Rośliny trujące. Czego nie sadzić w ogródku i na balkonie?

  • 31.07.2021, 13:53
  • News4Media
Rośliny trujące. Czego nie sadzić w ogródku i na balkonie? fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Jeżeli masz małe dzieci lub zwierzęta, musisz uważać na to, co hodujesz w domu, na balkonie czy w przydomowym ogródku. Niektóre rośliny, choć piękne, są trujące i mogą zagrażać życiu i zdrowiu naszych najbliższych.

Trujące rośliny ogrodowe

Nie każdy wie, że w niemal każdym ogródku znajdują się rośliny trujące. Mogą być niebezpieczne zarówno dla ciekawych świata dzieci, jak i zwierząt domowych – psów czy kotów. Połknięcie nawet małego kawałka łodygi, kwiatka czy liścia danego gatunku może spowodować bóle brzucha i wymioty, a kontakt ze skórą może skończyć się podrażnieniem ciała lub błon śluzowych. Czego nie warto sadzić zatem w ogródku? Do trujących roślin zalicza się m.in.: cis pospolity, trzmielina, bukszpan wiecznie zielony, hortensja, bluszcz pospolity czy piwonia. Bezpiecznie hodować można przede wszystkim zioła, m.in.: melisę, bazylię, rumianek, rozmaryn lub tymianek. Koty z pewnością ucieszą się, jeśli w ogrodzie znajdą kocimiętkę lub kozłek lekarski. Te rośliny potrafią wprawić je w stan euforii. Do innych nietoksycznych gatunków należą także: aksamitka, nasturcja, lawenda, werbena ogrodowa, fuksja, fiołek trójbarwny czy nagietek lekarski.
 

Niebezpieczne rośliny doniczkowe

Niebezpieczne rośliny mogą znajdować się również w naszych domach czy na balkonach i tarasach. Wśród kwiatów doniczkowych również znajdziemy wiele trujących odmian. Są to nawet tak popularne gatunki jak: fikus, skrzydłokwiat, monstera, hoja czy dracena. Zamiast nich, lepiej postawić na te nieszkodliwe i wybrać: jukę, paproć, „pieniążka” (łac. pilea), storczyka, bromelię, zielistkę lub palmę arekę. Przy wyborze odpowiedniej rośliny do domu, o jej cechy, zalety i wady najlepiej zapytać specjalistę, który podpowie nam, czy dany kwiat jest bezpieczny dla dzieci oraz zwierząt. Ekspert doradzi nam także, gdzie powinien stanąć (stanowisko słoneczne czy zacienione) i jak powinniśmy o niego zadbać (podlewać często czy umiarkowanie). Pomoże również w doborze odpowiedniego nawozu.
 

News4Media

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe