Od soboty nowa rzeczywistość. Zmiany w obostrzeniach

  • 25.06.2021, 08:00 (aktualizacja 25.06.2021, 08:34)
  • News4Media
Od soboty nowa rzeczywistość. Zmiany w obostrzeniach fot. iStock

Podziel się:

Oceń:

Kolejny etap łagodzenia obostrzeń nastąpi już w tę sobotę, 26 czerwca. Zmian jest sporo, sprawdziliśmy konkretnie, co się zmieni.

Od 26 czerwca złagodzone zostaną limity widzów w kinach i teatrach, władza pozwoli również w ten dzień na otwarcie dyskotek. Większa liczba osób będzie mogła przebywać również w hotelach, restauracjach i siłowniach. Zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Rząd zaznacza jednak, że istnieje możliwość modyfikacji obostrzeń. 

Nowe limity

- Siłownie, kluby fitness, kasyna, obiekty handlowe, placówki pocztowe, biblioteki, targi, konferencje, wystawy i sale zabaw – nowy limit uczestników – 1 osoba na 10 m2,
- Świątynie – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Dyskoteki – maksymalnie 150 osób,
- Imprezy i spotkania organizowane na świeżym powietrzu, w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej - bez zmian, maksymalnie 150 osób, Zgromadzenia - maksymalnie 150 osób,
- Transport – 100 proc. obłożenia. Pasażerowie powinni mieć maseczki zakrywające usta i nos,
- Wesołe miasteczka – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Kina i teatry - maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Hotele - maksymalnie 75 proc. zajętych pokoi. Limit nie dotyczy zorganizowanych grup dzieci i młodzieży poniżej 12 roku życia,
- Restauracje – maksymalnie 75 proc. obłożenia,
- Widownia na obiektach sportowych – maksymalnie 50 proc. obłożenia.

Przypominamy, że limity nie dotyczą osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

Co jeszcze się zmieni?

Od 26 czerwca przechodzimy na unijny sposób nabywania uprawnień o zaszczepieniu. Zmieni się status osoby po iniekcjach. Będzie on uznawany 14 dni po zakończeniu tego procesu. Jest to spowodowane faktem, że po szczepionce przeciw COVID-19 musi upłynąć pewien czas, by organizm wytworzył odporność na wirusa.

Nowe regulacje mogą zmodyfikować nasze plany na wakacje

„Przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19 powinno znaleźć się na pierwszym miejscu w planach urlopowych. To szansa na bezpieczne podróżowanie bez obaw. Szczepionka zapewni ochronę nam i osobom z którymi mamy lub będziemy mieli kontakt.” – przekonuje rząd. I tu pojawia się problem. Zmiany mogą wprowadzić niemałe zamieszanie wśród osób, które po 26 czerwca mają wyznaczony termin na przyjęcie drugiej dawki lub jednorazowej Johnson & Johnson i od razu po jej zaaplikowaniu planowali wakacje.

Od 26 czerwca otrzymując drugą dawkę szczepionki lub jednorazową Johnson & Johnson, jeśli chcemy swobodnie podróżować, unikając chociażby testów na koronawirusa, musimy się wstrzymać z wszelkimi wyjazdami za granicę przez okres 14 dni.

Status osoby w pełni zaszczepionej jest na tyle ważny, że dotyczy również luzowania obostrzeń. Chodzi konkretnie o limity osób miedzy innymi w dyskotekach, hotelach czy siłowniach. Pojawia się więc pytanie, czy tu również obowiązuje dwutygodniowy "okres przejściowy". Domniemać należy, że tak, jednak ministerstwo nie wypowiedziało się w tej kwestii.

News4Media

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Myslacy logicznie
Myslacy logicznie 25.06.2021, 13:47
A jesienią powtorka z rozrywki ino w bardziej drastycznym wydaniu .Nowe mutacje wirusa juz czekają na wyluzowanych wczasowiczow .

Pozostałe