Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Znamy szczegóły

  • 02.08.2021, 13:02 (aktualizacja 02.08.2021, 13:29)
  • News4Media
Zmiany w zakazie handlu w niedziele. Znamy szczegóły iStock

Podziel się:

Oceń:

Wiemy, jakich dokładnie zmian chcą posłowie PiS. Proponowane przez nich przepisy dotkną nie tylko wielkie sklepy, ale też mniejszych handlujących, prowadzących rodzinne interesy. Projekt ustawy dotyczący sprzedaży w niedziele jest już w Sejmie.

Dokument to reakcja grupy posłów PiS na obchodzenie zakazu handlu w niedziele. Kolejne sieci sklepów wykorzystują luki w prawie i prowadzą sprzedaż w dni, kiedy jest to zakazane. Tak ostatnio zrobiła Biedronka. Otworzyła wiele ze swoich placówek, również w Lubaniu od sierpnia w niedziele pracuje Biedronka przy ul. Robotniczej, bo we współpracy z Pocztą Polską są tam świadczone usługi pocztowe. Zgłoszona przez parlamentarzystów nowelizacja ustawy, ma ukrócić takie praktyki. Jednak zmian, jakie proponują politycy, jest znacznie więcej. Z analizy dokumentu wynika, że ma zostać zmienionych 5 z 32 obowiązujących wyjątków od zakazu handlu.

Zmiany, zmiany…

Po pierwsze w placówkach, które mogą sprzedawać w dni wolne, „przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych.” – czytamy w projekcie, czyli wyklucza to miejsca, gdzie np. odbieranie paczek jest tylko dodatkiem do głównej działalności. Będą mogły pracować także punkty handlujące prasą, biletami komunikacji miejskiej, kuponami gier losowych i zakładami wzajemnymi. Obecnie w tym katalogu znajdują się także wyroby tytoniowe. Przy czym, w każdym nowym zapisie, kluczowa jest wspomniana „przeważająca działalność.” Musi być ona wpisana do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, a także stanowić co najmniej 50 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży danego przedsiębiorcy.

Rodzina, ale nie pracownik

To nie wszystko, ponieważ ma zostać dodany zapis, że prowadzący sklep może korzystać z pomocy rodziny. Wymieniono: małżonka, dzieci własne, dzieci małżonka, dzieci przysposobione, rodziców, macochę lub ojczyma. Przy czym żadna z tych osób nie może być pracownikiem danej firmy. Jeżeli któryś z przedsiębiorców skorzysta z ustawowych wyjątków, to co miesiąc będzie musiał prowadzić osobną ewidencję przychodu dla dni powszednich, a drugą dla wolnych niedziel. Posłowie wskazują także, że jeżeli ktoś tego nie zrobi, może zostać ukarany grzywną do 100 tys. złotych.

Proponowana ustawa przyniesie pozytywne skutki społeczne. Przywróci zasady uczciwej konkurencji oczekiwane przez podmioty przestrzegające ustawowego ograniczenia, oraz ograniczy zjawisko omijania zakazu handlu. Doprecyzowanie przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni powinno usunąć obecnie występujące niejasności, wątpliwości i spory związane ze stosowaniem tej ustawy w praktyce.” – czytamy w złożonym w sejmie dokumencie, a nowe prawo ma wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

News4Media

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Bim bam
Bim bam 02.08.2021, 23:57
Zas kolejny plan naszego bezmózgiego rzadu jak udusic nastepne firmy, sposob na covida juz przejedzony, to teraz polski ład podatki i niedziele handlowe, tylko po to by w niedziele wiecej ludzi ***lo do kosciola wykladac mamone Rydzykowi na tace. ......
ZAN
ZAN 02.08.2021, 23:38
Sklepy w niedziele zamkną ,podatki podniosą i handel sam umrze , a ceny pójdą w górę , i to jest dobra zmiana
k
k 02.08.2021, 18:20
Ja jestem w pracy 7 dni w tygodniu i nikt z tego rządu nie pomyśli o ludziach podobnie pracujących, czemu sklepowa ma mieć więcej wolnego niż ja. Nie mówię że nie powinna mieć wolnego ale politycy powinni myśleć o wszystkich, ja idę w niedziele do pracy to czemu inni nie mogą.
Równość dla wszystkich
Równość dla wszystkich 03.08.2021, 13:24
A niby dlaczego sklepowa ma być gorzej traktowana niż urzędniczka?. Masz w niedzielę czynny jakiś urząd?. Co innego praca w ruchu ciągłym, a co innego sklep.
Prawda
Prawda 03.08.2021, 08:40
Dokładnie. A ich argument, że niedzielę trzeba spędzić z rodziną nijak się ma do innych profesji. Dajmy wolne wszystkim zawodom co pracują w niedziele, nie tylko sprzedawcą.

Pozostałe