Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Patrol saperski podsumował dwa dni prac

  • 21.09.2021, 17:34 (aktualizacja 21.09.2021, 17:54)
  • red. / st. chor. sztab. Radosław Mazur
Podziemia Kamiennej Góry w Lubaniu. Patrol saperski podsumował dwa dni… Patrol Saperski 23 Śląski Pułk Artylerii w Bolesławcu

Podziel się:

Oceń:

Bolesławieccy saperzy jako pierwsi weszli do lubańskich sztolni i na zmianę z górnikami pracowali tam przez dwa dni. W tym czasie udało się zbadać 1/4 podziemnego kompleksu, sprawdzając czy nie został zaminowany. Co znaleziono wewnątrz i jak przebiegały prace?

Po 76 latach od wysadzenia wejść przez wycofujące się z Lubania wojska niemieckie, podziemia pod Kamienną Górą w Lubaniu zostały otworzone. Dokonali tego członkowie Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc w nocy z 15 na 16 września 2021 roku po ponad miesiącu prac górniczych i 10 latach przygotowań.

W czwartek rano dostaliśmy zgłoszenie, że znaleziono w podziemnym chodniku białe cienkie przewody elektryczne prawdopodobnie minerskie. Z uwagi na fakt, że sztolnie pochodziły z okresu II wojny światowej oraz że wejście do tuneli było wysadzone przez wycofujących się żołnierzy niemieckich, sprawę potraktowaliśmy bardzo poważnie. Rozpoczęliśmy działania minersko - pirotechniczne związane z rozpoznaniem znalezionych przewodów elektrycznych, jak i miejsca w którym znajdował się obiekt podziemny. - opisuje plut. Walery Czyż, z 23. patrolu saperskiego.

W ten sposób saperzy jako pierwsi rozpoczęli eksplorację tuneli od miejsca, gdzie znaleziono przewody. Zadaniem ich było wykrycie ewentualnych ładunków wybuchowych, do których mogły być podłączone przewody minerskie oraz przeprowadzenie rozpoznania minersko-pirotechnicznego podziemnych korytarzy.

Początkowo saperzy poruszali się bardzo powoli. Na wejściowym odcinku sztolni, który zabudowany był starą drewnianą obudową, po sprawdzeniu 3 każdych metrów wchodzili górnicy. Wzmacniali strop i ściany, przedłużali rury odprowadzające i doprowadzające powietrze oraz ustawiali czujnik wielogazowy, kontrolujący jego skład. Podczas dwóch dni prac saperzy sprawdzili 1/4 obiektu, ten według niemieckich map ma mieć długość 915 metrów.

Ostatecznie wykryto kilkanaście odcinków niemieckich przewodów minerskich oraz fragmenty lontu prochowego w różnych miejscach podziemi umieszczony na ścianach, belkach stropu lub leżących na spągu. Oprócz tego pod ziemią znaleziono wiele przedmiotów związanych z budową tych tuneli np. wagoniki górnicze, wiertła górnicze, kilofy, młoty, torowiska wąskotorowe oraz inne przedmioty.

Głównym problemem naszych prac było oświetlenie. Podziemia są wykute w bazalcie jest to czarna skała, która bardzo pochłania światło, więc wykorzystywaliśmy tu między innymi skonstruowane na ten cel przez SMGŁ z Lubania akumulatorowe podręczne oświetlacze. W naszej pracy przydało się i zostało wykorzystane w praktycznym działaniu zdobyte wcześniej doświadczenie w organizowanych już od kilku lat szkoleniach dla saperów w różnych obiektach podziemnych na Dolnym Śląsku. - relacjonuje plut. Walery Czyż.

Niestety z uwagi na niestabilną konstrukcję korytarzy prace saperskie w pozostałej części obiektu przerwano. Saperzy wrócą do prac pod ziemią gdy górnicy ustabilizują części korytarzy, które się osypały. Jednocześnie przerwano eksplorację kompleksu, bo znalezione przewody minerskie i fakt, że wejścia do sztolni zostały starannie wysadzone, każe zakładać, że w dalszej części obiektu kryć mogą się pozostawione przez niemieckich saperów pułapki.

Patrol Saperski stacjonuje w 23 Śląskim Pułku Artylerii w Bolesławcu jednostce bezpośrednio podległej dowódcy 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

red. / st. chor. sztab. Radosław Mazur

Zdjęcia (8)


Komentarze (6)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

aaa
aaa 22.09.2021, 17:14
tam nic nie ma!!!
Anna
Anna 22.09.2021, 19:22
to akurat już wiadomo i chyba dotarło do nich że to tylko czarna dziura...
Jontek
Jontek 22.09.2021, 10:35
Kuzynka fryzjerki sąsiadki klienta kioskarki mówiła, że panajerzusiowe suplementy pomogły na hemoroidy urzędnikowi z magistratu miejskiego
a słyszała o tym w kolejce po kartofle od pani co zna siostrę stylistki paznokci pierwszej żony tego urzędnika.
🤔🤔🤔
🤔🤔🤔 22.09.2021, 10:24
Przecież to radzieckie przewody minerskie i lont
saper
saper 22.09.2021, 19:22
Dokładnie. Masz rację. Schron wysadzili sowieci.
Удивлен (Zdziwiony)
Удивлен (Zdziwiony) 22.09.2021, 15:50
O, jaki znawca. Z fotki rozpoznał że przewody minerskie są ruskiej roboty. Какой ты молодец.

Pozostałe