5 mln na zabytki rozdane

  • 16.07.2021, 18:29 (aktualizacja 16.07.2021, 18:37)
  • UMWD
5 mln na zabytki rozdane

Podziel się:

Oceń:

Sejmik Województwa Dolnośląskiego przyjął dziś jednogłośnie uchwałę przekazującą 5 milionów złotych na ochronę zabytków. Pieniądze będzie można przeznaczyć na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach znajdujących się na terenie całego regionu. Środki te dofinansują inwestycje w Leśnej, Grabiszycach, Świeciu, Lubaniu, Zarębie, Olszynie czy Nawojowie Łużyckim.

- Liczba wniosków o dotacje, jakie trafiają do Zarządu Województwa Dolnośląskiego rośnie z każdym rokiem. Na samym początku wpływało ich rocznie zaledwie kilkanaście, obecnie mamy ich około 300. Rosnące zainteresowanie naszym wsparciem finansowym świadczy o wzrastającej świadomości tego jak wielką wartość w utrzymywaniu naszego dziedzictwa kulturowego mają obiekty historyczne – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Nabór wniosków trwał od 15 do 28 czerwca. W tym czasie złożono ich 308 na łączną kwotę oczekiwanych dotacji przekraczającą 39 miliony złotych. Wymogi formalne konkursu spełniło 213 wniosków, a dofinansowanie trafi ostatecznie do 93 wnioskodawców.

O dotacje mogły ubiegać się osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego. Następnie wnioski zostały ocenione pod względem formalnym i merytorycznym.

W latach 2016-2020, z budżetu samorządu województwa dolnośląskiego dofinansowano 723 projekty na sumę przeszło 23 milionów złotych. W sumie, dodając także projekty dofinansowane z funduszy europejskich zrealizowano 855 inwestycji mających na celu remont, renowację, poprawę lub zmianę funkcjonalności zabytków na Dolnym Śląsku. Suma wsparcia finansowego przekroczyła 223 miliony złotych.

- Zaangażowanie w ochronę dziedzictwa kulturowego traktujemy jako inwestycję w przyszłość. Z dumą pokazujemy odwiedzającym nas gościom liczne zamki, pałace, muzea i inne historyczne miejsca. Dzięki naszemu programowi będziemy mogli jeszcze długo cieszyć się pięknem miejsc, które są wizytówką naszego regionu - mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Przykładowe dotacje:

Nawojów Łużycki, kościół pw. Chrystusa Króla (XVI w.): konserwacja renesansowych kamiennych krużganków - kontynuacja prac

Leśna, kościół pw. Chrystusa Króla (XIV w.): remont / wzmocnienie konstrukcji ciesielskiej wieży wraz z pokryciem - nakaz PINB

Leśna, kościół pw. Chrystusa Króla (XIV w.): remont sklepień - awaria budowlana - kontynuacja

Świecie, kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (XIV w.): fumigacja kościoła - prace ratunkowe

Siekierczyn, II etap remontu pokrycia dachowego wraz z renowacją i konserwacją ceglanej ściany głównej kościoła w Zarębie

Leśna, kamienica mieszczańska Rynek 13 (XVIII w.): konserwacja detalu architektonicznego na elewacji

Lubań, Konserwacja rokokowego ołtarza bocznego w kościele parafialnym pw. Narodzenia NMP w Lubaniu-Uniegoszczy - etap I 

Grabiszyce, kaplica MB Różańcowej - d. Zbór Braci Czeskich (XVIII w.): opracowanie dokumentacji budowlano-konserwatorskiej

Lista dotacji

UMWD

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

xyz
xyz 18.07.2021, 12:10
Jaka władza taki podział... Jedynie kościoły w naszych okolicach wymagają dotacji na remont? Jak na mój gust, np, mauzoleum Lachmanna w Jałowcu jest o klasę wyżej, niż choćby taki kościół w Siekerczynie. Przypuszczam, że perła architektury takiej klasy, jak krużganki w Nawojowie, gdyby nie przylegały do kościoła, także nie ujrzały by dotacji.
fan
fan 18.07.2021, 06:04
Dziękujemy dla p. Teresy Zembik!
Igor ®
Igor ® 17.07.2021, 14:26
Na terenie całego regionu a wnioski z Lubania gdzie? Nie ma budynków zabytkowych czy nie wymagają remontów? Z listy wynika, że tylko kościoły to zabytki ....

Widać, jak potrzebne było stanowisko z-cy burmistrza i jakie miliony zostały pozyskane .. bo taki był chyba jego cel..
Kilka tyś co mc "przyklejać".
Grażynka
Grażynka 17.07.2021, 08:09
Dla Świecia można pogratulować. Wreszcie, wreszcie zauważono ogromne potrzeby choćby zabezpieczenia wnętrza budowli, póki jeszcze ono istnieje i jeszcze nie nada się do rozbiórki. Przepiękne i jedyne w swoim rodzaju w Polsce i w Europie wnętrze, jakby przez lata mocno zaniedbane, prócz wielu prac rewitalizacyjnych w poprzednich latach w zakresie ekonomicznym jedynie mieszkańców wsi. Wiele pokoleń, które własnymi siłami datkowało tę piękną świątynię, może się szczycić, że dzięki tylko nim ten zasób istnieje, bez żadnych istotnych dotacji.

Pozostałe