ASF dotarł do Parowej

  • 27.07.2021, 15:31
  • Źródło: topagrar.pl
ASF dotarł do Parowej pixabay.com

Podziel się:

Oceń:

Ognisk ASF przybywa w zastraszającym tempie. Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła 25 ognisko. Najnowsze wykryto w Parowej w powiecie bolesławieckim.

Ostatnio co kilka dni wybucha nowe ognisko ASF. W tym roku odnotowano ich już 25. Dla porównania w ubiegłym roku do 21 lipca wirusa w populacji świń wykryto 7 razy.

Najnowsze ognisko wykryto na Dolnym Śląsku. Wirus zaatakował chlewnię położoną w miejscowości Parowa. Gospodarstwo utrzymywało 60 świń w cyklu zamkniętym.

- Wynik badania otrzymaliśmy w sobotę wieczorem, a w poniedziałek świnie zostały zabite i zutylizowane. Najprawdopodobniej przyczyną pojawienia się choroby było zawleczenie wirusa z lasu, który znajduje się wokół gospodarstwa. A że zaczyna się sezon jagodowo-grzybowy, to sporo osób udaje się na spacery - wyjaśniła w rozmowie z portalem topagrar.pl lek. wet. Joanna Ligór-Tkacz, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Bolesławcu.

Jak dodała w promieniu 10 km od gospodarstwa nie ma żadnych chlewni, więc przynajmniej w tym przypadku nie będzie konieczności wybicia zdrowych świń. Joanna Ligór-Tkacz zaznaczyła także, że gospodarstwo w Parowie właściwie spełniało warunki bioasekuracji.

- To dość zaskakujące, że wirus pojawił się akurat tam, w tak dobrze zabezpieczonym gospodarstwie - wyjaśniła.

Źródło: topagrar.pl

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Poedwica
Poedwica 28.07.2021, 17:11
Ludzie sami nie przestrzegają norm sanitarnych i roznoszą zarazę .Pytanie gdzie szczepionki
Cezary Cezary
Cezary Cezary 28.07.2021, 11:24
Gdyby ktoś się odrobinę interesował wiedział by że ASF nigdy nie zniknął, temat zastępczy musi być, świnie nie wyjdą na ulice, najwyżej rolnicy trochę gnoju rozleją.
zulu
zulu 28.07.2021, 09:44
Czy to świnie chodzą do lasu na grzyby i jagody?Gospodarstwo było zabezpieczone i mimo to świnie złapały wirusa?Świnie będą utylizowane bo takie są wytyczne .Ktoś inny ma zarabiać na wieprzowinie a polscy rolnicy mogą ukończyć kurs strzyżenia psów finansowany ze środków UE.
Do Państwa ZEMBIK
Do Państwa ZEMBIK 28.07.2021, 17:06
Szczera prawda. Lewica dąży do zakazu hodowli zwierząt lobbuje tych eko imbecyli aby Holandia mogła pchać świnie do Polski tak jak to ma miejsce w jednym z zakładów mięsnych.
Pan Starosta kojarzony z lewicą co zrobił aby przeciwdziałać ASF na terenie Powiatu?
Niech się rozprzestrzenia, o to chodzi przecież aby zniszczyć wieś.
Jakie wsparcie PIW i Powiat udzielił rolnikom myśliwym aby mogli zabezpieczyć gospodarstwa i zwalczać dziki?

