Czy powinniśmy przyjmować cudzoziemców? Polacy zabrali głos

  • 31.08.2021, 10:09 (aktualizacja 31.08.2021, 11:58)
  • News4Media
Czy powinniśmy przyjmować cudzoziemców? Polacy zabrali głos gov.pl

Podziel się:

Oceń:

Od kilku tygodni z pierwszych stron gazet nie znika sytuacja panująca na polsko – białoruskiej granicy. Polacy wypowiedzieli się na temat polityki prowadzonej przez rząd w związku z przebywającymi tam imigrantami. Ocenili również, czy Polska powinna przyjmować cudzoziemców i jeśli tak, to na jakich warunkach.

Utkwili na granicy

W miejscowości Usnarz Górny położonej tuż przy granicy z Białorusią, od kilku tygodni koczuje kilkudziesięcioosobowa grupa imigrantów. Podające się za Afgańczyków osoby proszą o azyl w Polsce, jednak władze nie chcą dopuścić do ich wejścia na terytorium RP. Przez całą dobę uchodźców pilnują służby MON, Straż Graniczna i policja. Początkowo ustawiono tam również konstrukcję z drutu kolczastego. Teraz żołnierze ustawiają też ponad dwumetrowy płot wykończony concertiną. Według doniesień osób obecnych na miejscu, stan zdrowia przybyszy pogarsza się. Nie mogą skorzystać z podstawowej opieki zdrowotnej. Białoruś nie dopuściła również do przekroczenia granicy przez polską ciężarówkę z humanitarną.

Zapytali Polaków o zdanie

Firma  United Surveys, na zlecenie RMF FM i „Dziennika Gazety Prawnej”, przeprowadziła sondaż, w którym umożliwiła Polakom zabranie głosu w sprawie sytuacji na polsko – białoruskiej granicy. Respondenci odpowiedzieli na dwa pytania.

Czy popiera pan/i politykę polskiego państwa dotyczącą wydarzeń/sytuacji na granicy polsko-białoruskiej?

Zdanie badanych osób nie pozwoliło wskazać jednoznacznej oceny społeczeństwa wobec działań prowadzonych przez polski rząd, ponieważ różnica pomiędzy odpowiedziami twierdzącymi i przeczącymi była minimalna. Swoje poparcie wyraziło 45,4 proc. ankietowanych. 42,4 proc. nie zgadza się z decyzjami wyższego szczebla. 12,2 proc. badanych nie umiało wskazać konkretnej odpowiedzi.

Co polski rząd powinien zrobić w sprawie osób nielegalnie przekraczających wschodnią granicę polski i Unii Europejskiej?

Na to pytanie najwięcej osób (36,9 proc.) odpowiedziało wskazując, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przyjmowanie uchodźców po ich wcześniejsze, pozytywne zweryfikowanie przez służby. Nieco mniejsza grupa respondentów (25,3 proc.) uważa, że nie powinniśmy przyjmować nikogo na teren naszego kraju. 14 proc. badanych chciałoby, aby uchodźcy byli przyjmowani z możliwością relokowania na teren innych państw Unii Europejskiej. 9,1 proc. popiera udzielanie azylu jedynie cudzoziemcom, którzy posiadają kwalifikacje zawodowe. 8,8 proc. ankietowanych nie ma zdania w temacie, a jedynie 6 proc. pytanych uznało, że powinniśmy przyjmować w Polsce wszystkich, bez żadnych ograniczeń.

News4Media

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Dar
Dar 01.09.2021, 23:20
Oni przylecieli na Białoruś na białoruskie wizy turystyczne - Białoruś to piękny i bogaty kraj jak twierdzi Łukaszenka- odesłać Łukaszence który ich zaprosił aby mogli kontynuować zwiedzanie.
oiuyt
oiuyt 31.08.2021, 12:16
Moim zdaniem żadnych obcych nam kulturowo przebierańców bombowych podpalających kościoły, swojej patol9ogi mamy dość
Krzysiek
Krzysiek 31.08.2021, 16:56
Takiego rozumowania uczą Was w tym kościele? Co z przykazaniem: "kochaj bliźniego swego jak siebie samego"? Obyś mendo nie znalazła się w podobnej sytuacji. Patrząc na to co wyprawia się u nas, to brakuje tylko, aby wpadł tu Ruski i wszystkich pogodził. Wtedy Ty stałbyś się tym przebierańcem.
tem
tem 31.08.2021, 15:16
Gdzie podpalono kościół ?
ADEK
ADEK 31.08.2021, 17:23
Katedra Notre-Dame w Paryżu !
Dzwonnik Quasimodo
Dzwonnik Quasimodo 01.09.2021, 21:07
W Notre-Dame pożar wybuchł w wyniku remontu dachu, a nie celowego podpalenia.
Ja
Ja 31.08.2021, 21:45
I wiele innych w Europie tzw. Zachodniej....

Pozostałe