Podtopienia i powodzie. Potężne straty w regionie po nocnej nawałnicy

  • 15.07.2021, 08:52 (aktualizacja 15.07.2021, 09:20)
  • red.
Podtopienia i powodzie. Potężne straty w regionie po nocnej nawałnicy lwowecki.info/Bolec.info/DLW112

Podziel się:

Oceń:

Burza, która między 22 a 24 przechodziła nad regionem była przyczyną powodzi i podtopień. Najbardziej ucierpiał powiat lwówecki i bolesławiecki. W Lwówku Śląskim woda zalała wiele ulic w tym centrum miasta. W powiecie lubańskim deszcze dały się we znaki jedynie w górskim kurorcie.

Najpierw obfite opady deszczu spowodowały zalanie ulic Świeradowa-Zdroju. Kanalizacja nie nadążała odprowadzać wody spływającej z gór, co powodowało wybijanie studzienek kanalizacyjnych. Siła napierającej w górę wody była tak duża, że podniosła jedną z ciężkich żeliwnych płyt przykrywających studzienkę i ją odkryła.

W taką dziurę na jednej z ulic Świeradowa-Zdroju wpadło auto i uległo uszkodzeniu. Na miejscu interweniowali druhowie OSP ze Świeradowa-Zdroju. Przechodząca nad kurortem nawałnica była też przyczyną połamania kilku drzew na Rozdrożu Izerskim, które spadły na ulicę.

Największe straty dotknęły jednak powiat lwówecki. - Pławna, Pilchowice, Wojciechów, Płóczki Górne, Płóczki Dolne, Niwnice, Pasiecznik, Oleszna Podgórska, … czy nawet Lwówek Śląski. To nadal otwarta lista miejscowości, których mieszkańcy ucierpieli w wyniku wczorajszej nawałnicy. Wystarczyło kilkanaście minut ulewnego deszczu, żeby leniwe strumyki zamienić w rwące rzeki, których wody nie mieściły się w korytach. - piszą dziennikarze portalu lwowecki.info.

Strumień, który płynie przez Pławną zamienił się w rwącą rzekę porywającą z podwórek auta, jedno z nich utknęło pod mostem powodując wezbranie nurtu i jeszcze większe straty. W nurcie strumienia można było zobaczyć płynące pralki, lodówki, straty są olbrzymie. Mieszkańcy Pławnej mieli twierdzić, że tak wielką wodę ostatni raz widziano tam 60 lat temu.W regionie Lwówka zalanych zostało wiele dróg, nieprzejezdna była droga przez Pławną i droga z Gryfowa Śląskiego w kierunku Lwówka Śląskiego. Dziś rano z ruchu została wyłączona droga z Pławnej w kierunku Lubomierza. Przyczyną jest podmyty przyczółek mostu.

W Lwówku Śląskim studzienki kanalizacyjne również nie nadążały z odbieraniem deszczówki i pod wodą znalazł się rynek w centrum miasta i wiele przyległych ulic.

Nawałnica poczyniła również olbrzymie straty w powiecie bolesławieckim. W samym Bolesławcu zalanych było wiele ulic, podtopiony został nawet budynek straży pożarnej. Ulice miasta w kilku miejscach były zablokowane przez połamane gałęzie i powalone drzewa. Ucierpiały również okoliczne miejscowości. Połamane drzewa i zalane budynki odnotowano w Ocicach, Dąbrowej, Łaziskach, całkowicie zablokowana jest droga na Otok, na wyjeździe z Bolesławca.

Skala zniszczeń jest tak duża, że do działań w tych dwóch powiatach kierowane są jednostki z powiatów ościennych. Strażacy z Lubania w nocy pracowali w Lwówku Śląskim. Teraz do Dobrej koło Bolesławca wyjeżdża kolejny zastęp, który jedzie tam z pompą wysokiego ciśnienia, która jest w stanie w ciągu minuty wypompowywać osiem tysięcy litrów wody.

red.

Zdjęcia (29)

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Świeradów-Zdrój

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Pławna

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Lwówek Śląski

Bolesławiec

Bolesławiec

Bolesławiec

Bolesławiec

Bolesławiec

Bolesławiec


Komentarze (10)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Walenty
Walenty 17.07.2021, 19:49
A w Lubaniu mamy patronkę i nasza świenta Migdolena pilnuje i jest na stałych łonczach z niebem. Tylko jedna gałązka spadła na Rybackiej i do dzisiaj nie ma jej kto posprzątać. Nawet podpowiedziała burmistrzowi aby za wczasu kazał oczyścić stódzienki kanalizacyjne.
Noe-go
Noe-go 17.07.2021, 01:28
Najlepsza jest ta fotka z [ <--- Arką Noe ] . Mogli uratować siebie i zwierzęta. Ciekawe czy miejsca były dla wszystkich czy tylko dla pierwszego sortu.
jan
jan 16.07.2021, 07:13
Więcej bruku w mieście bedzie miała woda gdzie wsiąkać.
megafaka
megafaka 16.07.2021, 11:26
..cicho być bo Decobet nie będzie miał zbytu ..:) pozdrawiam
Ja
Ja 15.07.2021, 11:50
W Lubaniu rzeki nie lepiej wyglądają w pewnych odcinkach zarosniete ze nie widać rzeki . Np tak slawny kącik zakochanych ze jak ktoś motyle w brzuchu ma i nie daj boze trawnikiem pujdzie to sie wymyje . Lub jak wzdłuż starolubańskiej . Podobnie jest kolo pięknego parku wodnego . Czy to rzeka czy też łąka sprawdzisz za pomocą paląka . Bo przeciez włodarza oczy zarosly nieskoszona trawą.
Slavko
Slavko 15.07.2021, 10:28
Na*** studzienek na studzience a i tak wybjija ...śmieszne
Obserwator
Obserwator 15.07.2021, 10:10
Olszyne oszczędziło ale lato jeszcze długie,a koryto rzeki w centrum dalej zarasta. Brawo dla władz za zaniedbania. Tylko czekać aż dojdzie do powtórki z przed kilku lat.
ono
ono 15.07.2021, 12:06
Jakich władz ?Tu nikt nad niczym nie panuje.
Juhas
Juhas 15.07.2021, 09:56
Za co ten ich Pan Buk ten biedny narut tak doświadcza? Za jakie grzechy? Przecie dają na Kościół i na Radio coMaryja!
Buk
Buk 15.07.2021, 10:57
Za głosowanie na te same ryje kłamliwe, złodziejskie. Od PiSu po całą resztę.

Pozostałe