Wstyd mówić o kompromitacji starosty na spotkaniu w sprawie ASF. Zero przygotowania!!! Aby temat od siebie.
Ja na niego a ani tych peowskich już głosu nie oddam.
Już ludzie wiele razy w komentarzach ocenili jego urząd, nie mylili się i mam nadzieję że ministerstwo lub jakiś Organ nadrzędny Wyciągnie konsekwencje wobec PIW w Lubaniu i Starosty za spychologię i brak przygotowania w tym temacie gdzie już od roku wirus za Ruszowem.
A PIW Lubań co zrobił przez rok jak środki były w poprzednim roku ? Czekał aby powiedzieć, że w tym roku dotacji już nie ma? Czy co zrobił?
Jak Pan Zembik to czyta to jako radny proszę ściągnąć tu kogoś z góry niech zrobi kontrolę PIW Starostwa i zrobi z tym porządek.
Zbyszko
Zbyszko 27.07.2021, 21:32
A co tam jakaś świńska ASF? Nadchodzi kolejna fala pandemii a tymczasem w kwestii szczepień uczeni nie próżnują.
Najnowsze badania wykazują, że zaszczepieni zamieniają się w krasnoludki. Szczepionki przeciw COVID-19 są mało skuteczne wśród osób mających brązowe oczy, a leworęczni zapadają na różne rodzaje chlamydiozy.
Badania prof. Lucille Colorful-Panties z Cotton Underwear College w Eclipse of Brightness dowodzą, że osoby zaszczepione przeciw COVID-19 doznają omamów wzrokowych i słuchowych. Przez to są przekonane o skuteczności szczepionek, podczas gdy w rzeczywistości rozwija się u nich zanokcica, czyli zapalenie pod wałem paznokcia. I to całkiem niezależnie od tego, czy poddawały się manicure czy nie. Objawy zanokcicy poszczepionkowej charakteryzuje pojawienie się na paznokciach obrazu strzykawki.
Sensacyjne wyniki przynoszą również badania prof. Louise Boor oraz dr Marthy Garter z South Starfish University w Bay of the Forgotten Thoughts. Badania opublikowane w renomowanym „The Cosmetological Virology Review” dowodzą, że osobom zaszczepionym płci męskiej złuszcza się i odpada napletek (praca poświęcona tej odmianie patologii nazywa się „Viral infections and the problem of the foreskin atrophy”). Z kolei u kobiet występuje gwałtowny porost włosów w uszach tak, że osiągają one długość kilkunastu centymetrów (praca temu poświęcona ma tytuł „Effect of vaccines on ear hair”).
Badania prof. Rogera Catnipa z University of Secondary Illiteracy w New Southern Dumbness przytaczają liczne przykłady wpływu szczepionek nie tylko na pojawienie się u zdrowych wcześniej ludzi nicieni, ale także na życie seksualne tych pasożytów (poświęcona temu praca nosi tytuł „Influence of vaccinations on occurrence and sexual life of the nematodes”). Po prostu zaczynają się one rozmnażać dziesięć razy szybciej niż zwykle. Pojawianie się w organizmach zdrowych ludzi pasożytów po zaszczepieniu przeciw COVID-19 szeroko omawiają w piśmie „Foundations of the Anti-Vaccine Philosophy” badacze z The Clown Research Center w Western Cesspool.
ONA
ONA 28.07.2021, 09:18
ZROBIŁEŚ MI DZIEŃ :)
Ludwisia
Ludwisia 28.07.2021, 08:24
Cosik pan Regent zamilkł - a przecież to on powinien takie rewelacje nam przekazać jakoby z pierwszej ręki. Ponadto badania prof. Rogera Catnipa z University of Secondary Illiteracy w New Southern Dumbness przytaczają liczne przykłady wpływu szczepionek nie tylko na pojawienie się u zdrowych wcześniej ludzi nicieni, ale także na życie seksualne tych pasożytów (poświęcona temu praca nosi tytuł „Influence of vaccinations on occurrence and sexual life of the nematodes”). Po prostu zaczynają się one rozmnażać dziesięć razy szybciej niż zwykle. Pojawianie się w organizmach zdrowych ludzi pasożytów po zaszczepieniu przeciw COVID-19 szeroko omawiają w piśmie „Foundations of the Anti-Vaccine Philosophy” badacze z The Clown Research Center w Western Cesspool.
=============
I jak to brzmi? Naukowo prawda - tyle że dla zidiocialych antyszczepionkowcow.
🐷🐖🐽🐷🐖🐽
🐷🐖🐽🐷🐖🐽 27.07.2021, 17:09
To już wyjaśnia nam tajemniczą wizyte.
Świnie przy korycie boją się ASF

Pozostałe