Świeradów-Zdrój. Awaryjnie spuszczą ścieki prosto do Kwisy

  • 09.09.2021, 14:52 (aktualizacja 09.09.2021, 17:32)
  • Źródło: Lwówecki.info
Świeradów-Zdrój. Awaryjnie spuszczą ścieki prosto do Kwisy

Podziel się:

Oceń:

Ulewne deszcze to wyzwanie dla kanalizacji deszczowej w Świeradowie-Zdroju. Przy każdych większych opadach mieszkańcy kurortu publikują w internecie jak po ulicach uzdrowiska płyną fekalia. Zatkane studzienki i nieefektywna instalacja kanalizacyjna nie daje sobie rady z naporem intensywniejszych opadów, jeszcze w tym roku ma się to zmienić. Świeradowski magistrat znalazł częściowe rozwiązanie problemu.

Lekarstwem na płynące ulicami miasta fekalia ma być budowa przelewu burzowego z przepompowni ścieków ogólnospławnych przy ul. Bocznej w Świeradowie-Zdroju. Inwestycja będzie kosztowała 100 tys. zł i przekieruje nadmiar z przepompowni bezpośrednio do rzeki Kwisy. Przelew burzowy zlikwiduje problem płynących fekaliów po ul. 11-Listopada i Bocznej, a prace inwestycyjne niebawem ruszą.

„Wczoraj została wybrana najkorzystniejsza oferta na wykonanie przelewu burzowego wraz z wylotem ścieków burzowych do rzeki Kwisy z przepompowni ścieków ogólnospławnych przy ul. Bocznej w Świeradowie-Zdroju. - poinformował Mateusz Szumlas, radny Świeradowa-Zdroju.

Przelew burzowy ma rozwiązać doraźne, przy obfitych opadach, problemy z niewydolnymi studzienkami, a jak wpłynie na stan rzeki Kwisy? Sytuacja jeśli chodzi o ochronę środowiska, to jedno, a rzeczywistość jak widać to zupełnie coś innego. Wystarczy spojrzeć na jakość wody w zbiorniku Złotnickim, który znajduje się na Obszarze Chronionego Krajobrazu. Jeszcze do niedawna była zielona, a przy brzegach zalegał cuchnący szlam. Dla porównania w poprzednim roku sytuacja wyjątkowo wyglądała zupełnie inaczej (zobacz). Wówczas jednak przez wiele miesięcy panował lockdown, przez co branża turystyczna w Świeradowie-Zdroju cierpiała niemiłosiernie. Czy jedno z drugim się łączy? Wnioski pozostawiamy naszym Czytelnikom.

Źródło: Lwówecki.info

Komentarze (25)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

lkjh
lkjh 10.09.2021, 22:56
TO JEST TA 4 FALA

ha ha !
i tyle w temacie
Nysy
Nysy 10.09.2021, 17:47
Skandal. GUS podał ostatnio, ze Świeradów to 2 co do przychodów gmina w Polsce. Powinni odebrać jej miano "Zdrój".
Jan
Jan 10.09.2021, 16:10
W lesnej udają ze nie ma problemu. Nawet jak sie zglasza, ze sasiadka puszcza rowem detergenty, piana idzie z pralki , z wanny i ze zmywary to udaja glupka. Ze niby wiecej jest takich i co robic? Wiem co robic , karac i nie patrzec, ze morda szczeka. Syfiara.
Jakmar
Jakmar 10.09.2021, 15:24
Ja żądam skierowania odpływu cuchnących ścieków na posesję radnego Szumlasa, to będzie według mnie najlepsze rozwiązanie 😤
Do Jakmar
Do Jakmar 11.09.2021, 22:57
Pan Szumlas był przeciwko takiemu rozwiązaniu. Poinformował media tylko o takiej sytuacji :) Jako jedyny radny głosował przeciwko przekazaniu środków na ten cel, ma ostatniej sesji nadzwyczajnej :)
Georg
Georg 10.09.2021, 18:54
Ja mam lepsze, na posesję Rolanda!!!
Leśna
Leśna 10.09.2021, 07:18
Żądamy zdecydowanej reakcji burmistrza Leśnej, orędownika rozwoju turystyki. To do jego gminy spływają ścieki. Niedługo Jezioro Leśniańskie zamieni się w szambo i dołączy do listy straconych możliwości.
😁😁😁
😁😁😁 10.09.2021, 10:22
W pobiedbej też w rów i na drogę
taka prawda
taka prawda 09.09.2021, 23:22
Do mieszkańców miast i wiosek nie dociera prosta prawda.Kogo sobie wybieracie tak macie .Problem Kwisy to nie jest problem jednego miasta czy wioski.Wszyscy włodarze których to dotyczy mają was normalnie w ...upie.Urzędy typu ochrona środowiska czy sanepid to rodziny, pociotki lub znajomi waszych włodarzy i nic nie zrobią w waszych sprawach.
Turysta
Turysta 09.09.2021, 21:59
Sprawa ścieków ze Świeradowa, to przykrywka dla oczyszczalni w Gryfowie. Ścieki oczyszczone, czy nie oczyszczone trafiają z tej oczyszczalni prosto do jeziora. Niech ten gruby burmistrz z Gryfowa udowodni, że tak nie jest.
JA
JA 09.09.2021, 21:13
Sobie na podwórko zrób przelew pajacu a nie będziesz ludziom z orlowic, krobicy, mirska rzekę zanieczyszczal swoim gównem
ZLOTNICKIE
ZLOTNICKIE 09.09.2021, 21:11
wreczyc nagrode dla burmistrza... ZA POMYSL i szybkie zalatwienie smierdzacej sprawy
Bolek
Bolek 09.09.2021, 20:46
Prawie sprzedali nasz kamieniołom okupantowi. Coś to podejrzanie wyglada teraz cichutko.
Hogsofwar
Hogsofwar 09.09.2021, 20:28
Nie no k.... nie wierzę wy za 100 tys zł oficjalnie spuszczanie gówna do rzeki i ktoś dał na to pozwolenie heheheeheh , k...... Paranoja .
Temat dla Uwagi
Temat dla Uwagi 09.09.2021, 20:21
Polska, wszystko pod dywan. Świeradów ładny czysty a zanieczyszcza rzekę poniżej. Wstyd.
Radny jeszcze wypowiada się jakby to było normalne. Niech zabierze rodzinę na złotniki, zobaczy jaka zupa.
Pogonić ich ze stołków
Bozena
Bozena 09.09.2021, 19:45
Kogo to obchodzi ze musieli spuscic !!!!!Obciążyć urbanistow deweloperow kto madry buduje jedno na drugim co oni Monako chca przegonic chore
Ja.
Ja. 09.09.2021, 18:17
We wtorek Kwisa bardzo śmierdziała.
😐
😐 09.09.2021, 17:46
Zdjęcie powinno być te które na grupach ostatnio krąży
Podpis
Podpis 09.09.2021, 16:41
Sprawa do prokuratury.
😐
😐 09.09.2021, 16:15
Pogonić tego burmistrza i radę co na to pozwala.
Kwisa perła Dolnego Śląska. Chyba perła gówien hoteli Świeradowskich a na złotnikach szambo.
TVN powiadomiony czas powrócić do tematu
Obserwator1
Obserwator1 10.09.2021, 12:05
Tak TVN ci to załatwi he,he swoich notabli będzie oczerniał.Deweloperzy chyba też ręką w rękę zTVN możesz być spokojny Świeradów to jego wyborcy.Gratuluję pomysłu
Lubaniak
Lubaniak 09.09.2021, 15:46
Wygląda na to, że właściciele hoteli w tym tzw. kurorcie, mają urzędników z ochrony środowiska w kieszeni, bo jak inaczej wytłumaczyć istniejącą sytuację i planowane inwestycje (parki, ławeczki parkingi i inne pierdoły - zamiast inwestować w kanalizację i oczyszczalnie z prawdziwego zdarzenia), taniej jest Kwisę zamienić w ściek, a zalewy Złotnicki i Leśniański w szambo w imię dobrobytu właścicieli hoteli i ośrodków w Świeradowie "Zdroju" i nad w/w zalewami.
To jest Polska właśnie.
ChybaZdrowy
ChybaZdrowy 09.09.2021, 22:08
Niestety teraz takie medialne priorytety maja.Świeradów Zdrój…tak ciężko konkretnie zrobić z tym porządek?Na pewno coś też można wyrwać z UE na to.Tam gówna,a w Leśnej chlor.Ta woda z kranu nie spełnia na pewno żadnych norm.Śmierdzi bardziej niż na basenie,a dlaczego?Czyżby aby bakterii coli nie było?
!!!!!
!!!!! 10.09.2021, 08:14
Ale nie buduje się czyjejś promocji na zanieczyszczaniu innych.
Będzie pismo od mieszkańców okolicy o zabranie statusu zdroju.
Słynie z kąpieli leczniczych a gówna leje do rzeki. Będzie miał Zdrój.
Seba
Seba 09.09.2021, 15:07
Żenada zatruć rzekę i jeziora. Gdzie tu logika.

Pozostałe