Bez podatku od nieruchomości - wystarczy zrobić jedną rzecz

  • 01.08.2021, 08:20
  • News4Media
Bez podatku od nieruchomości - wystarczy zrobić jedną rzecz iStock

Podziel się:

Oceń:

Eksperci coraz częściej ostrzegają, że tylko kwestią czasu są zmiany klimatyczne, które przyniosą upały ekstremalne dla człowieka. Już teraz ludzkość musi zacząć radzić sobie z żywiołami, które wkrótce wymuszą na nas całkowitą zmianę postawy wobec przyrody. Niektóre polskie miasta, mając tego świadomość, wspierają mieszkańców, którzy przyczyniają się do walki z globalnym ociepleniem.

Chcą zazielenić krajobraz

Żyjemy w czasach, kiedy masowo wycina się drzewa na potrzeby przemysłu i rozwoju infrastruktury drogowej, choć rośliny te odpowiadają m.in. za pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery. Jego nadmiar powoduje efekt cieplarniany, którego skutki ludzkość odczuwa m.in. w postaci ekstremalnych upałów. Choć jeszcze nie dotarło do nas całkowicie, że globalne ocieplenie wkrótce wyrządzi nam ogromną szkodę, w niektórych miejscach już podejmowane są działania, mające spowolnić ten proces. Tak jest m.in. w Katowicach, które wprowadziły w życie ważną uchwałę.

Potrójna korzyść

Jak informuje portal Niebezpiecznik, władze miasta Katowice chciały połączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego zaproponowały swoim mieszkańcom zwolnienie z podatku od nieruchomości w zamian za zazielenienie dachu lub ściany budynku. Coraz popularniejsze ogrody na dachach mogą być zatem nie tylko ozdobą, ale również przyczyniać się do walki ze zmianami klimatu. Na dodatek osoby, które zdecydują się na taki krok, odczują pozytywną zmianę również w swojej kieszeni.

Gdańsk idzie w ślady Katowic

Przyjęta 22 lipca przez Katowice uchwała promująca „zielone dachy”, przypadła do gustu gdańszczanom. Radni Gdańska złożyli interpelację w sprawie utworzenia podobnej uchwały dla mieszkańców ich miasta.

Mając na uwadze zapisy Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Gdańska do 2030 roku, celem zachęty do stosowania tego typu rozwiązań, prosimy o wprowadzenie zwolnień od podatku od nieruchomości powierzchni użytkowych lokali mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych, w których wykonano zielony dach, zainstalowano ogród wertykalny lub posiadających zielone fasady. W naszej ocenie zwolnienia powinny dotyczyć powierzchni przekraczających minima określone w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego.” – brzmi interpelacja radnych KO.

Poznań też stawia na zieleń

Kolejnym miastem, które chce włączyć mieszkańców w ekologiczne działania, jest Poznań. Zamierza dopłacać do tworzenia zieleńców na dachach ich posesji. Miasto powołało specjalny zespół, który zajmuje się promocją zazieleniania fasad budynków oraz ich dachów.

„Do najważniejszych zadań nowo powołanego zespołu należy przygotowanie pilotażowego programu wsparcia finansowego dla mieszkańców, chcących stworzyć na swoich domach ogrody wertykalne lub zielone dachy. Grupa radnych, społeczników i urzędników zajmie się także opracowaniem propozycji współpracy ze spółdzielniami mieszkaniowymi; właścicielami, zarządcami i administratorami budynków użyteczności publicznej oraz obiektów wielkopowierzchniowych.” – informowało na początku roku miasto na łamach swojego oficjalnego serwisu.

Katowice, Gdańsk i Poznań pokazały, że zmiany w postawie nie muszą być spektakularne, żeby przeciwstawić się globalnemu ociepleniu. Na początek można zadbać o to, aby najbliższe otoczenie wychodziło naprzeciw zmianom klimatycznym. 

News4Media

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kopciuch
Kopciuch 01.08.2021, 13:05
A w Lubaniu dalej w centrum miasta trzeba palić w kopciuchu bo o podłączeniu do pec-u można zapomnieć. Wykonuje się remonty nawierzchni bez wymiany starej infrastruktury znajdującej się pod ziemią tzw. polski standard.
Samo życie
Samo życie 02.08.2021, 09:36
Centrum Lubania wybrukowane jak tylko można, kwiatki w gazonach, zero trawników. Gdzie ma się podziewać woda deszczowa? Włodarze pewnie liczą na nagrodę za najbardziej wybrukowane miasto. Proponuję aby wzięli swoje żony w szpilkach na spacer po rynku i tych nowych uliczkach. Za rok lub dwa będą zrywać bruki bo może PEC będzie podlączać ciepło albo coś samo pierdyknie pod spodem.
Realista
Realista 01.08.2021, 12:28
I co dadzą nasze starania jeżeli Rosja, Chiny Indie i inni najwięksi truciciele nie dołączą się do tego typu akcji i nie zmniejszą emisji gazów. Jeżeli efekt cieplarniany naprawdę istnieje to i tak czeka nas nieuchronnie.

Pozostałe