Treningi kosztem zwierzyny! Sportowcu i turysto szanujcie przyrodę!

  • 26.06.2021, 09:06 (aktualizacja 26.06.2021, 13:19)
  • Źródło: KPN
Treningi kosztem zwierzyny! Sportowcu i turysto szanujcie przyrodę! KPN

Podziel się:

Oceń:

Na terenie KPN panuje intensywniejszy niż dotychczas ruch na drogach wewnętrznych parku, które nie są udostępnione dla ruchu turystycznego oraz w miejscach poza szlakami. Karkonoski Park Narodowy prosi turystów o szanowanie przyrody.

- Apelujemy do Was: zawodnicy, turyści, rowerzyści, ultrasi, biegacze, nordic-walkingowcy, dogtrekkingowcy o uwagę i odpowiedzialność względem przyrody i jej uszanowanie - czytamy na stronach KPN.

Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego proszą o sprawdzanie czy wybrana trasa treningu prowadzi szlakiem turystycznym lub drogą dostępną dla ruchu turystycznego. są wątpliwości co do trasy warto zapytać ([email protected]). W KPN zapewniają, że będą informować o tym, które trasy - mimo, że niektóre nie są oznakowane, są udostępnione dla ruchu turystycznego. W obecnym czasie, szczególnie ważne jest zachowanie spokoju w środkowej części parku, gdzie obserwuje się dużą aktywność zwierząt, w tym powrót wilków w Karkonosze.

- Ta część parku,  między szlakiem czarnym, Petrówką, a granicą KPN z Nadleśnictwem Szklarska Poręba, w rejonie II i III drogi to jedne z ważniejszych ostoi zwierzyny, w tym dla dużych drapieżników. Szlaki nie są tu wyznaczone ze względu na zachowanie przestrzeni tylko dla zwierząt, zapewnienie im zwartego i stosunkowo dużego terenu, ciągnącego się od grzbietu Karkonoszy aż po niższe partie gór. To teren gdzie zwierzęta mają swobodę i spokój w okresie rozrodu - a ten właśnie trwa. Od jakiegoś czasu obserwujemy młodego wilka, który wędruje po parku i prawdopodobnie szuka swojego terytorium. Zachodzi do nas, ale spotkanie z rowerzystą czy większą grupą biegaczy (a tacy też się zdarzają) powoduje jego niepokój. Rola wilków w ekosystemie jest bardzo ważna, przyczynia się do zachowania równowagi międzygatunkowej. Wilk jest na szczycie piramidy troficznej jako gatunek zamykający cykl żywieniowy w ekosystemie leśnym. Jego wędrówki w wielu miejscach pokrywają się z drogami znajdującymi się w parku. Dlatego też prosimy abyście w ramach swoich treningów wybierali tylko te trasy, które są udostępniane dla ruchu turystycznego. W ramach inicjatywy #biegaczedlaprzyrody dajmy zwierzętom należną im przestrzeń i spokój. Dziękujemy Wam za zrozumienie, szacunek i uznanie potrzeb zwierząt Karkonoszy – naszych podopiecznych. Prosimy też o rozpropagowanie wśród waszych aktywnych sportowo i turystycznie znajomych tego apelu - informuje KPN.

Źródło: KPN

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe