Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarki
sobota, 20 kwietnia 2024 02:42
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaNeoPunkt Lubań sprawdź na Allegro

Panorama Racławicka w nowej odsłonie

Długość boiska piłkarskiego i wysokość czteropiętrowego domu – Panorama Racławicka, monumentalne malowidło przedstawiające zwycięską bitwę Polaków nad Rosjanami pod Racławicami z 1794 roku, jest już otwarta dla zwiedzających.
Panorama Racławicka w nowej odsłonie

Autor: fot. Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Panorama Racławicka to jeden z symboli stolicy Dolnego Śląska. Staramy się, aby oferta kulturalna w naszych instytucjach była prezentowana w nowoczesny, atrakcyjny sposób. Nie mniej ważne jest to, że dzięki modernizacji będziemy mogli lepiej chronić nasz bezcenny zabytek – mówi marszałek Cezary Przybylski.
 

“Panorama Racławicka” to jedna z najchętniej odwiedzanych atrakcji Wrocławia. Monumentalny obraz prezentowany jest w specjalnie wybudowanej dla niego rotundzie w parku Słowackiego. Za autorów dzieła uważa się lwowskich malarzy Jana Stykę i Wojciecha Kossaka, chociaż grono artystów pracujących przy nim było większe.

Po trwających blisko rok pracach modernizacyjnych wnętrzu nadano nowy charakter. Przearanżowano przestrzeń holu wejściowego, gdzie powstał nowy sklep muzealny, a cały obiekt został dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdująca się w centralnym punkcie mała rotunda będzie prezentowała w formie mappingu na przestrzennej makiecie przebieg bitwy pod Racławicami. Na panoramicznie zaaranżowanym ciągu naściennych ekranów wyświetlana będzie prezentacja multimedialna przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, a także historię powstawania słynnego obrazu.

W dużej rotundzie będzie można wysłuchać nie tylko komentarza znanego widzom do tej pory, ale przygotowanych zostało kilka nowych ścieżek zwiedzania: malarska, lwowska, panoramiczna oraz dla najmłodszych. Komentarz podstawowy będzie dostępny w 18 językach (nowością jest Polski Język Migowy).

Dodatkowo zainstalowano nowy system przeciwpożarowy, oświetlenie awaryjne, a także system monitoringu. Całość prac odbywała się pod nadzorem konserwatora zabytków. Całość prac kosztowała blisko 30 milionów złotych, z czego aż 18,2 miliona pochodziło ze środków unijnych a budżet państwa i Samorząd Województwa Dolnośląskiego dołożyli po 5,4 miliona złotych. Środki własne Muzeum wynosiły niemal 500 tysięcy złotych. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
avanti 05.08.2021 01:56
Unijna prowokacja! ? Jak mozna finansowac inwestycje, ktorej bohaterem jest osoba, za ktora wolski Kosciol Katolicki raczej (mowiac oglednie) nie przepada?!?

europoseł 11.08.2021 08:16
gr8 b8 m8 i r8 8/8

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
News will be here
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: ŁukaszTreść komentarza: Wszystko 3x drożej wykonane , na ulicach syf , menele w rynku i gowniane parki, które już wyglądają jak zapomniane.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:56Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?Autor komentarza: KtośTreść komentarza: Kandydat, który zadaje się z PIGI bez żadnego doświadczenia i z tym towarzystwem z Leśnej dosyć tego.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:55Źródło komentarza: W niedzielę druga tura wyborów. Od północy cisza wyborczaAutor komentarza: JaxxxTreść komentarza: Nie wiem czy się śmiać czy płakać ze słów urzędującego jeszcze pana B: "Planowany budynek przy ulicy Zawidowskiej ma projektowany niezależny wjazd bezpośrednio z ul. Zawidowskiej". Pan od wielu lat planuje i projektuje obwodnice miasta i ani widu ani słuchu. Planuje pan rondo na styku Kopernika z JPII i tak samo i tak można by wymieniać. Był pan mistrzem projektowania. A teraz coś co nas dotyczy a pokazuje jak wygląda realizacja. Miasto sprzedało nam działki na Osiedlu Ptasim czyli tam z drogami dojazdowymi - ZAPROJEKTOWANYMI. Tak się dzieliliście pieniędzmi że zabrakło na te drogi i musieliśmy zapłacić za wybudowanie dróg drugi raz żeby z projektowanych stały się wykonane. Myśleliśmy że to koniec ale nie na tym kończy się tragikomedia. Teraz to za co zapłaciliśmy dwa razy oferujecie inwestorowi jako droga dojazdowa do placu budowy a w przyszłości blokowiska nie licząc się z nami. Zwyczajnie brak mi słówData dodania komentarza: 19.04.2024, 23:42Źródło komentarza: Petycja. Niskoczynszowe mieszkania nie dla wszystkich szczęśliweAutor komentarza: JasiuTreść komentarza: Karol nie pij tyle.Data dodania komentarza: 19.04.2024, 23:29Źródło komentarza: Co łączy leśniańskich samorządowców z wyborami w Olszynie?
ReklamaPizzeria Marezo Lubań
Reklama