Czy trzeba okazać certyfikat szczepienia na imprezie? Urząd wydał decyzję

  • 26.06.2021, 09:03 (aktualizacja 26.06.2021, 09:08)
  • News4Media
Czy trzeba okazać certyfikat szczepienia na imprezie? Urząd wydał decyzję fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

W Polsce rozgorzała dyskusja na temat certyfikatów covidowych. Jak wiemy, pacjenci, którzy przeszli pełny cykl szczepień, nie są wliczani do limitów osób na różnych wydarzeniach, np. na weselu, komunii. I tu pojawia się pytanie czy musimy okazać dokument potwierdzający nasze zaszczepienie?

Znamy decyzję urzędu

Jasne stanowisko w tej sprawie wydał Urząd Ochrony Danych Osobowych. Jego zdaniem, organizator imprezy np. wesela, komunii nie ma prawa żądać od uczestników takiego wydarzenia informacji o zaszczepieniu przeciw COVID-19.

Urząd Ochrony Danych Osobowych argumentuje swoją decyzję tym, że informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia i stanowią szczególną kategorię danych osobowych. Ich przetwarzanie jest objęte ściślejszą ochroną.

Na jakich zasadach można uzyskać informacje o zaszczepieniu?

Przepisy prawa nie regulują możliwości żądania od osób uczestniczących w takim wydarzeniu udostępnienia informacji na temat ich szczepienia. Urząd Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że nie określają one też, kto i na jakich zasadach oraz w jaki sposób może weryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID-19. Nie przewidują też „konkretnych środków ochrony”, o których mowa w powołanym wyżej art. 9 ust. 2 lit. i RODO.

„Dlatego nie można uznać ich za podstawę uprawniającą podmioty zobowiązane do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do pozyskiwania od uczestników takiego wydarzenia informacji o odbyciu przez nich szczepienia ochronnego. Tym samym nie mają one prawa żądać podania od nich takich danych, a osoba, której dane dotyczą, nie ma obowiązku ich podania.” – argumentuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Osoba posiadająca certyfikat może oczywiście zrobić to z własnej inicjatywy, urząd zaznacza jednak, że zgoda musi być dobrowolna, świadoma i konkretna – wyrażona w formie jednoznacznego oświadczenia woli i możliwa do odwołania w każdym czasie.

Urząd Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że należy pamiętać również o tym, by nadmiarowo nie ingerować w prywatność osoby - np. poprzez utrwalanie okazanych dokumentów czy też zebranych oświadczeń woli. Brak jest bowiem przesłanek także do dalszego przechowywania informacji o zaszczepieniu po zweryfikowaniu informacji. Zatem gdy osoba, której dane dotyczą, zdecyduje się na dobrowolne okazanie certyfikatu szczepienia, to wystarczające jest, że administrator się z nim zapozna i wpuści tę osobę poza limitem. Nie może zaś tej informacji przechowywać na jakichkolwiek nośnikach.

News4Media

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

regent
regent 26.06.2021, 10:00
Nic tylko się cieszyć, że jeszcze jakieś resztki logiki i prawa funkcjonują w postawionej totalnie na głowie otaczającej nas rzeczywistości. No i brawa dla Urzędu za odwagę!

Pozostałe