobycie? Pozostawiono region samemu sobie bez zabezpieczeń i być może bez przyszłości, na którą tak mocno liczą mieszkańcy Bogatyni i okolic. 

Robert Obaz

Komentarze (14)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Michał Szczerbak górnik
Michał Szczerbak górnik 11.10.2021, 21:32
Prawda jest okrutna. Rząd Morawieckiego nas olał ciepłym moczem. Nie przewidział żadnych funduszy na transformację naszego terenu. Przewidział dla Bełchatowa a dla Turowa nie bo Turów dla nich to tylko zapadła dziura na końcu Polski. Zwleka w negocjacjach kluczy i kłamie nas zwodzi i oszukuje. Morawiecki to dwukrotnie skazany za kłamstwa oszust. Ludzie jesli dalej dacie sobą manipulować to Warszawa jest daleko i spuszcza nas jak wodę w toalecie my dla nich jesteśmy typowe mięso armatnie. Musimy wspólnie dla nas zjednoczyć sie i żądać od PISu poważnego traktowania bo inaczej cały worek turoszowski to dla nich za***
tom7
tom7 23.09.2021, 10:17
Trybunał Konstytucyjny trzeba pogonić, Premier od marca czeka na orzeczenie a oni przeciągają lewaki j*****
Wyp.... Z Polski
Wyp.... Z Polski 23.09.2021, 09:33
Lewactwo jączy, nałóżcie sankcje karajcie, jeden siedzi w Brukseli i nic nie pomaga tylko klaszcze na kary.
Wypier.. z Polski.
Dlatego was nie chcą bo nic pożytecznego nie robicie tylko wyprzedajecie Polskę pod pretekstem ekologi klimatu.
to ty ***u piszesz?
to ty ***u piszesz? 23.09.2021, 14:27
Za to wasz nowy jebni...y ład to sam pożytek.!!!! Przyjdzie czas ze wszyscy będziecie stąd spierd....ć, tylko problem w tym, że nie macie gdzie, bo z wszystkimi się ***e kłócicie!!!
gizmo
gizmo 23.09.2021, 08:10
I mówi to lewak :D
Man
Man 22.09.2021, 23:07
Premier bierze pieniądze żeby takie sprawy załatwiać i dobrze wiedział jak to sie skończy
Anna
Anna 22.09.2021, 15:12
Niemcy i Czesi po swojej stronie węgiel brunatny wybierają też a kary nie dostali mimo większego wydobycia niż w Polsce tylko nami pomiatają jak chcą.
Tet
Tet 23.09.2021, 10:22
@Anna to nie jest prawda . Sprawdź kto ile wydobywa ale prawdopodobnie temat nie wypływa bo ich wydobycie nie ma wpływu na okoliczne wioski .
Krzychu
Krzychu 23.09.2021, 10:05
No właśnie, tutaj powinna być odpowiedź polskiego państwa w postaci skargi na Czechy, a nie tylko obrona swoich racji i tłumaczenie się jak dzieci. Czechy są właścicielami nie tylko swoich ale i niemieckich kopalni i gdzieś ten węgiel muszą sprzedać. Polska nie ma atomu, zależna głównie od węgla, jak by zamknęli turów mieli by dwie korzyści, sprzedaż surowca i polskich pracowników. A w hiszpani kryzys i hiszpanka wzięła w łapę, bo kończy kadencję i kasa się przyda. Pracownicy turowa zapowiadają protesty, dobrze, ale czy bezduszne urzędasy w luxemburgu coś zrozumieją, tego nie wiem. Ja proponuję SKARGĘ na Czechy!!!!
Jan
Jan 23.09.2021, 21:31
Czechy właścicielami niemieckich kopalni ??? Zmień pomidory!
Krzychu
Krzychu 27.09.2021, 12:02
No tak grypsiarzu, jak by Tusk rządził to turów też byłby czeski, a jak byś nie wiedział to Lidl jest niemiecki. A z tymi pomidorami co chciałeś powiedzieć, dlaczego z taką agresją, ja nic złego nie napisałem ty g*****, cwaniaczku.
artek
artek 22.09.2021, 12:09
jak mozna z kims negocjowac jak druga strona nie ma ochoty na kompromis i szuka swoich korzysci politycznych w zblizajacych sie wyborach
Krzysiek
Krzysiek 22.09.2021, 16:13
Więc po co ***ić takie dyrdymały, że w ogóle trwały jakieś rozmowy.
*****
***
edeee
edeee 22.09.2021, 21:04
sam idź się XXXXX

Pozostałe