Wróciłeś do kraju? Jak skutecznie ściągnąć kwarantannę

 • 16.06.2021, 10:52 (aktualizacja 16.06.2021, 11:12)
 • red.
Wróciłeś do kraju? Jak skutecznie ściągnąć kwarantannę pixabay

Podziel się:

Oceń:

Okazuje się, że nie każdy test jest podstawą do ściągnięcia kwarantanny po powrocie z zagranicznych wojaży. Coraz częściej przekonują się tym osoby wracające z urlopów.

Wróciliśmy z wakacji, oczywiście nałożono na nas kwarantannę, ale to też nie problem, bo wystarczy zrobić test. I tu zaczęły się schody. Okazuje się, że test zrobiony w w Niemczech w ogóle nie może być brany pod uwagę, a w Polsce to wydatek kilkuset złotych. Musiałam wrócić do pracy, więc wykosztowałam się i co? I wynik jest niewidoczny w jakimś systemie i dalej obowiązuje mnie kwarantanna. Koszty tych testów i nerwów to więcej niż ten tydzień za granicą. - napisała do nas Pani Ania.

Rzeczywiście po powrocie do kraju Straż Graniczna poprzez system EWP (Ewidencja Wjazdu do Polski) zamieszcza informacje adresowe i kontaktowe osób powracających do kraju z zagranicy, objętych obowiązkową kwarantanną. Podróżni, którzy zostaną w ten sposób objęci kwarantanną mogą w ciągu 48 godzin wykonać test PCR lub antygenowy na obecność koronawirusa i jeżeli wynik jest negatywny, to w ciągu 24 godzin kwarantanna zostanie automatycznie ściągnięta. Warunkiem jest wykonanie badania przez laboratorium "wpięte" w system EWP.

Najważniejsze jest to, gdzie zrobimy test 

U naszych zachodnich i południowych sąsiadów testy na COVID-19 są znacznie tańsze, dlatego wiele osób decyduje się na wykonanie takiego badania w punktach zlokalizowanych na lotniskach czy przy granicy. Kiedy otrzymamy wynik testu z zagranicznego laboratorium nie doczekamy się ściągnięcia kwarantanny. A to dlatego, że zagraniczne laboratoria nie mają możliwości wpisać do EWP wyniku przeprowadzonego badania.
Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Zdrowia, medyczne laboratoria diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mają obowiązek wprowadzać do systemu teleinformatycznego (EWP) wszystkie wyniki testów (pozytywne, negatywne, nierozstrzygające) bez względu na źródło finansowania, zarówno w zakresie testów genetycznych (PCR) jak również antygenowych. Dopiero wynik wprowadzony przez laboratorium do systemu EWP daje możliwość automatycznego ściągnięcia kwarantanny w ciągu 24 godzin. Zawsze wykonując test dopytajmy, czy jego wynik będzie wpisany do Ewidencji Wjazdu do Polski. W innych przypadkach kwarantanna będzie utrzymana i zamiast wypoczęci wrócić do pracy, stracimy pieniądze i nerwy.

KWARANTANNA

Ograniczenie dotyczy osób, które:

 • przekraczają granicę RP stanowiącą zewnętrzną granicę UE*,
 • przekraczają granicę RP ze strefy Schengen,
 • miały kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem, zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną),
 • zostały skierowane na test w kierunku COVID-19 przez lekarza podstawowej lub nocnej opieki zdrowotnej.

* Granicę zewnętrzną określają przepisy art. 2 pkt 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z 9 marca w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (kodeks graniczny Schengen) (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2016, str. 1, z późn. zm.).

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen:

 • Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy.
 • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
 • Rozwiązanie obejmie wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidulany oraz piesze przekraczanie granicy.
 • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
 • Testy nie są finansowane ze środków publicznych.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza strefy Schengen

 • Każdy z podróżujących jest skierowany na kwarantannę.
 • Z kwarantanny nie będzie zwalniać test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
 • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce w ciągu 48h od przekroczenia granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
 • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.
 • Testy nie są finansowane ze środków publicznych.
 • Test zwalniający z kwarantanny można także wykonać po przylocie na terenie lotniska, przed odprawą graniczną.
red.

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

BK
BK 16.06.2021, 17:15
"Podróżni podlegają kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy."
- a nie po przekroczeniu granicy?

Pozostałe